Рада підтримала посилення відповідальності за кримінальні порушення проти журналістів

За ухвалення у першому читанні проекту закону №3633 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень проти журналістів» у залі парламенту проголосували 305 народних депутатів, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на трансляцію телеканалу «Рада».

Законопроєкт пропонує збільшити санкції у ст.171 Кримінального кодексу, а також викласти в новій редакції ч.4. ст.345 Кримінального кодексу, якою передбачити кримінальну відповідальність за погрозу вбивством, насильством, знищенням чи пошкодженням майна журналісту, його близьким родичам чи членам сім’ї, умисне заподіяння таким особам побоїв, легких, середньої тяжкості або тяжких тілесних ушкоджень у зв’язку із здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності, вчинене повторно або за попередньою змовою групою осіб або організованою групою у вигляді позбавлення волі на строк від семи до чотирнадцяти років.

Відповідно з документом, незаконне вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених журналістом матеріалів і технічних засобів, якими він користується у зв’язку зі своєю професійною діяльністю, незаконна відмова у доступі журналіста до інформації, незаконна заборона висвітлення окремих тем, показу окремих осіб, критики суб’єкта владних повноважень, а так само будь-яке інше умисне перешкоджання здійсненню журналістом законної професійної діяльності – карається штрафом від 8 500 до 17 000 грн або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років.

Вплив у будь-якій формі на журналіста з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків або переслідування журналіста у зв’язку з його законною професійною діяльністю карається штрафом від 17 000 до 34 000 грн або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 4 років карається.

Крім того, штрафом від 34 000 до 51 000 грн або обмеженням волі на строк до 5 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років або без такого караються дії, якщо вони були вчинені службовою особою з використанням свого службового становища або за попередньою змовою групою осіб.

Відповідно з діючим законодавством, штраф за незаконне вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених журналістом матеріалів і технічних засобів карається штрафом у розмірі 850 грн. За вплив на журналіста у будь-якій формі з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків або переслідування журналіста у зв’язку з його законною професійною діяльністю передбачено штраф у розмірі до 3 400 грн. Якщо дії були вчинені службовою особою з використанням свого службового становища або за попередньою змовою групою осіб, то штраф складає від 3 400 до 8 500 грн.

https://investigator.org.ua/ua/news-2/229774/