Початок роботи ОВК №206 на проміжних виборах народного депутата 27 березня 2022 року

26 січня 2022 року розпочався виборчий процес проміжних виборів народного депутата в ОВО №206. Важливим його етапом є утворення окружної виборчої комісії. ОВК — це орган адміністрування виборів, що забезпечує організацію виборів в одномандатному окрузі. До компетенції комісії належить формування дільничних комісій та їх навчання, виготовлення інформаційних плакатів із роз’ясненням порядку голосування та іншої виборчої документації, встановлення підсумків голосування в окрузі тощо.

Утім, окремі повноваження окружної комісії є надзвичайно ризиковими у випадку їх неправомірного застосування за умови значної політизованості цього органу. Зокрема, йдеться про перерахунок голосів та визнання голосування недійсним на окремих дільницях. Ситуація зі встановленням підсумків голосування на довиборах народного депутата у окрузі №87 стала викликом у контексті дотримання стандартів виборів в Україні. Саме тому належне виконання власних функцій окружною комісією є гарантією довіри виборців до підрахунку результатів їх волевиявлення.

Процес утворення органу адміністрування виборів

На засіданні 4 лютого 2022 року Центральна виборча комісія утворила окружну виборчу комісію в ОВО №206 у максимальному складі — 18 осіб. ЦВК дотрималася строків процесу утворення ОВК, визначених статтею 107 Закону України «Про вибори народних депутатів України» (особливості організації проміжних виборів), та забезпечила прийом кандидатур від суб’єктів подання до складу ОВК. Відповідно до виборчого законодавства, право подавати кандидатури до ОВК можуть політичні партії, фракції яких зареєстровані в Апараті Верховної Ради України поточного скликання, а також партії, кандидати від яких були зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах до парламенту в 2019 році. Особливістю формування складу окружної комісії є обов’язкове включення кандидатур від партій, які мають фракції, тоді як інші кандидатури включаються за результатом жеребкування, але лише в тому випадку, якщо сукупна кількість поданих осіб перевищує максимально допустимий склад комісії.

Розглянувши внесені подання, ЦВК включила до складу комісії 5 осіб на обов’язкових умовах та 13 — за результатом проведеного жеребкування. Процедуру жеребкування проводили для кандидатур від 17 суб’єктів подання. Як наслідок, до складу ОВК не потрапили представники політсил ВО «Свобода», «Опозиційна платформа — За життя», «Сила і Честь» та «Партії Шарія». У результаті по два представники в комісії мають чотири партії — «Слуга народу», «Європейська Солідарність», ВО «Батьківщина» та «Голос». Ще 10 партій мають по одному члену комісії. Це «Сила права», «Всеукраїнське об’єднання «Факел», «Українська стратегія Гройсмана», «Громадянська позиція», «Опозиційна платформа — За життя», «Сила людей», «Опозиційний блок», «Партія Зелених України», Радикальна партія Олега Ляшка, «Соціальна справедливість».

Також ЦВК призначила керівний склад окружної комісії від різних представників партій — суб’єктів подання. Голова виборчої комісії призначена від партії «Слуга народу», заступник — від «Голосу», а секретар — від ВО «Батьківщина».

Набуття повноважень ОВК

Відповідно до виборчого законодавства, повноваження окружної виборчої комісії починаються з моменту складення присяги не менш як 8 особами. ОВК №206 у відведений законом термін (6 лютого) провела перше засідання, на якому прийняли присягу 14 членів комісії. 4 члени комісії пропустили перше засідання: з представниками партій «Сила Права» та «Українська стратегія Гройсмана» не змогла зв’язатися голова комісії, а члени комісії політичних партій «Факел» та «Партія Зелених України» пропустили засідання з невідомих причин. Також на засіданні був присутній журналіст газети «Деснянська правда». Сторонніх осіб спостерігачі ОПОРИ не зафіксували.

