У заході, який ініціював та організував Інститут аналітики та адвокації, взяли участь понад 200 осіб, зокрема представники громадських організацій, ОМС та державних установ.
До експертного обговорення долучилися:
- Олександра Азархіна – заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України;
- Валерій Марченко – начальник Ізюмської міської військової адміністрації.
- Анастасія Мазурок – заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine;
- Валерія Овчарова – програмна фахівчиня з питань відновлення та відбудови USAID/ENGAGE;
Захід розпочався із презентації піврічного огляду відбудови “Відбудова в умовах війни: піврічний огляд” від аналітика політики і даних Вячеслава Курило. Він розповів про оцінку збитків, завданих росією, зовнішнє фінансування у 2023 році, зокрема потреби на відбудову та обсяги допомоги від міжнародних партнерів, і презентував ключові події відновлення, які відбулися від травня до жовтня 2023 року на державному та регіональному рівнях.
“Звичайно, значну роль у відбудові відіграють міжнародні і національні заходи, яких було дуже багато. Однак, на нашу думку, Лондонська конференція з відновлення України дала імпульс, стала новим витком у процесах відбудови. Результати цієї конференції говорять самі за себе – анонс Ukraine Facility, презентація цифрової екосистеми DREAM, і, звісно, пакети фінансової допомоги, що значно підсилило наші позиції”, – зазначив Вячеслав Курило.
Експертне обговорення розпочала Олександра Азархіна, яка розповіла про оновлену Державну стратегію регіонального розвитку до 2027 року, основні пріоритети Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України на 2024 рік, і яку участь громадянське суспільство може взяти у процесах відбудови:
“Відновлення має стати новою державною політикою, яка спрямована на інфраструктурні інвестиції з урахуванням регіональних аспектів. Саме громади, завдяки тому, що ми вже пройшли процес децентралізації, мають відігравати лідуючу роль. Це була установка, з якою ми почали роботу. Нам було зрозуміло, що нам потрібно зробити кілька речей – лідерство громад у відновленні і його забезпечення. По-перше, це базовий доступ до ресурсів, по-друге – це питання компетентності й відповідальності.”.
Валерій Марченко висвітлив основні виклики, із якими зараз зіштовхуються громади Ізюму, та шляхи мотивації, об’єднання і залученості людей до відбудови:
“Мотивація дуже велика, оскільки майже півроку місто було в окупації, більшість людей виїхала. На даний час у нас 27 тисяч населення, люди повертаються. Руйнувань дуже багато – 80% багатоповерхівок пошкоджено, деякі повністю зруйновані. Мотивувати людей не потрібно, вони самі готові все відбудовувати. За 2023 рік у нас капітального ремонту потребували 120 багатоповерхових будинків, поточного ремонту – 60 будинків. За цей рік нам вдалося капітально відремонтувати 35 будинків і поточно відремонтувати ще 34. На даний час по пошкодженому майну за програмою єВідновлення 1513 людей отримали компенсацію на суму 212 мільйонів гривень, і по зруйнованому майну отримано 108 сертифікатів на 160 мільйонів гривень.”.
Анастасія Мазурок розповіла про наявні виклики та топ страхів і позиції людей у регіонах, громадах і містах на основі проведеного дослідження щодо потреб та поглядів українців:
“Якщо раніше люди більше говорили про те, що потрібно централізовано, то зараз ми бачимо рух погромадно. Потрібно враховувати потребу моделювання руху розгортання військової справи, тому що якщо раніше люди можливо десь оптимістичніше дивились на прогнози, то зараз є розуміння, що потрібно враховувати ризики як військові, так і повернення військових дій на території громад, де є пошкодження. При цьому люди розуміють, що великі інфраструктурні рішення важливі, але можливо вони будуть відкладені на після закінчення воєнних дій, але відбудовувати житло для тих, хто його втратив, потрібно вже зараз.”.
Валерія Овчарова розповіла про участь громадянського суспільства у процесах відбудови України, зокрема на місцевому рівні:
“Ми бачимо, що інколи на місцях є недокомунікація зі сторони влади щодо тих рішень навколо відновлення і відбудови до громадян. Це стосується, наприклад, чому цей житловий будинок відбудовують, а не просто дають людям грошову компенсацію на придбання квартир. Звісно, це регламентовані чіткі процедури, які визначають, що повинно бути – або компенсація, або відбудова. Але люди не всі це знають і розуміють, і ця недокомунікація рішень призводить до напруження в громаді, люди через необізнаність починають міфологізувати процес, пов’язувати це з корупцією.”.
Аналітичний огляд відбудови “Відбудова в умовах війни”
Запис презентації аналітичного огляду відбудови “Відбудова в умовах війни”.
Цей огляд є першим випуском серії і має на меті допомогти громадськості, оглядачам та представникам медіа відстежувати та оцінювати діяльність у сфері відбудови України.
Зустріч відбулася в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст аналітичного огляду відбудови є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.
https://iaa.org.ua/articles/presentation-of-the-six-monthly-review-of-reconstruction-and-expert-discussion-reconstruction-in-ukraine-2023-2024-conclusions-and-challenges-post-release/?fbclid=IwAR2sF7LhEGmt5uzQAwolYxNUEtxDJl7AzrAjk7YIwwgiM-Jl1zU6pK_Qa44