Для відновлення ефективної роботи антикорупційних органів слід негайно вирішити конституційну кризу – НАБУ

У НАБУ відзначили, що через рішення КС назавжди втрачено можливість відшкодувати мільярди збитків, нанесені через корупцію.

 У Національному антикорупційному бюро України вважають, що прийняті суддями Конституційного суду України в 2019-2020 роках рішення з питань боротьби з корупцією викликають занепокоєння. Про це йдеться в повідомленні НАБУ, оприлюдненому в п’ятницю, 6 листопада.

“Наслідками таких рішень є системне ослаблення інституційної спроможності органів, покликаних викривати корупцію, і звільнити від відповідальності осіб, причетних до нанесення збитку інтересам держави в особливо великих розмірах”, – повідомили в НАБУ.

Відзначається, що КС своїми рішеннями позбавив Національне бюро права через суд анулювати кабальні для державних підприємств угоди, фактично декриміналізувати незаконне збагачення, звільнивши від відповідальності за неподання декларації. В цілому через таких рішень КС назавжди втрачена можливість відшкодувати мільярди збитків, нанесені через корупцію.

17 вересня КС визнав неконституційними окремі норми закону “Про НАБУ” в частині повноважень президента України, і це рішення містить загрози для повноцінної роботи установи в майбутньому.

“Через визнання неконституційними повноважень президента, передбачених законом “Про НАБУ”, менше ніж за півтора місяця поза правовим полем виявляться такі питання, як: призначення і звільнення директора Національного бюро, здійснення незалежного аудиту інституції, обрання і функціонування Ради громадського контролю при НАБУ”, – відзначили в заяві.

У НАБУ закликають до негайного врегулювання ситуації, що склалася.

“Однак ми переконані: розглядати її потрібно в більш широкому контексті, ніж врегулювання правових основ функціонування Національного бюро. Адже існує ризик, що будь-який з антикорупційних органів може бути знищений через винесення політичних рішень Конституційним судом”, – резюмували в Бюро.

Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи – За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.

КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень

Суддя КСУ Сергій Головатий назвав рішення колег юридично необґрунтованим. Його підтримав суддя Василь Лемак.

У НАЗК піддали сумніву об’єктивність суддів і заявили про конфлікт інтересів в їхніх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли притягти до відповідальності.

Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ буде змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.

На екстреному засіданні РНБО, яке скликав президент Володимир Зеленський, були прийняті рішення знову відкрити реєстр е-декларацій, а також внести в Раду невідкладний законопроект «Про відновлення доброчесності конституційного судочинства».

Докладніше про мотиви і наслідки скандального рішення КСУ читайте в статті Олександра Лємєнова «Антикорупційний постріл в ногу Зеленського» у ZN.UA.

ПО МАТЕРIАЛАМ: ZN.UA