Замість в’язниці — штраф: за скандальний законопроєкт проголосували нардепи, яких підозрюють у корупційних схемах

Народні депутати проголосували за новий законопроєкт, який дозволяє корупціонерам відкупитися за свої злочини. Уряд пропонує замінити покарання на повне відшкодування шкоди та штраф до 204 млн грн. Журналісти «Слідства.Інфо» встановили, що серед прибічників цієї ініціативи є народні депутати,

18 липня 2024 року народні депутати проголосували у першому читанні за законопроєкт №11340. Він надає можливість підозрюваному чи обвинуваченому у вчиненні корупційного злочину частково відшкодувати завдані збитки державі та уникнути відповідальності за скоєні злочини. Заплатити гроші за свободу можуть і фігуранти великої організованої корупції.

Як пише Голова правління «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін, новий закон може дозволити вийти «сухими з води» олігархам Ігорю Коломойському та Олегу Бахматюку.

«Усе це в рамках угод про визнання винуватості. Зараз, щоб укласти таку угоду та зменшити собі покарання за особливо тяжкий злочин, обвинувачені мають «здати» спільників або розповісти про інші злочини. Законопроєкт від уряду ж дозволить фігурантам просто відшкодувати збитки за свої дії та отримати штраф замість ув’язнення», — пише Віталій Шабунін.

Попри критику з боку суспільства та Антикорупційного комітету Верховної Ради, 231 нардеп підтримав цей законопроєкт. Журналісти «Слідства.Інфо» дослідили поіменний список голосування та виявили, що серед прибічників нового закону є нардепи, яких самих підозрюють у скоєнні корупційних злочинів.

Наприклад, депутат від партії «Слуга Народу» Микола Задорожній, за версією слідства, вимагав хабар у 3,4 млн грн за допомогу у проведенні тендеру на ремонт водогону в Охтирському районі Сумщини. Цей водогін було зруйновано через бойові дії.

Микола Задорожній / фото з соціальних мереж нардепа

НАБУ і САП з’ясували, що «відкат» депутата становив 10% від загальної суми контракту. Ще 4% призначалися для місцевих правоохоронців.

Задорожнього виключили зі «Слуги Народу». 17 липня суд обрав Задорожньому заставу у 3 млн 28 тис. грн. А вже 18 липня він у першому читанні проголосував за законопроєкт, який дозволить топкорупціонерам відкупитись від покарання.

Депутат з Чернігівщини Анатолій Гунько запропонував підриємцю державну землю під обробку. За свої «послуги» народний обранець просив $221 тисячу, кажуть у НАБУ. Правоохоронці затримали Гунька «на гарячому», коли він отримував «аванс» у $85 тисяч.

Анатолій Гунько / фото з соціальних мереж нардепа

Згодом Вищий Антикорупційний суд взяв Гунька під варту з можливістю внесення застави у 30 млн грн. Депутат заплатив гроші та вийшов із СІЗО.

Гунька виключили з парламентської фракції «Слуга Народу». Він увійшов до депутатської групи «Відновлення України», створеної після розпуску проросійської фракції «ОПЗЖ».

На час оголошення підозри Анатолій Гунько був головою Тимчасової слідчої комісії ВРУ з питань розслідування фактів корупції на державних підприємствах, в установах та організаціях Національної академії аграрних наук України.

Ще один підозрюваний у скоєнні корупційних злочинів — нардеп від партії «Слуга Народу» Андрій Одарченко. Правоохоронці викрили Одарченка на спробі підкупу криптовалютою топпосадовця. Нардеп перший в історії України, кого підозрюють в наданні хабаря криптовалютою.

Андрій Одарченко / фото з соціальних мереж нардепа

За даними НАБУ, депутат пропонував тодішньому голові Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафі Найєму неправомірну вигоду у криптовалюті Bitcoin (в еквіваленті $50 тисяч). В обмін Одарченко просив посприяти в отриманні коштів з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії РФ на ремонт підконтрольного йому об’єкта інфраструктури.

«Після виділення коштів з фонду на криптогаманець викривача-топпосадовця надійшов перший транш неправомірної вигоди в еквіваленті $10 тисяч. Це перша в історії антикорупційних органів неправомірна вигода у криптовалюті, яку вдалося задокументувати», — додають у НАБУ.

Через корупційний скандал депутата Олександра Юрченка виключили з партії «Слуга Народу». Він зараз у депутатській групі від колишніх членів «ОПЗЖ» — «Відновлення України».

Олександр Юрченко / фото Vadim Sarakhan/Facebook

У вересні 2020 року Юрченку вручили підозру в отриманні неправомірної вигоди. За даними слідства, народний обранець попросив передати йому через посередника $13 тисяч за внесення пропозицій до проєкту закону «Про управління відходами» та потім ще $200 тисяч для підкупу народних депутатів — членів відповідного парламентського комітету.

Справу нардепа зараз слухають у суді. У ЗМІ писали, що Юрченко уникає засідань, через що прокурори просили суд накласти на нього штраф.

У Вищому антикорупційному суді зараз слухають кримінальну справу щодо нардепки партії «Слуга Народу» Людмили Марченко. Її підозрюють у зловживанні впливом.

Людмили Марченко / фото з соціальних мереж нардепки

Правоохоронці встановили, що Марченко разом зі своєю помічницею пообіцяла допомогти військовозобов’язаному виїхати за кордон. Нардепка, нібито, мала посприяти, щоб «потрібну» людину внесли до інформаційної системи «Шлях». До слова, військовозобов’язані з цієї системи можуть спокійно перетинати кордон. Її часто використовують волонтери, щоб привозити гуманітарну допомогу з-за кордону.

За версією слідства, простою обіцянкою тут не обійшлось. Учасники схеми надіслали звернення благодійної організації до однієї з районних військових адміністрацій, на підставі чого військовозобов’язаному дозволили перетнути кордон як волонтеру. Він мав привезти гуманітарний вантаж в Україну.

«Після одержання дозволу помічниця нардепа зустрілась з громадянином та отримала від нього другу частину обумовлених коштів — $2 800», — пишуть прокурори.

Нагадаємо, що Президент України Володимир Зеленський майже рік тому заявляв, що хоче прирівняння корупції до державної зради на період воєнного стану в Україні.

«Я поставив задачу. Законодавцям буде запропоновано прирівняти корупцію до державної зради на воєнний час. Я розумію, що це не може діяти постійно, але на воєнний час, я думаю, це допоможе», — сказав президент.

https://www.slidstvo.info/news/zamist-v-iaznytsi-shtraf-za-skandalnyy-zakonoproiekt-proholosuvaly-nardepy-iakykh-pidozriuiut-u-koruptsiynykh-skhemakh/

Віталій МікулаТетяна Кузнєцова