Будівництвом фортифікацій на Херсонщині та Житомирщині займаються компанії, які можуть бути пов’язані з близьким оточенням президента Володимира Зеленського
Про це йдеться у розслідуванні Bihus.info.
Журналісти викрили масштабні фінансові зловживання під час будівництва оборонних споруд на півдні та сході України, зазначивши, що зведенням фортифікацій займаються компанії, які або штучно завищили ціни на десятки мільйонів, або були використані як “прокладки” для транзиту бюджетних коштів.
ЗМІ нагадує, що уряд у 2024 році виділив близько 40 млрд грн на фортифікаційні роботи. Однак реальна ефективність цих витрат викликала в журналістів серйозні сумніви.
Розпорядниками основної частини коштів були обласні військові адміністрації, а не Міноборони. Найбільше бюджетних грошей дісталося Сумській і Харківській областям, значні суми — Одеській, Запорізькій, Житомирській, Донецькій і Херсонській.
У Херсонській області журналісти виявили, що компанія Global Build Engineering, яка отримала понад 200 млн грн на будівництво оборонних рубежів, має тісні зв’язки з заступником голови ОВА Антоном Самойленком. У розслідуванні зазначається, що ця фірма вже фігурувала у торішньому матеріалі про підозріле відновлення школи, пов’язане з тим же посадовцем.
Попри те, що правоохоронці вже розслідували діяльність Global Build Engineering, компанія продовжує отримувати підряди, а Самойленко й надалі обіймає свою посаду. Журналісти наголошують: юридично він не є власником компанії, однак численні факти вказують на його прямий вплив.
На Житомирщині частину замовлень на будівництво фортифікацій передали компанії “Навітехсервіс”, яка вже фігурувала у розслідуванні Bihus.Info у 2023 році. Тоді вона займалася реконструкцією житлового комплексу “Ірпінські Липки” в Київській області, отримавши на це понад 600 млн грн.
Хоча “Навітехсервіс” і виступала офіційним виконавцем фортифікаційних робіт, фактично вона їх не виконувала. Усі понад 30 млн грн, отримані за цим контрактом, компанія переказала фірмі ТОВ “Рейсквік”. Та, своєю чергою, передала частину коштів пов’язаній компанії — ТОВ “Мелтнер Стронг”, яка витратила їх на закупівлю 56 тонн тканини. Подібні операції зазвичай вказують на схему з виведення грошей у готівку. Іншу частину переказаних “Рейсквіком” коштів журналістам узагалі не вдалося відстежити — ці суми зникають у фінансовій звітності.