На першому засіданні окружної комісії додатково розглянули питання про виконання членами ОВК своїх повноважень на платній основі, про затвердження переліку посад та кількості залучених працівників для роботи в комісії, визначенили графік роботи ОВК та чергувань членів комісії з 7 по 21 лютого 2022 року. Розгляд питання щодо переліку посад у комісії викликав певні дискусії. Відтак, члени комісії визначили кількість залучених працівників (10 осіб), а визначення переліку посад відклали до наступного засідання. Всі рішення окружна комісія приймала більшістю голосів від складу комісії — не менше 10.

Юридична адреса окружної виборчої комісії змінена за рішенням ЦВК. Голова ОВК Юлія Кравченко («Слуга народу») повідомила, що ЦВК перенесла приміщення з вулиці Шевченка 48 (м. Чернігів, приміщення Чернігівської районної ради) на Проспект Миру 14 (м. Чернігів, адміністративна будівля КП «Діловий центр» Чернігівської обласної ради). За новою адресою ОВК забезпечена чотирма приміщеннями, проте станом на перше засідання не має належного матеріально-технічного стану відповідно до Постанови ЦВК №18 від 26 січня 2012 року. Органи місцевого самоврядування запевнили, що невдовзі забезпечать комісію всім необхідним для роботи.

В період чергового загострення епідемічної ситуації із поширенням коронавірусу важливим фактором залишається неухильне дотримання карантинних заходів, затверджених Постановою КМУ №1236 від 9 грудня 2020 року. На першому засіданні члени ОВК дотримувалися маскового режиму, проте не було обладнаного місця зі спиртовмісними дезінфікуючими (антисептичними) засобами, не проводився температурний скринінг та опитування щодо наявності симптомів респіраторних захворювань. Крім того, спостерігачі ОПОРИ відзначили невелику площу приміщення для засідань, що не дозволяє повністю дотримуватися соціальної дистанції. Органи адміністрування виборів мають докласти максимум зусиль для реалізації комплексу протиепідемічних заходів під час організації проміжних виборів для запобігання масової захворюваності громадян на всіх етапах виборчого процесу.

Досвід членів комісії

Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала досвід членів окружної виборчої комісії на проміжних виборах народного депутата в ОВО №206. Виявилося, що 13 членів комісії мають досвід роботи в окружних або територіальних виборчих комісіях, що становить 70% від загального складу ОВК. Станом на перше засідання загальний рівень досвідченості вказує на спроможність комісії ефективно виконувати поточні повноваження. Ротації, ймовірні захворювання або добровільна відмова членів ОВК від виконання своїх обов’язків — фактори, які можуть негативно вплинути на загальний рівень організованості комісії. Втім, основними ризиками наразі залишаються рівень політизованості комісії та можливість встановлення монопольного політичного впливу з боку окремих учасників виборів. Незважаючи на політичну складову під час формування комісії, ОВК залишається незалежним органом адміністрування, у роботу якого ніхто не має права втручатися. Водночас, приймаючи рішення, окружна комісія має керуватися винятково нормами закону, положеннями нормативно-правових актів, рішеннями ЦВК або суду. Будь-які рішення або дії комісії, спрямовані на викривлення результатів волевиявлення громадян, є неприйнятними та вимагають результативної реакції правоохоронних органів.

