Головний військовий прокурор заявив, що на окупованій території діють організації, що направляють позови про нібито «геноцид» з боку України, проте підписанти заяв заперечують, що їх підписували.
Як повідомив Анатолій Матіос під час брифінгу, на окупованих територіях діють незаконні нібито громадські організації, які протягом 2018-го та 2019-го років від імені мешканців ОРДЛО направили до Європейського суду з прав людини та Міжнародного кримінального суду в Гаазі 1539 позовів.
«У ході досудового розслідування встановлено, що на окупованих територіях Донецької та Луганської областей створені незаконні організації, зокрема ‘Спеціальна комісія з фіксації та збору доказів військових злочинів української влади на Донбасі’ та ‘Громадська організація ‘Справедливий захист’, які здійснюють свою протиправну діяльність щодо фіксації та розслідування так званих злочинів геноциду, злочинів проти людяності, військових злочинів, які начебто вчиняються державою Україна», — цитує Матіоса речник ГПУ Андрій Лисенко.
За словами Матіоса, представники цих «організацій» збирають серед мешканців відомості про загибель їхніх родичів, каліцтва, пошкодження та знищення майна тощо. На основі цих даних готуються позови проти України до ЄСПЛ та МКС, у яких перелічені нещастя пов’язують із наказами військовополітичного керівництва України, характеризуючи такі дії, як «геноцид».
«Допитані у ході розслідування підписанти зазначених позовів, — стверджує Матіос, — не підтвердили своє авторство та наголосили на відсутності будь-яких відомостей щодо участі Збройних Сил України у здійснених обстрілах мирного населення».
За словами очільника військової прокуратури, 20-го серпня голові «Спеціальної комісії з фіксації та збору доказів військових злочинів української влади на Донбасі», організації «Справедливий захист», а також так званим «уповноваженому з прав людини» та «міністру закордонних справ» «ДНР» Наталії Ніканоровій, — повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 2583 Кримінального кодексу (створення терористичної групи чи терористичної організації).