Європейська Комісія наголосила, що Україні необхідно остаточно скасувати “правки Лозового” та забезпечити незалежну кримінальну експертизу для Національного антикорупційного бюро (НАБУ). Згідно з аналізом Центру протидії корупції (ЦПК), про це йдеться у звіті Єврокомісії щодо прогресу держав-кандидатів, включно з Україною, опублікованому 30 жовтня.
“Обов’язкове закриття кримінальних справ у зв’язку із закінченням строків після повідомлення про підозру та тривалість строків слід переглянути для забезпечення ефективного розслідування”, – прямо відзначила Єврокомісія у звіті (сторінка 33).
Закон щодо скасування “правок Лозового” Україна має ухвалити до кінця грудня 2024 року на вимогу Міжнародного валютного фонду (МВФ). Уряд має врахувати зауваження Єврокомісії та найближчим часом винести на розгляд законопроєкт. Це допоможе уникнути ганебної ситуації, подібної до тієї, яка сталася під час ухвалення законопроєкту про угоди зі слідством, коли Верховна Рада на понад місяць порушила дедлайн перед ЄС. Причиною цього стали зокрема намагання депутатів просунути норму про відкуп корупціонерів від покарання.
Також Єврокомісія наголошує, що для посилення своїх спроможностей НАБУ має отримати доступ до незалежних судових експертиз та можливість автономно прослуховувати телефонні розмови.
Так само необхідно посилити ефективність роботи інших антикорупційних органів. Зокрема дозволити голові Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) відкривати провадження проти народних депутатів. А також провести реформу Бюро економічної безпеки (БЕБ), зокрема запустити прозорий конкурс на голову БЕБ та провести переатестацію всього штату.
Також Єврокомісія вказує на те, що Україна має очистити Верховний Суд від суддів-корупціонерів.
Загалом, Єврокомісія відзначила і позитивні зрушення антикорупційної та судової реформ. Ці два напрямки будуть ключовими протягом усього процесу євроінтеграції України та визначатимуть, наскільки Україна швидко зможе рухатися у переговорах про вступ до ЄС.