Чи потрібно продовжувати дозвіл на зброю під час воєнного стану в Україні.

З початком повномасштабного вторгнення і підписання указу про воєнний стан в Україні  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0345-22#Text , багато законів зазнали змін. Зміни торкнулися багатьох аспектів життя людей, зокрема і правил, які регламентують використання зброї. До початку воєнних дій люди, які отримали дозвіл на купівлю, зберігання і носіння зброї, повинні були оновлювати його раз на 3 роки. Але відповідно до Наказу №195, який було видано в середині березня 2022 року, ситуація дещо змінилася. Як же тепер продовжити дозвіл? І чи потрібно це робити?

Особливості продовження дозволу на зброю на час дії воєнного часу

Запровадження воєнного стану наклало певні обмеження на різні адміністративні процедури. Тимчасові зміни торкнулися і продовження дозволів на зброю. Відповідно до вищезгаданого Наказу на весь період дії воєнного часу строки дозволів можуть бути подовжені автоматично, але це не свідчить про те, що не потрібно нічого робити. Власнику зброї потрібно все одно прийти у вищезгаданий орган і поставити печатку, про те що дозвіл продовжено до кінця воєнного стану, просто без дати. Такі зміни пояснюються певними обмеженнями роботи державних органів. Багато з них не здатні повноцінно здійснювати адміністративні процедури.
Інакше кажучи, якщо термін дії дозволу на зберігання та носіння зброї спливає в період воєнного часу, він залишається дійсним аж до закінчення цього періоду і протягом 10 днів після цього.

Однак незважаючи на тимчасове спрощення процедур, усім власникам зброї необхідно:

  1. суворо дотримуватися правил зберігання зброї, а також її використання та носіння;
  2. не допускати передачі зброї третім особам;
  3. негайно повідомляти поліцію про втрату або пошкодження зброї.

Після того, як закінчиться термін дії воєнного стану, власникам зброї слід подати заяву про продовження дозволу онлайн або офлайн. Це можна зробити за допомогою порталу «Єдине вікно громадянина».

Важливо враховувати, що органи поліції навіть у воєнний час продовжують суворо контролювати норми обігу зброї. У разі порушення цих вимог на людину можуть накладатися адміністративні та кримінальні покарання.

Практичні поради для власників зброї на весь період воєнного часу

Усім власникам зброї рекомендується:

  1. регулярно перевіряти актуальну інформацію – можлива поява змін у законодавстві, тому краще час від часу уточнювати порядок продовження дозволів;
  2. дотримуватися всіх правил зберігання і застосування зброї;

З 23 червня 2023 року в Україні почав діяти Єдиний реєстр зброї, що повинен був полегшити отримання дозволів та перевести послуги у сфері обігу зброї в цифровий формат. Про те, як продовжити дозвіл на зброю під час воєнного стану та чи є в цьому необхідність, розповімо в цій статті.

Який термін дії дозволу на зброю в Україні

Тепер зареєструвати дозвіл на зброю можна дистанційно через створення електронного кабінету. У цьому кабінеті користувач зможе переглянути інформацію про зареєстровану на нього зброю та термін дії дозволу.

Дані про власника зброї та його дозволи будуть доступні і громадянину, і правоохоронним органам.

Завдяки реєстру створюється електронна база зброї в продажу, в яку магазини можуть додавати всю наявну на складах зброю. Єдиний реєстр зброї також полегшує процес її продажу. Тепер можна робити заявку в дозвільну онлайн, додати фото або скан документів і таким чином навіть зброю можна продавати онлайн, хоча звісно забирати її з магазину потрібно особисто з оригіналом паспорту і дійсним дозвілом на купівлю.

До впровадження реєстру оформлення дозволу на зброю вимагало візиту до поліції. З новим реєстром спрощуються деякі бюрократичні процедури — документи на зброю можна подати через електронний кабінет громадянина, аналогічно до кабінету платника податків. Також все це можна зробити через реєстраторів, тобто прямо через магазин, як в такого є наявна ліцензія на такі дії.

Зараз дозвіл на зберігання зброї видається на три роки. Документи на продовження слід подавати за місяць до закінчення терміну. Дотримання цих строків дозволить уникнути анулювання дозволу та адміністративної відповідальності в вигляді штрафу.

Зареєструвавшись в електронному кабінеті Єдиного реєстру зброї, можна заповнити форму, прикріпити документи в електронному вигляді та подати заявку на продовження дозволу.

На підставі поданих документів поліція ухвалює рішення у формі електронного документа з кваліфікованим електронним підписом.

Підстави, за наявності яких відмовляють у видачі дозволу:

  • не погашена судимість;
  • повідомлення про підозру;
  • підтвердження систематичного (два чи більше разів) порушення громадського порядку;
  • зловживання спиртним або вживання наркотичних речовин;
  • відсутність хоча б одного з необхідних документів для отримання дозволу.

Після ухвалення рішення в ЄРЗ створюється запис про продовження або відмову у продовженні дозволу. З дати внесення запису дозвіл вважається продовженим, а власник — зареєстрованим. Рішення приймаються протягом 20 робочих днів, якщо інше не передбачено.

Для отримання дозволу на зброю потрібні два дозволи: на придбання, а потім на зберігання та носіння. Для отримання дозволу на купівлю зброї необхідно:

  1. Звернутися до поліції за довідкою про несудимість (можна оформити онлайн через ДІЯ).
  2. Пройти курси з вивчення правил поводження зі зброєю, скласти іспит і отримати відповідну довідку.
  3. Офоррмити медичну довідку – Пройти медичний огляд у нарколога та психолога і отримати відповідні документи.
  4. Встановити вдома металевий сейф для зберігання зброї.
  5. Оформити поліс на зброю (поліс відповідальності власників зброї)ння відповідальності власників зброї.

Дозвіл на купівлю зброї дійсний три місяці. Після його отримання потрібно звернутися до магазину для придбання зброї, а потім подавати документи на дозвіл для зберігання.

Деякі власники зброї вважали, що продовжувати дозволи не обов’язково до кінця війни плюс 10 днів. Це було зумовлено ситуацією в країні, коли підрозділи поліції могли не працювати, а власники зброї брали участь у бойових діях.

Для продовження дозволу необхідно звернутися до поліції та подати перелік документів, зокрема заяву, медичну довідку та платіжний документ про оплату послуги. Власник зброї також має надати договір страхування.