«Поранених бійців виводять поза штат військової частини і змінюють виплати»: історія Максима Жорова з Чернігова

Військовослужбовця Максима Жорова після поранення вивели поза штат військової частини і давали по 522 гривні зарплатні. Боєць із Чернігова, воював у десантно-штурмових військах ЗСУ.

Про це воїн розповів Суспільному.

Військовий Максим Жоров, Фото: Суспільне Тернопіль

Військовий Максим Жоров, Фото: Суспільне Тернопіль

За словами бійця, він пішов добровольцем пішов на війну в грудні 2022 року. Після звернення до центру комплектування, отримав направлення у військову частину в Гвардійську Дніпропетровської області. Воював у десантно-штурмових військах Збройних сил України. У січні цього року біля Луганська отримав поранення.

Військовий Максим Жоров, ФОТО: Суспільне Тернопіль

Військовий Максим Жоров, ФОТО: Суспільне Тернопіль

Максим Жоров показав банківські виписки з власного рахунку. Каже, в перші місяці після поранення приходили різні суми.

Військовий Максим Жоров, ФОТО: Суспільне Тернопіль

Військовий Максим Жоров, ФОТО: Суспільне Тернопіль

«19.01 — 14 тисяч гривень і 27 тисяч, як заробітна плата. У лютому прийшла зарплата 8700, потім 5900. Що в нас далі? 18.02 — 50 520 гривень, потім 20.02 — 12 300 гривень, потім 11.03 — 23 934 та 28.03 — 98 500, і 29.03 — 14 911 гривень», — каже військовий.

«Вони мені пояснили, що дуже велика кількість людей і вони не можуть всім видати зарплати».

Після цього, каже Максим, щомісяця почав отримувати 522 гривні зарплати.

«Були ще разові виплати, такі як 16 тисяч, тисяча на День захисника, але з четвертого місяця було 522 гривні 5 копійок виплати і досі мені нараховують таку зарплату – 522 гривні».

Щоби вирішити ситуацію, каже Максим, звертався в різні структури.

«На гарячу лінію президента два рази звертався, вони не надали жодної відповіді. Звертався на гарячу лінію Міністерства оборони, за третім разом вони дали мені відповідь, скільки я отримав на руки коштів і більше нічого. Вони не дали мені відповіді, чому вони не платять до сих пір грошей, бо в мене непереривне лікування».

Щоб дізнатися, чому Максима Жорова вивели поза штат, кореспонденти Суспільного написали інформаційний запит у Міністерство оборони. Там відповіли, що виведення у розпорядження, тобто поза штат, — це законна процедура. Зробити це можуть, коли боєць перебуває на тривалому лікуванні.

Щодо виплат, то у відповіді йдеться, що бійцям поза штатом перші два місяці платять ту суму, яку вони отримували за займаними посадами до виведення. Після двох місяців виплачують оклад за військовим званням і надбавку за вислугу років.

 За коментарем кореспонденти Суспільного також звернулися до юристки громадської організації «Принцип» Анни Пашкіної. Вона каже, що вивести поза штат можуть й через інші причини.

«Підстави для виведення поза штат є у пункті 116 положення “Про проходження військової служби”. Перше — якщо військовослужбовці перебувають на тривалому лікуванні в зв’язку з отриманим пораненням чи хворобою, друге — якщо військовий перебуває у полоні, якщо ВЛК визнала військового непридатним або обмежено придатним до звільнення з військової служби, щодо обмежено придатного — то це мається на увазі тільки у мирний час. Ще один пункт — це за умов відсутності в частині більше 10 діб та інші підстави».

Юристка громадської організації "Принцип" Анна Пашкіна, Фото: Суспільне Тернопіль

Юристка громадської організації “Принцип” Анна Пашкіна, Фото: Суспільне Тернопіль

Відбулися зміни щодо грошового забезпечення військового під час перебування поза штатом, каже Анна Пашкіна.

«Після виведення поза штат, у перші 2 місяці військовому мають платити повне грошове забезпечення, яке він отримував до виведення поза штат. У вересні цього року внесли зміни до постанови Кабінету Міністрів №168, про додаткову винагороду – 20100 гривень для військових, які через поранення виведені поза штат. Право на виплату діє з 1 червня 2023 року, тобто і за минулий період. Зміни прийняті і до Наказу Міноборони №260 «Про виплату грошового забезпечення військовослужбовцям». Немає законодавчих перешкод чи неточностей, щоби почати таку виплату. Ті, кому ще не виплатили належну суму і ті, хто отримують 522 гривні, у будь-якому разі отримають перерахунок, як тільки в їхній частині почнуть ці виплати. Не призначена ця виплата для того, хто звільнився зі служби і продовжує реабілітацію. Йдеться про непридатних з переоглядом на 6-12 місяців. Вони зможуть отримати виплату лише за період перебування поза штатом, будучи у статусі військовослужбовця».

Після звернень, розповів Максим Жоров, йому виплатили частину грошей і на карту зарахували 427 тисяч 998 гривень.