Бачення законодавчих пріоритетів на 2025 рік – Віталій Безгін

Баченням законодавчих пріоритетів на 2025 рік поділився народний депутат, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін.

«Кількість громад зміниться. З’явиться інструмент для корекції меж областей (за винятком ТОТ і зони бойових дій). Старостинські округи отримають своє моделювання від держави», – зазначив народний депутат.

Він нагадав, що законодавство про адміністративно-територіальний устрій не має регулювання щодо громад.

«Ми досі витрачаємо час та ресурси органів місцевого самоврядування на встановлення меж населених пунктів, хоча державу мали б турбувати лише зовнішні межі громад, а все, що всередині – є внутрішнім господарством, в яке не має втручатись центральна влада», – вважає Віталій Безгін.

За його словами, паралельно із законодавством про межі громад буде розроблена нова методика спроможності громад, щоб мінімізувати політичні впливи на процес корекції адміністративно-територіального устрою, який є неминучим.

  • необхідно створити інструменти для корекції меж областей та районів. Крім того, час планувати статистичні регіони щодо майбутньої роботи в межах політики згуртованості ЄС.
  • вирішити питання і з перейменуваллям громад. За чинним законодавсвтом, зміна назви центральної садиби в межах деколонізації не призводить до автоматичної зміни назви самої громади. Віталій Безгін повідомив, що Мінрозвитку вже на фінальній стадії розробки відповідного законопроекту.
  • держава має надати своє бачення щодо оптимальної мережі старостинських округів для громад, яке носитиме рекомендаційний характер.

«Це стислий перелік змін до законодавства та розробки інструментів про адміністративно-територіальний устрій, яких ми потребуємо вже в цьому році або одразу по завершенню війни, тому готувати їх почнемо вже», – зазначив Віталій Безгін.

Кількість громад зміниться. З’явиться інструмент для корекції меж областей (за винятком ТОТ і зони бойових дій). Старостинські округи отримають своє моделювання від держави.

«Трохи більш детально опишу, яким буде підхід:

1️⃣ Законодавство про адміністративно-територіальний устрій не має регулювання щодо громад. Ми досі витрачаємо час та ресурси ОМСів на встановлення меж населених пунктів, хоча державу мали б турбувати лише зовнішні межі громад, а все, що всередині – є внутрішнім господарством, в яке не має втручатись центральна влада.
2️⃣ Паралельно із законодавством про межі громад ми розробимо нову методику спроможності, щоб мінімізувати політичні впливи на процес корекції АТУ, який є неминучим.
3️⃣ Нам необхідні інструменти для корекції меж областей та районів. Крім того, час планувати статистичні регіони щодо майбутньої роботи в межах політики згуртованості ЄС.
4️⃣ Перейменування громад. Зміна назви центральної садиби в межах деколонізації не призводить до автоматичної зміни назви самої громади. Чудово, що міністерство вже на фінальній стадії із законопроектом.
5️⃣ Держава надасть своє бачення щодо оптимальної мережі старостинських округів для громад. Воно носитиме рекомендаційний характер.
Це стислий перелік змін до законодавства та розробки інструментів про адміністративно-територіальний устрій, яких ми потребуємо вже в цьому році або одразу по завершенню війни, тому готувати їх почнемо вже.

.