Член комісії Посада Суб’єкт подання Виборчий досвід
Юлія Кравченко Голова «Слуга народу»
 • членкиня ОВК №205 від кандидата Володимира Зеленського, вибори Президента України 2019 року;
 • членкиня ОВК №205 від політичної партії «ЗАСТУП», позачергові вибори народних депутатів 2019 року.
Світлана Александрова Заступник «Голос»
 • членкиня Дніпровської міської ТВК від ВО «Батьківщина», місцеві вибори 2020 року;
 • членкиня ОВК №124 від Ліберальної партії України, позачергові вибори народних депутатів 2019 року;
 • членкиня ОВК №120 від політичної партії «Нова політика», позачергові вибори народних депутатів 2019 року;
 • голова ОВК №210 від Української партії «Зелена планета», позачергові вибори народних депутатів 2019 року;
 • голова ОВК №66 від партії Наталії Королевської «Україна — Вперед!», позачергові вибори народних депутатів 2014 року;
 • голова ОВК №118 від Ліберальної партії України, вибори народних депутатів 2012 року;
 • членкиня ОВК №120 від кандидата Віктора Януковича, вибори Президента України 2010 року.
Наталія Чеботар Секретар ВО «Батьківщина»
 • членкиня ОВК №205 від кандидата Миколи Габера, вибори Президента України 2019 року;
 • членкиня ОВК №205 від кандидата Володимира Зеленського, повторне голосування на виборах Президента України у 2019 році;
 • членкиня ОВК №205 від ВО «Батьківщина», позачергові вибори народних депутатів 2019 року.
Алла Апанасенко Членкиня комісії ВО «Батьківщина»
 • членкиня ТВК Чернігівської області від ВО «Батьківщина», місцеві вибори 2020 року.
Алла Ващенко Членкиня комісії «Голос»
 • кандидатка до Чернігівської міської ради від політичної партії «Рідний дім», місцеві вибори 2020 року.
Софія-Романа Гіссовська Членкиня комісії «Сила права» виборчий досвід не виявлений
Олеся Гусаченко Членкиня комісії «Слуга народу» виборчий досвід не виявлений
Любомир Дикий Член комісії ВО «Факел» член ОВК №112 від Української платформи «Собор», позачергові вибори народних депутатів 2014 року.
Ольга Івасюк Членкиня комісії «Українська стратегія Гройсмана» виборчий досвід не виявлений
Юлія Іллєнко Членкиня комісії «Громадянська позиція»
 • членкиня ОВК №205 від кандидата Василя Журавльова, вибори Президента України 2019 року;
 • членкиня ОВК №205 від кандидата Петра Порошенка, повторне голосування під час виборів Президента України 2019 року.
Сергій Карпов Член комісії «Опозиційна платформа — За життя»
 • секретар ОВК №212 від «Партії регіонів», позачергові вибори народних депутатів 2007 року;
 • член ОВК №208 від ВО «Громада», позачергові вибори народних депутатів 2014 року;
 • член ОВК №206 від політичної партії «Солідарність жінок України», позачергові вибори народних депутатів 2019 року.
Надія Кот Членкиня комісії «Сила людей»
 • член ОВК №205 від Петра Порошенка, повторне голосування під час виборів Президента України 2019 року;
 • член ОВК №205 від політичної партії «Блок Петра Порошенка “Солідарність”», позачергові вибори народних депутатів 2019 року.
Лариса Ларченко Членкиня комісії «Європейська Солідарність» членкиня Чернігівської районної ТВК від політичної партії «Європейська Солідарність», місцеві вибори 2020 року;
Людмила Лугіна Членкиня комісії «Опозиційний блок» членкиня ОВК №205 від політичної партії «Опозиційний блок», позачергові вибори народних депутатів 2019 року.
Сергій Луговик Член комісії «Партія Зелених України» член ОВК №218 від «Партії Зелених України», позачергові вибори народних депутатів 2019 року.
Віра Романенко Членкиня комісії «Радикальна партія Олега Ляшка» членкиня ОВК №205 від Партії Пенсіонерів України, позачергові вибори народних депутатів 2014 року;

членкиня ОВК №205 від кандидата Петра Порошенка, повторне голосування під час виборів Президента України 2019 року.

Максим Ткачик Член комісії «Соціальна справедливість» виборчий досвід не виявлений
Анатолій Шацький Член комісії «Європейська Солідарність»
 • член ОВК №206 від Народного Руху України, вибори народних депутатів 2002 року;
 • член ОВК №206 від Радикальної партії Олега Ляшка, позачергові вибори народних депутатів 2014 року;
 • член ОВК №205 від кандидата Віктора Кривенка, вибори Президента України 2019 року;
 • член ОВК №205 від кандидата Петра Порошенка, повторне голосування під час виборів Президента України 2019 року;
 • член ОВК №205 від Конгресу Українських Націоналістів, позачергові вибори народних депутатів 2019 року.
 ОПОРА: https://bit.ly/3B6p7Ix