Результати моніторингу ефективності реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства на регіональному рівні

Чи виконується Указ Президента про сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні? Чи ефективно в регіонах функціонують дорадчі органи з питань сприяння розвитку громадянського суспільства (координаційні ради)? Яка з областей України стала лідером рейтингу щодо впровадження Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016-2020 роки (Стратегії)?

Відповіді на ці та багато інших питань обговорили в Києві регіональні експерти зі всіх областей України на круглому столі, де було представлено результати проекту щодо механізмів ефективної реалізації  Стратегії.

В рамках проекту експерти ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» в коаліції з 25 регіональними експертами провели комплексну оцінку: регіональних програм розвитку, планів заходів, діяльності координаційних рад, підрозділів по комунікаціях ОДА, КМДА, аналіз сайтів облрад, ОДА, КМДА, експертних думок та надали рекомендації органам влади всіх рівнів.

Експертами було проаналізовано 25 регіональних Програм сприяння розвитку громадянського суспільства. Загальна сума їх фінансування склала 321 млн. 825 тисяч гривень, однак результати аналізу цих програм свідчать про те, що в них відображено лише 53% від всіх завдань Стратегії. Лише 15 з 25 областей виконали ці регіональні програми більше ніж на 50%.

Найбільші суми фінансування передбачені в Київській міській програмі  –  86 514,4 тис. грн та у Харківській обласній програмі ‒ 68 910 тис. грн, найменші обсяги фінансування – у Тернопільській (612,0 тис. грн) та Кіровоградській (594,4 тис. грн) обласних програмах. В середньому на кожну регіональну програму приходиться по 12 713,8 тис. грн.

Відображення завдань національної стратегії у регіональних планах заходів

Оцінювання виконання регіональних Програм у 2017 році здійснювалось регіональними експертами Коаліції на основі інформації, отриманої від ОДА, КМДА, облрад та Київради у відповідь на запити на публічну інформацію, а також на основі даних, отриманих з офіційних джерел (сайти, ЗМІ та інші).

Експертна оцінка виконання програм

Експертами було проаналізовано 25 регіональних Планів заходів щодо розвитку громадянського суспільства. Він показав, що найбільше відображення у цих планах знайшли такі завдання (за її основними напрямками):

  • Створення сприятливих умов для формування та інституційного розвитку ОГС;
  • Забезпечення ефективних процедур участі громадськості під час формування та реалізації державної, регіональної політики;
  • Стимулювання участі ОГС в соціально-економічному розвитку;
  • Створення сприятливих умов для міжсекторальної співпраці.

Відображення завдань національної стратегії у регіональних планах заходів

Відповідно до указу Президента України від 26.02.2016 № 68/2016, в усіх областях України та в місті Києві обласними адміністраціями та Київською міською адміністрацією мали бути створені координаційні ради. Експерти оцінили наскільки ефективно вони функціонують.

Якість коордрад

За результатами оцінки всіх критеріїв, експерти створили підсумковий рейтинг регіонів.

Підсумковий рейтинг

Бріф результатів дослідження.

 

Захід проведено ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» в межах проекту «Громадський супровід реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016-2020 роки на регіональному рівні», який реалізується за підтримки ПРООН в Україні.