Як зараховується стаж

Особи, які готують документи для призначення пенсії, а також ті, хто вже отримує пенсію, стикаються з проблемою підрахунку страхового стажу, зокрема, нерідко виникає питання: як зараховується стаж до 1 січня 2004 року і після в ступу в силу Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Питання пов’язане з тим, що з 1 січня 2004 року в силу вступив Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», який ввів поняття страховий стаж. До цього стаж вважався – трудовим.

До страхового стажу зараховуються лише періоди, за які були сплачені страхові внески. При цьому до страхового стажу прирівнюється весь трудовий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, тобто ті періоди трудової діяльності до 01 січня 2004 року, як того потребує Закон України «Про пенсійне забезпечення» та законодавство СРСР.

Робота на підставі трудового договору.

До 01.01.2004 року стаж – зараховується на підставі записів у трудовій книжці. У випадку відсутності трудової книжки, а також якщо у трудовій книжці немає необхідних записів, записи неправильні або записані неточні дані про періоди роботи для підтвердження трудового стажу приймаються інші документи, видані за місцем роботи або архівними установами.

Після 01.01.2004 року стаж – зараховується за даними персоніфікованого обліку виходячи з суми сплачених внесків.

Військова служба.

До 01.01.2004 року стаж – зараховується на підставі військових квитків, довідок військових комісаріатів, військових частин та установ Міноборони, довідок архівних та військово – лікувальних установ.

Після 01.01.2004 року – зараховується за даними персоніфікованого обліку. Якщо за період з 01.07.2000 по 31.12.2016 року у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для нарахування страхового стажу військовослужбовцям(окрім військовослужбовців строкової служби), поліцейським, особа рядового та керівного складу згідно цього Закону, то страховий стаж нараховується на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

Робота за цивільно – правовими договорами.

До 01.01.2004 року – зараховується за умови вплати страхових внесків ( на підставі відповідного договору та інших документів, що підтверджують період роботи та сплату страхових внесків).

Після 01.01.2004 року – зараховується за даними персоніфікованого обліку виходячи з суми сплачених внесків.

Робота ув’язнених.

До 01.01.2004 року – зараховується на підставі довідки органів внутрішніх справ і довідки щодо сплати страхових внесків до Пенсійного фонду.

Після 01.01.2004 року – зараховується за даними персоніфікованого обліку виходячи з суми сплачених внесків ( у випадку укладення договору про добровільне страхування).

Період отримання допомоги по безробіттю

До 01.01.2004 року – зараховується за записами у трудовій книжці, внесеними органом державної служби зайнятості або на підставі довідки служби зайнятості про період отримання допомоги по безробіттю.

Після 01.01.2004 року – зараховується на підставі записів у трудовій книжці, довідки служби зайнятості, а починаючи з 01.01.2010 року – за даними персоніфікованого обліку.

Підприємницька діяльність

До 01.01.2004 року – зараховується на підставі довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків, а з 01.07.2000 року підтверджується даними персоніфікованого обліку згідно інформації відділу персоніфікованого обліку. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою податкового обліку до 01.01.2004 року підтверджується спеціальним торговим патентом або свідоцтвом про сплату єдиного податку.

До страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно ст.26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» включаються періоди ведення підприємницької діяльності з застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також з застосуванням фіксованого податку.

Після 01.01.2004 року – зараховується за даними персоніфікованого обліку виходячи з суми сплачених внесків за встановленою формулою.

Навчання у вищих та середніх спеціальних навчальних закладах.

До 01.01.2004 року – зараховується лише період з денною формою навчання і підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а такою довідками та іншими документами, які видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоду навчання.

Після 01.01.2004 року – не зараховується до страхового стажу періоди навчання в училищах, вищих, середніх та інших навчальних закладах.

Джерело: Мінюст