Коаліція RISE Ukraine закликає Раду національної безпеки та оборони України прийняти рішення щодо примусового вилучення в Україні об’єктів права власності РФ та її резидентів.
Ще понад рік тому Кабінет Міністрів України сформував перелік із 903 комерційних обʼєктів на території України, які належать уряду РФ та російським державним компаніям, які мали бути примусово вилучені1 окремим рішенням РНБО.
Зокрема, у списках російських активів, які планувалося вилучити, були перераховані:
● 79 компаній, які функціонували у сферах енергетики, машинобудування, логістики тощо2;
● близько 500 залізничних вагонів, напіввагонів, платформ, цистерн;
● нафтоналивний танкер;
● понад 300 вантажних і легкових автомобілів;
● автоцистерни;
● будівельна техніка та інше.
Однак вищезазначений перелік комерційних обʼєктів досі не був винесений на розгляд та голосування РНБО. Відтак, анонсоване вилучення близько тисячі об’єктів російського державного майна на території України не відбулося.
06 жовтня 2023 року КМУ вдруге схвалив проєкт президентського указу про введення в дію рішення РНБО, яке стосується примусового вилучення лише рухомого майна, яке належать уряду Росії та російським державним компаніям3. Перелік компаній, які рік тому КМУ повʼязував з урядом країни-агресора, без пояснень не був включений до нового переліку активів на вилучення.
Та навіть і скорочений перелік російських суверенних активів на території України вже понад місяць не виноситься на засідання РНБО.
Поряд із тим, саме кошти, отримані внаслідок вилучення російських активів в Україні, є основою для наповнення Фонду ліквідації наслідків збройної агресії4, з якого наразі фінансуються ключові проєкти відбудови у різних областях нашої країни.
Зокрема, до зазначеного Фонду вже спрямовано 25,8 млрд грн у зв’язку з виконанням Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів»5. Йдеться про вилучення українських дочірніх банків «Сбербанку» і «Веб.РФ» («Міжнародний резервний банк» та «Промінвестбанк»), націоналізація корпоративних прав та фінансових активів яких відбулася за рішенням РНБО від 11 травня 2022 року6.
Цього року з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії Урядом вже розподілені кошти на такі проєкти відбудови:
10 млрд грн Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури на будівництво, ремонт та інші інженерно-технічні заходи із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури7;
- 6,6 млрд грн Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури на субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проєктів, спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії8;
- 4,4 млрд грн Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури на компенсації для відновлення об’єктів нерухомого майна, «єВідновлення»9 тощо.
Зважаючи на триваючу збройну агресію армії РФ та спричинені руйнування на території України, коаліція громадських організацій RISE Ukraine закликає РНБО прийняти рішення про примусове вилучення в Україні об’єктів права власності РФ та її резидентів, з метою наповнення Фонду ліквідації наслідків збройної агресії коштами для подальшої відбудови нашої країни.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4 https://ips.ligazakon.net/document/NZ224387
6 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/n0006525-22#Text
7 https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vydilennia-koshtiv-z-fondu-likvidatsii-naslidkiv-zb-a534r
8 https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vydilennia-koshtiv-z-fondu-likvidatsii-naslidkiv-zb-a534r