Вчора, 12 лютого, Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №11394 про зміни до закону про держтаємницю. Мета законопроєкту – захист інформації про об’єкти критичної інфраструктури. Водночас його фінальна редакція містить серйозний ризик: створює можливість приховати зокрема документи щодо цін на будівельні матеріали об’єктів критичної інфраструктури.
Наприклад, приховати ціни будівництва Хмельницької АЕС, щодо якої тільки вчора парламент дозволив багатомільярдну купівлю російських реакторів.
Простіше кажучи — влада зможе закладати завищені ціни на будматеріали, якщо йдеться про надважливі обʼєкт критичної інфраструктури, і не показувати їх суспільству. При цьому важливо, що оприлюднення інформації про ціни на матеріали не становить жодних безпекових загроз.
Нагадаємо, у вересні минулого року Верховна Рада ухвалила закон про прозоре будівництво, який відкрив інформацію щодо вартості на будівельні матеріали, у тому числі і на критичні обʼєкти на кшталт фортифікацій. Така інформація має оприлюднюватись у безпечному обсязі.
Проте новий законопроєкт дозволить засекретити інформацію про ціни на конкретні бетон чи цеглу щодо об’єктів критичної інфраструктури.
Так, до фінальної редакції законопроєкту не включили формулювання, яке б чітко зобов’язало оприлюднювати конкретні ціни на будматеріали. Ці документи мають назву: “документи, що містять інформацію з цінами на матеріальні ресурси”.
Замість цього законопроєкт окремо згадує необхідність оприлюднити ціни кошторисів та матеріальних ресурсів. Тобто, за новим законом оприлюднення інформації про будівництво чи дороговартісні ремонти можливе лише у двох цифрах – загальної вартості будівництва (ремонтів) та загальної вартості всіх матеріальних ресурсів (бетону чи цегли).
Важливо, що реалізація проєкту і конкретні відомості, які будуть засекречуватися залежить в тому числі від нормативних актів Служби Безпеки України.
Центр протидії корупції буде ретельно слідкувати за реалізацією законопроєкту та питанням оприлюднення цін на будівництво, як того вимагає закон “Про публічні закупівлі” (з інформацією про вартість конкретних будматеріалів).
Якщо публікації інформації про будівельні матеріали об’єктів критичної інфраструктури не відбуватиметься, ми обовʼязково публічно писатимемо про ці випадки.