2024 рік став роком серйозних викликів та трансформацій у роботі Міністерства розвитку громад та територій України. Серед пріоритетів цьогоріч – опалювальний сезон, функціонування критичної інфраструктури в умовах постійних обстрілів, підтримка та розвиток громад та регіонів, відновлення житла та залучення міжнародного фінансування у проєкти відновлення.
2025 рік відкриває нові можливості та визначає ключові напрями для розвитку. На цьому наголосив Віцепрем’єр-міністр з відновлення – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба:
“Кожна громада має бути енергетично незалежною, ефективно використовувати свої ресурси та залучати нові можливості для розвитку. Особливу увагу приділяємо прифронтовим регіонам, де потреби найбільш гострі. Разом із громадами, партнерами та міжнародними донорами ми працюємо над тим, щоб зміцнити регіони, зробивши їх сильними та стійкими. Україна повинна розвивати свою інфраструктуру та залишатися гарантом продовольчої безпеки для світу”.
Ключові напрями роботи на 2025 рік
Енергетична безпека
Енергетична незалежність громад – один із головних викликів для Міністерства у 2025 році. Заплановано встановлення 500 одиниць енергетичного обладнання у громадах, з особливим фокусом на прифронтові населені пункти.
Це дозволить громадам не лише покращити енергозабезпечення, але й мінімізувати ризики перебоїв через ворожі атаки.
Компенсації за житло
На 2025 заплановано впровадження експериментального проекту будівництва в територіальних громадах житла для внутрішньо переміщених осіб.
Продовжується реалізація програми компенсації за пошкоджене та зруйноване житло “єВідновлення”. Так, Державним бюджетом на 2025 рік на програму “єВідновлення” передбачено 4 млрд грн.
Крім того, Кабінет Міністрів України додатково перерозподілив 15 млрд гривень на компенсації за пошкоджене та знищене житло для внутрішньо переміщених осіб. Очікується, що фінансове перенаправлення коштів до Міністерства розвитку громад та територій України буде здійснено вже у січні 2025 року. А відтак, зазначені кошти стануть доступними для бронювання та використання. За рахунок цих коштів компенсація буде надана ВПО – як вже за сформованими сертифікатами, так і за сертифікатами, що будуть сформовані в майбутньому.
Крім того, на 2025 рік заплановане впровадження експериментального проєкту будівництва в територіальних громадах об’єктів житла для внутрішньо переміщених осіб. А також надання доступного житла в оренду, зокрема ВПО.
Реформа управління публічними інвестиціями (PIM)
Мета нової системи управління публічними інвестиціями (Public Investment Management, PIM) – ефективно використовувати бюджетні кошти, спрямовуючи їх на найважливіші проєкти, які відповідають стратегічним цілям країни в умовах війни. На 2025 рік передбачено фінансування Єдиного проєктного портфеля у межах PIM у розмірі 224,2 млрд грн. З цих коштів 115 млрд грн буде залучено під державні гарантії для відновлення критичної інфраструктури.
Протягом наступного року планується продовжити імплементацію реформи публічних інвестицій на державному та місцевому рівнях.
Реформа управління публічними інвестиціями (PIM) підкреслює критичну роль стратегічного планування на рівні громад: в інтересах кожної громади розробити та затвердити локальні стратегії розвитку. Завдяки PIM громадам пропонується ефективний інструмент визначення пріоритетів та спрямування ресурсів на проєкти, що відповідають стратегічним цілям, особливо в умовах війни. Такий підхід гарантує прозорість, відповідальність і ефективність у використанні бюджетних коштів, сприяючи довгостроковому розвитку кожної громади.
Регіональний розвиток
У 2025 році громади матимуть доступ до оновленого Державного фонду регіонального розвитку та запровадження додаткових фінансових інструментів для проєктів розвитку у громадах.
Крім того, буде оновлена Державна стратегія регіонального розвитку (ДСРР) – в частині затвердження функціональних типів територій та макрорегіонів.
Протягом року буде впроваджена нова модель вирівнювання доходів місцевих бюджетів і нова модель спроможності громад. Також буде оновлена Концепція реформи місцевого самоврядування.
Реформа децентралізації складова стійкості громад та країни. У 2025 році маємо врегулювати систему адміністративного нагляду за законністю рішень органів місцевого самоврядування.
Ще одна важлива складова в частині регіональної політики – реінтеграція тимчасово окупованих територій.
Національний проєкт “Пліч-о-пліч”
У рамках національного проєкту „Пліч-о-пліч: згуртовані громади” передбачається співробітництво тилових й більш спроможних громад – громад-партнерів з прифронтовими і тими, що під постійними обстрілами ворога – громадам-форпостам.
Співпраця у ключових трьох напрямах:
- Відновлення інфраструктури;
- Гуманітарна допомога;
- Культурна та соціальна підтримка
Зараз у проєкті беруть участь більше 100 громад, Ще 114 громад-форпостів потребують підтримки. Долучатися до ініціативи та стати партнерами для тих, хто цього потребує найбільше можна за посиланням: https://www.plich-o-plich.gov.ua/
Міжнародна співпраця
У 2024 році вдалось залучити $1 млрд 115 млн на проєкти відновлення та розвитку завдяки співпраці Мінрозвитку з міжнародними фінансовими організаціями та урядами держав-партнерів. У 2025 році будемо як працювати над реалізацією проєктів за вже залучені ресурси, так і розпочинати нові проєкти, які відповідають викликам країни.
У 2025 році разом з групою Світового банку, Єврокомісії, ООН буде оновлено звіт оцінки потреб у відновленні – RDNA4. Документ стане основою для формування пріоритетних проєктів відбудови і розвитку із залученням державного та приватного фінансування.
