Агітаційна кампанія 2020 на межі зриву

Агітаційна кампанія на цих місцевих виборах може зірватися, оскільки законодавці допустили помилку у Виборчому кодексі. Вони переплутали прожитковий мінімум з неоподаткованим мінімумом, відтак політикам заборонили витрачати на агітацію більше ніж одну гривню.

Про це заявив голова Комітету виборців України Олексій Кошель на брифінгу 11 вересня, передає «Укрінформ».

Він розповів, що 15 вересня в Україні з’являться перші офіційні кандидати на місцевих виборах, які не зможуть вести повноцінну агітаційну кампанію. Їм це не дозволить зробити нинішня редакція Виборчого Кодексу. Так, у частині 6 статті 57 прописано, що вартість агітаційних матеріалів не має перевищувати 6% неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Неоподаткований мінімум нині становить 17 гривень. 6% від нього — це 1 грн 2 коп.

Кошель пояснює, що законодавець просто переплутав неоподатковуваний мінімум і прожитковий мінімум, який становить 2189 грн.

У КВУ зазначають, що до виборчої агітації належать плакати, листівки, календарі, блокноти, ручки, запальнички, сірники, бейджі, USB-флешки, футболки, парасольки і шарфи.

«Таким чином, після офіційної реєстрації кандидат не зможе заплатити за листівку, плакат, блокнот, ручку, будь-яку іншу форму ведення агітації суму більшу ніж 1 грн 02 коп.», — наголошує Кошель.

Чим це загрожує?

У КВУ наголошують, що через такі правила політики або не зможуть проводити агітацію, або ж перенесуть сваою кампанію у «тінь», коли агітуватимуть коштом різноманітних благодійних фондів, які юридично не матимуть жодного відношення до кандидата.

Наприклад, за словами Кошеля, кандидат не зможе роздати листівки з програмою партії і довідковою інформацією, бо вони дорожчі за одну гривню і закон розцінюватиме це як форму підкупу.

Що робити?

У КВУ закликають парламент уже наступного сесійного тижня ухвалити технічні зміни до Виборчого кодексу і виправити помилку.

Крім того, у КВУ вважають, що після виправлення цієї помилки парламентаріям варто також паралельно прибрати з переліку агітації шарфи, парасольки, або ж USB-флешки, бо вони можуть ставати формою підкупу.

«… ті ж самі флешки із символікою партії чи кандидата для когось із виборців будуть просто агітаційним матеріалом, а для когось — певною матеріальною вигодою», — розповів Кошель.

 Коли місцеві вибори?

Місцеві вибори в Україні пройдуть у неділю, 25 жовтня. На них обиратимуть депутатів місцевих рад — сільських і селищних, міських, районних та обласних, районних у містах, а також міського голову Києва та голів майже усіх міст, сіл і територіальних громад. Офіційний виборчий процес стартував 5 вересня.