Кожен третій українець, який постраждав від шахраїв, не поспішає заявляти про це
В Україні збільшилася кількість замовних убивств і вбивств матерями своїх новонароджених дітей. Крім того, правоохоронці заявили про зростання згвалтувань. Таку статистику опублікував Офіс генерального прокурора в своєму звіті про рівень злочинності в країні за 2019 рік. Також, за даними прокурорів, зросла кількість виявлених наркозлочинів, шахрайств з нерухомістю та фактів продажу комп’ютерних вірусів.
Як виявилося, в рази більше в Україні фіксується неправдивих повідомлень про замінування. Що стосується останніх, то їхня кількість зросла більш ніж на тисячу. Наприклад, якщо у 2018 році таких було зареєстровано 693, то в минулому – 1715. Різко зросла і кількість зареєстрованих згвалтувань. За 2019 рік силовики прийняли 355 таких заяв, а в 2018-му – 203.
За даними Офісу генпрокурора, частіше українці під час конфліктів стали погрожувати вбивством. Якщо в 2018-му таких випадків було трохи більше 1 тис., то в минулому році – 1248. Також українці стали трохи частіше скаржитися правоохоронцям на медиків. За 2019 рік громадяни 669 раз звернулися до силовиків зі скаргами на неналежну роботу лікарів. Для порівняння – в 2018 році було зареєстровано 655 подібних заяв.
В цілому, за даними Офісу генпрокурора, ситуація в країні дещо покращилася. Якщо у 2018 році всього в країні було зареєстровано понад 487 тис. злочинів, то вже в 2019-му – на 43 тис. менше. У своєму звіті правоохоронці повідомляють, що менше стало крадіжок, в тому числі магазинних і квартирних, грабежів, шахрайств, розбоїв та автоугонів.
Втім, за словами експертів, рівень злочинності в країні насправді мало відрізняється від останніх років.
“Наприклад, що стосується такого злочину, як погроза вбивством. Погроз не стало більше, але зросла кількість зареєстрованих заяв, – каже правозахисник, директор Харківського інституту соціологічних досліджень Денис Кобзін. – Якщо ж говорити про зниження числа крадіжок і шахрайств, то це під питанням. У нас проводилося дослідження, яке показало, що 30 -32% постраждалих від шахрайства, крадіжок, хуліганства та пограбувань взагалі не звертаються в поліцію. Чому? Ці люди поспілкувалися з такими ж, як і вони, і дійшли висновку, що допомоги можна і не дочекатися”.
За словами Кобзіна, хабарів у країні не стало менше.
“Те, що зазначено в статистиці, – це просто питання реєстрації. Поки що жодних гучних справ, пов’язаних з хабарами, немає”, – говорить Кобзін.
У свою чергу опитані нами поліцейські парирують, що, наприклад, зниження автоугонів і крадіжок домоглися завдяки тому, що систематично зачищають ряди “гастролерів”.
“Зазвичай обкрадати квартири і викрадати машини в Україну приїжджають з найближчого зарубіжжя. У нас вже налагоджений механізм щодо їх виявлення, затримання і видворення з України. Все це вже дає свої плоди”, – розповіли нам поліцейські.