Прискорюємо та поглиблюємо співробітництво з Європейським союзом. У 2024 році – уперше за 6 років – було проведено засідання Транспортного діалогу високого рівня Україна-ЄС.
Крім того, активно долучились до процесу євроінтеграції. Міністерство розвитку провело на пре-скринінг – аналіз адаптації українського законодавства на відповідність вимогам Євросоюзу – в ключових для нас сферах транспорту та логістики. У 2025 році заплановано підготовку із залученням громадянського суспільства та проведення двосторонніх зустрічей Україна-ЄС у рамках офіційного скринінгу за Переговорними розділами 14 “Транспортна політика”, 21 “Транс-європейські мережі” та 22 “Регіональна політика та координація структурних інструментів”, із одночасним формуванням переговорних позицій України за відповідними розділами.
План України (Ukraine Facility) – це програма фінансової підтримки України з боку західних партнерів, розрахована до 2027 року. Ukraine Facility передбачає спрямування 50 млрд євро на підтримку бюджету, стимулювання інвестицій та розвиток регіональних проєктів. Мінрозвитку є виконавцем для 26 індикаторів у Плані України та співвиконавцем ще двох. Так, цього року нам вдалося виконати всі 5 індикаторів, обов’язкових до виконання у 2024 році. Ще 8 ми повинні виконати у 2025 році, 6 – у 2026 році та 7 – у 2027 році.
Також з 2024 року почали працювати у рамках Ukraine Investment Framework (UIF або Інвестиційний компонент 2). Загальний обсяг UIF – €9,3 млрд, з них €7,8 млрд – це Українська гарантія, спеціальний механізм для захисту інвестицій під час війни.
Серед пріоритетів на 2025 рік – інвестування в енергетику. Нам важливо побудувати додаткові потужності, децентралізувати систему електро- та теплопостачання, забезпечити енергонезалежність громад. Портфель на 2025 рік буде включати регіональні проєкти у галузі енергетики, водопостачання, теплопостачання, будівництво соціального житла, надання допомоги малим і середнім підприємствам у прифронтових регіонах.
В рамках Української платформи донорів утворюється новий напрям Відновлення з відновлення, який стане “єдиним вікном” для координації та обміну інформацією про нагальні потреби відбудови та відновлення. В залежності від порядку денного в засіданнях оперативної групи будуть брати участь представники Уряду, спеціальні уповноважені з питань відновлення, члени Платформи, HoCs та інші експерти. Наступне засідання Керівного комітету Української платформи донорів заплановане на січень 2025 року.
Інфраструктура
У 2025 році планується завершення будівництва водозаборів та магістральних водогонів для забезпечення водою Миколаєва – перебої з водопостачанням виникли внаслідок підриву російськими терористами дамби Каховської ГЕС. Держбюджетом 2025 на ці цілі передбачено 8 млрд грн.
Крім того, у фокусі Міністерства – захист енергетичних об’єктів та розбудова мережі когенерації. А також відновлення обʼєктів, пошкоджених внаслідок війни, залучаючи міжнародну підтримку.
Цифровізація
У 2025 році продовжиться розвиток проєкту єЧерга. Зокрема, у рамках нового етапу розвитку проєкту заплановано масштабувати послугу на всі види транспортних засобів, що перетинають кордон (легкові автомобілі, вантажівки менше 7,5 тонн), забезпечити автоматичну перевірку низки інформації на момент реєстрації в системі, наприклад, наявність страхового поліса (“зеленої картки”) тощо.
Окрему увагу буде приділено впровадженню Геоінформаційної системи моніторингу регіонального розвитку (ГІС РР) та розвитку екосистеми DREAM, а також формуванню бази місцевої статистики для покращення аналізу та ухвалення рішень. Також планується сформувати базу місцевої статистики для покращення аналізу та ухвалення рішень. І посилити цифрові інструменти для доступу громадян до інформації та їх участі у житті громад.
Також планується розвиток електронної системи, яка об’єднає актуальну інформацію про багатоквартирні будинки, їх співвласників, ОСББ і управителів. Запуск Єдиної платформи житлово-комунальних послуг, яка забезпечить доступні та зручні сервіси, покращить облік споживачів та дозволить краще контролювати якість послуг.
В рамках транспортної реформи планується запровадити систему єІнспектор, яка зробить роботу Державної служби України з безпеки на транспорті (ДСБТ) більш прозорою.
Крім того, зазнає модернізації розподіл дозволів Європейської Конференції Міністрів Транспорту (ЄКМТ). Буде доопрацьовано обмін з митницею, правила розподілу і дорозподілу мінімізують будь-який людський фактор.
У 2025 готуються нові цифрові рішення для морської галузі. Довгоочікуваний функціонал отримання посвідчення особи моряка буде цифровізовано вже в першому півріччі 2025 року.
Експортна та воєнна логістика
Для забезпечення ефективної логістики, зокрема у прифронтових регіонах та евакуаційних шляхів, Міністерство передбачає такі ініціативи:
- Ремонт та утримання доріг: на 2025 рік виділено 12,6 млрд грн, в першу чергу мова йде про воєнну логістику
- Розвиток автомобільних пунктів пропуску, зокрема модернізація інфраструктури для швидшого перетину кордону.
- Розбудова портів Одеси та Дунайського портового кластеру, які забезпечують функціонування Українського коридору для експорту. Посилення безпекових заходів.
Пріоритети на 2025 рік є продовженням стратегічної роботи з відновлення України, спрямованої на підтримку громад, покращення умов життя для ВПО, відновлення критичної інфраструктури та залучення міжнародного фінансування. Реалізація цих завдань стане фундаментом для сталого розвитку країни.
Про це повідомило Мінрозвитку