Ринок землі: що таке е-аукціони та якою буде процедура купівлі-продажу земельних ділянок

Комітет з питань аграрної та земельної політики на початку лютого рекомендував Верховній раді ухвалити ключові для впровадження земельної реформи законопроєкти щодо передачі землі «на місця» та про електронні аукціони. «Слово і діло» розібралося, як працюватимуть земельні аукціони, хто зможе купувати землю і на яких умовах.

Хто зможе купувати землю після відкриття ринку

З 1 липня 2021 року в Україні можна буде легально продавати і купувати сільськогосподарську землю. Це передбачає закон про ринок землі, який парламент ухвалив рік тому.

Нагадаємо, землю зможуть купувати тільки:

  • держава;
  • громадяни України;
  • юридичні особи України;
  • територіальні громади.

Вартість прив’язана до нормативно-грошової оцінки землі, нижче якої вона не може встановлюватись. Передбачена процедура придбання землі на виплат.

Закон забезпечує переважне право під час придбання землі сільськогосподарського призначення для тих, хто її обробляв до моменту продажу.

Які обмеження на продаж землі передбачає законодавство

До 1 січня 2024 року діятимуть заборони на продаж землі сільськогосподарського призначення юридичним особам.

Фізичним особам дозволили купувати 100 га в одні руки, юридичним особам – 10 тис га.

Покупці не можуть мати бізнес, зареєстрований за кордоном або в офшорних компаніях.

Питання про продаж землі іноземцям може бути вирішене винятково на всеукраїнському референдумі. Однак іноземцям забороняється набувати права на власність землі, яка розташована ближче 50 кілометрів від державного кордону.

За жодних умов землю не зможуть купити компанії, власниками яких є громадяни країни-агресора.

Від початку 2024-го громадяни України зможуть купувати землю площею до 10 тисяч га, а також ділянки, які перебувають в державній або комунальній власності.

До 1 січня 2030 року ціна земельної ділянки не може бути меншою за її нормативну грошову оцінку.

Розрахуватися за куплену земельну ділянку можна буде тільки в безготівковій формі.

Як працюватимуть електронні аукціони з продажу землі

Мораторій на продаж землі наклали тільки на розпайовані землі. А от ділянки для ведення особистого селянського господарства завжди могли вільно продавати, і роблять це зараз. Таку землю можна купити або взяти в оренду на електронних аукціонах через систему ProZorro. Про це – далі.

Щось подібне передбачає законопроєкт №2195 щодо реалізації прав на землю державної та комунальної власності або прав на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис) на електронних аукціонах через систему ProZorro.

Нагадаємо, законопроєкт ухвалено в першому читанні 14 листопада 2019 року.

Редакція проєкту закону передбачає, що земельні ділянки державної та комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис) продаватимуться обов’язково через електронні торги.

Електронна торгова система має бути автоматизована. Торги відбуватимуться в режимі реального часу.

Здійснення ставок учасниками, подання ними заявок на участь, публікація всіх документів, які стосуються торгів та земельних ділянок, буде у загальнодоступній та відкритій електронній торговій системі.

За результатами проведення аукціону укладатиметься договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану під час проведення земельних торгів (цінову пропозицію).

Земельні торги проводитимуться відповідно до договору між організатором та оператором електронного майданчика. Усі деталі організації земельних торгів, а саме – розмір, порядок сплати та повернення винагороди оператору електронного майданчика – будуть визначені у встановленому порядку Кабміном.

Законопроєкт важливий ще й тим, що на електронних аукціонах передбачається продавати права довгострокової чи короткострокової оренди на державну землю.

Розмір гарантійного внеску не може становити менше 30% стартової ціни продажу земельної ділянки або стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіцію, емфітевзису).

Що передбачає процедура електронних земельних торгів

Законопроєкт передбачає, що оголошення про проведення земельних торгів з документами та матеріалами на лот автоматично відображається на Єдиному державному порталі земельних торгів у вигляді інформаційної картки на лот.

Всі лоти обов’язково повинні мати фотографії земельних ділянок та містити відомості про особу, яка має переважне право на купівлю земельної ділянки.

До завершення торгів інформація про їхніх учасників не підлягає розголошенню, що мінімізує ризики змови учасників торгів.

Торги проводяться за наявності не менш як двох зареєстрованих учасників.

Результати земельних торгів за кожним лотом відображатимуться в електронній торговій системі та на Єдиному державному порталі земельних торгів.

Як працюють земельні електронні аукціони зараз

Торги земельними ділянками можливі не лише через Держгеокадастр. Проведенням електронних земельних та інших торгів займається сайт Ubiz, який є офіційним партнером ProZorro.

Продаж земель та права на оренду ділянки відбувається онлайн – без фактичної присутності сторін на аукціонах.

Документи також подаються в електронному форматі. При цьому учасник аукціону залишається анонімним протягом торгів, уся надана особиста інформація не підлягає розголосу, продавці проходять перевірку.

Ірина Рибінська

https://www.slovoidilo.ua/2021/02/18/stattja/