05.09. Верховна Рада України провалила голосування за правку до проекту Закону про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану № 9534, яка передбачала негайне відкриття декларацій публічних осіб. Попри усі заклики громадськості, законодавцям не вистачило 27 голосів аби відкрити Реєстр декларацій уже зараз, а не через рік. Необхідна правка про відкриття декларацій до основного законопроєкту № 9534, ініційована Головою Комітету з питань антикорупційної політики Анастасією Радіною, набрала лише 199 голосів. Сьогодні, 12.09.2023 Президент наклав вето на законопроект № 9534. Очікуємо тексту пропозицій змін від Президента.
А 04.09., комітет ВРУ з питань правоохоронної діяльності зробив крок назад в антикорупційній реформі, підтримавши низку суперечливих норм в проекті Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України щодо удосконалення порядку притягнення до відповідальності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування № 9587-д.
Передбачені цим проектом зміни до статті 39 Кодексу України про адміністративні правопорушення фактично знищують адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання декларації та брехню в ній. Оскільки планується вважати несвоєчасного декларанта або декларанта, який “забув” задекларувати майно на 1,3 млн грн таким, що взагалі НЕ БУВ підданий адміністративному стягненню, якщо він сплатить відповідний штраф 850-1700 гривень за зафіксовану в автоматичному режимі несвоєчасно подану декларацію або 17000 – 42500 гривень за незадеклароване майно до 1,3 млн грн. Таким чином, проект передбачає те, що така особа навіть не потрапить до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.
Тож, лише за два дні український парламент відступив від шляху демократичного розвитку, скомпрометувавши принципи підзвітності і прозорості влади перед Українським народом і міжнародними партнерами. Це, своєю чергою, підсилює політичну нестабільність під час війни, підриває довіру українського суспільства до процесів відбудови і впливає на зменшення обсягів міжнародної допомоги.
В той же час, закликаємо вас, шановні партнери, посприяти процесу демократичного розвитку України, висловивши вимогу до Президента України невідкладно відкрити реєстр декларацій та ветувати законопроект #9587-д. Інформація про владу повинна бути відкритою та доступною. Саме це є запорукою доброчесної відбудови.