Відбулось перше засідання Наглядової ради міжвідомчої Координаційної Платформи донорів України

 26 січня, Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль відкрив перше засідання Наглядової ради міжвідомчої Координаційної Платформи донорів. Ініціатива започаткована для координації існуючих і нових механізмів підтримки бюджету України, а також швидкого відновлення та реконструкції.

Співголовами Платформи є Міністр фінансів України Сергій Марченко, заступник радника Білого дому з національної безпеки з міжнародної економіки Майкл Пайл від Сполучених Штатів та Генеральний директор бюджетного департаменту Єврокомісії Герт-Ян Купман від Європейської Комісії. У зустрічі також взяли участь представники країн G7, Європейської Комісії та міжнародних фінансових організацій.

Сторони обговорили шляхи покращення координації фінансової підтримки для покриття нагальних бюджетних потреб України в умовах війни, а також відновлення та реконструкцію країни.

Під час виступу Сергій Марченко розповів про негативні наслідки повномасштабного вторгнення рф на економічну та бюджетну системи, про комплекс рішень Уряду України, який допоміг зберегти загальну стабільність в країні, а також окреслив пріоритетні напрями реформ, бюджетні потреби та потреби на відновлення.

“Війна спровокувала скорочення доходів державного бюджету України через значне збільшення видатків на оборону та гуманітарні потреби, а також зменшення податкових надходжень. Завдяки підтримці міжнародних партнерів нам вдалося консолідувати близько 31 млрд доларів США станом на кінець 2022 року, що дозволило профінансувати більше половини дефіциту”, – зазначив Міністр фінансів України.

Дефіцит держбюджету у 2023 році становить 38 млрд доларів США. Уряд України вжив заходів, які допомогли скоротити місячний дефіцит у 2023 році до 3-3,5 мільярда доларів США, що також є величезним показником, враховуючи нагальні потреби у відновленні, які постійно зростають. Макрофінансова допомога ЄС у розмірі 18 мільярдів євро та 9,9 мільярда доларів США грантового фінансування від США є потужною підтримкою. Проте, враховуючи зусилля партнерів, дефіцит залишається близько 10 млрд доларів США.

Міністр фінансів України наголосив, що Координаційна Платформа донорів допоможе знайти нові рішення фінансової підтримки та вийти на новий рівень співпраці.

Співголови міжвідомчої Координаційної Платформи донорів високо оцінили зусилля Уряду України для збереження фінансової стійкості, а також запевнили у збільшенні підтримки для України.

Одним із головних завдань Координаційної платформи донорів для України є забезпечення прогнозованої, ритмічної бюджетної підтримки у 2023 році. Допомога у фінансуванні дефіциту бюджету є критично необхідною для України, аби мати можливість забезпечувати соціальні видатки. На цьому наголосив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у своєму виступі під час першого засідання Керівного комітету багатосторонньої Координаційної платформи донорів для України.

«Ми вдячні Європейському Союзу за виділення 18 млрд євро макрофінансової допомоги. Ми вдячні США за майже 10 млрд доларів бюджетної підтримки. Розраховуємо, що різницю між дефіцитом бюджету та вже обіцяною допомогою ми профінансуємо завдяки новій програмі співпраці з Міжнародним валютним фондом», — зауважив очільник Уряду України.

Друге завдання платформи, за словами Дениса Шмигаля, — спланувати та забезпечити початок відновлення України. Для цього Уряд визначив чотири пріоритетні напрямки фінансування.

«Перший. Відновлення енергетики та компенсація втрачених потужностей генерації. Ми потребуємо обладнання, допомоги в децентралізації нашої енергетики, розширенням імпорту. І для цього необхідні кошти. Другий. Гуманітарне розмінування. В Україні мінами засмічено 250 тисяч кв. км, це територія більша за Велику Британію. Замінованість зупиняє розвиток бізнесів, обмежує наш агарний потенціал, робить неможливим повернення багатьох українців на деокуповані території», — зазначив очільник Уряду України.

Третій напрямок, як озвучив Денис Шмигаль, — відновлення пошкодженого житла. Завдання Уряду — дати людям можливість повернутись додому та відремонтувати свої будинки.

«Четвертий. Відновлення критичної та соціальної інфраструктури. В Україні зруйновані чи пошкоджені сотні мостів, тисячі кілометрів доріг, лікарні та освітні заклади, в багатьох регіонах пошкоджене водо-, тепло- та газопостачання. Ми намагаємось оперативно ремонтувати такі пошкодження. Для цього потрібен додатковий фінансовий ресурс. Маємо також врахувати потреби територій, які будуть деокуповані протягом 2023 року», — відзначив Денис Шмигаль.

Прем’єр-міністр зауважив, що ресурси на відновлення планується залучати з чотирьох джерел: конфісковані російські активи, кошти держбюджету, кошти міжнародних партнерів та донати приватних осіб та бізнесу. При цьому саме конфісковані російські активи мають стати основним джерелом відновлення.

І ще одне ключове завдання платформи, за словами Прем’єр-міністра, — це координація фінансових інструментів підтримки економіки та приватного сектору (страхування воєнних ризиків для потенційних інвесторів, державно-приватне партнерство, допомога із фінансування проектів підтримки малого бізнесу, який забезпечує велику кількість робочих місць).

Денис Шмигаль подякував країнам-партнерам за підтримку України та допомогу в пошуку нових дієвих форм солідарності з нашою державою.О

https://www.kmu.gov.ua/news/vidbulos-pershe-zasidannia-nahliadovoi-rady-mizhvidomchoi-koordynatsiinoi-platformy-donoriv-ukrainy