Мінрегіон удосконалить законодавство, яким керуються органи самоорганізації населення.

В нових громадах все частіше створюють органи самоорганізації населення, які наділяються окремими повноваженнями. Це спосіб мешканців громади брати активну участь у її житті спільно з місцевою владою, ініціювати потрібні рішення, втілювати невеликі проекти. До прикладу, у Мереф’янській громаді, що на Харківщині, діє 9 районних комітетів органів самоорганізації населення. Кожен керується затвердженим Положенням, в якому чітко виписані повноваження, завдання, напрямки і фінансова основа діяльності тощо. Та найважливіше – така самоорганізація населення допомагає тримати території в чистоті, швидко реагувати на потреби і вирішувати нагальні питання.

У Міністерстві розвитку громад та територій вважають, що таку практику потрібно поширювати серед громад. Найперше завдання відомства – удосконалити Закон «Про органи самоорганізації населення».

Міністерство вже підготувало проект відповідних законодавчих змін і пропонує ознайомитися з напрацюваннями зацікавленим сторонам – громадам, асоціаціям органів місцевого самоврядування, діючим органам самоорганізації населення (завантажити проект змін до Закону «Про органи самоорганізації населення»).

Проектні зміни до Закону, зокрема, стосуються визначення повноважень і території діяльності органу самоорганізації населення; уточнення права обирати та бути обраними до органу самоорганізації населення; усунення неточностей щодо порядку створення та строку повноважень органу самоорганізації населення та його персонального складу; легалізації та  реєстрації органу самоорганізації населення як юридичної особи; уточнення порядку припинення повноважень персонального складу органу самоорганізації населення та припинення органу самоорганізації населення.

«Ці напрацювання вже пройшли попереднє громадське обговорення, низка асоціацій і громадських організацій підтримали наші пропозиції, деякі надали і свої. Нам важливо опиратися на підтримку тих, хто працюватиме в рамках таких майбутніх законодавчих змін. Децентралізація мотивує до активності і відповідальності. Ми спостерігаємо це в багатьох громадах і  хочемо закласти прості законодавчі механізми для самоорганізації населення. Ті громади, де діють органи самоорганізації населення, мобільніші у прийнятті рішень і їх ефективному виконанні», – прокоментував заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.

В Мінрегіоні повідомили, що найближчим часом планують провести відкритий діалог з питань удосконалення Закону «Про органи самоорганізації населення».