У Новозаводському районному суді міста Чернігова відбулось підготовче засідання у справі проти працівників патрульної поліції. Поліцейських, Сергія Біленка та Антона Курочкіна, звинувачують у перевищенні влади або службових повноважень. Позов проти них подав Василь Анатолійович Медведєв. Веде дану справу суддя Світлана Миколаївна Ченцова.
Поліцейські Антон Курочкін та Сергій Біленко на прес-конференції…
…і в залі суду
Про цю справу заговорили на минулому тижні. Для того, щоб привернути громадськість до неї була зібрана прес-конференція за участі адвоката поліцейських Сергія Нестеренка, правозахисника Олександра Підгорного, колишнього заступника генерального прокурора України Давида Сакварелідзе та власне самих хлопців. По скайпу коментарі щодо даної справа давала екс-очільниця Національної поліції України Хатія Деканоїдзе.
У чому звинувачують поліцеських? Патрулюючи вночі вулиці Чернігова хлопці побачили чоловіка, який розмальовував ворота підприємства “ВПК Сервіс”. Як виявилося, він робив рекламу кафе “Парадиз”, директором якого на той час був. Побачивши поліцейських чоловік викинув балончик з фарбою за ворота і почав вдавати, що він тут ні до чого. Коли ж спробував залишити місце правопорушення його затримали, одягли на нього кайдани та посадили в машину. Це все є на відео. За збігом обставин, поруч з тим місцем сталася ще одна пригода — бійка. Хлопці викликали підмогу. Крім ще одного екіпажу на виклик приїхали і керівники патрульної поліції Чернігова. Врешті-решт порушнка відпустили, при умові, що напис на воротях буде зафарбовано, а сам він прибуде до відділку дати пояснення. Але наступного дня, замсть пояснень була написана заява у відділ Внутрішньої безпеки, а прокуратурою відкрито кримінальну справу вже проти працівників поліції. А що найбільше здивувало всіх на прес-конференції — це те, що веде цю справу аж 14 співробітників прокуратури!
Ось цю справу і почали розглядати 13 лютого в Новозаводському суді.
Після того, як прокурор зачитав звинувачення, клопотання про залучення доказів і виклик свідкив, черга дійшла до адвоката. Для початку він уточнив дані обвинуваченого, адже в даних на попередньому слідстві він вказував що є директором кафе “Парадиз”, тепер же вказав що є безробітним і інвалідом. Назвав він і іншу адресу проживання. Але значно більше запитань було до прокуратурии. Виявилося, що обвинувальний акт наданий поліцейським трохи, але відріняється від того, який було надано судді. У ньому вкзано іншу адресу проживання постраждалого і була відсутня дата складання акту. Крім того, адвокат Сергій Нестеренко зазначив, що в матеріалах справи немає повідомлення про отримання Антоном Курочкіним повідомлення про закінчення досудового розслідування. Хоча раніше це повідомлення було. Та й підпис там був не працівника поліції і отримати його він ніяк не міг, адже в той час, коли нібито отримував повідомлення, насправді перебував на лікарняному в іншому місті. Зважаючи на все це Сергій Нестеренко висловив позицію — повернути обвинувальний акт прокурору для виправлення помилок.
Адвокат Сергій Нестеренко
Прокурор весь час доводив, що ці порушення є несуттєвими, але пояснити чому їх допустили так і не зміг. В результаті отримав від судді зауваження про те, що справу розслідує група прокурорів, а отже і про матеріали справи мають знати всі, хто до неї причетний. “Ви зараз не самі по собі, а представляєте всю групу” – зауважила суддя Світлана Ченцова.
Врешті-решт, розібравшись з обвинувальними актами, прокурор знайшов і документии про отримання Антоном Курочкіним повідомлення про закінчення досудового розслідування. Як говорив раніше адвокат, підпис виявився підробленим — коли суддя попросив поліцейського підтвердити його, той впевнено вказав, що він йому не належить, навіть не його почерк.
Розглянуваши всі клопотання суддя відправилась у дорадчу кімнату. А доки чекали на неї, між учасниками процесу відбулась неприємна перепалка. Адвокат поліцейських порадив Василю Медведєву все ж прийти до поліції, адже йому неодноразово відправлялися повістки з приводу його правопорушення — напису на воротях, але він ніяк на них не реагував. Натомість прокурор порадив не звертати на це увагу, що викликало обуренні у працівників поліції, які були в залі.
Суддя Світлана Ченцова винесла вердикт. Порушення з боку прокуратури є, але вони не заважають перейти до розгляду справи по суті. Наступне засідання суду у цій справі призначене на 10 квітня.
Про відсторонення поліцейських від роботи чи їх арешт мова взагалі не йшла, тож хлопці продовжують працювати як і раніше.
На прес-конференції
Кадр із запису з місця події