Неякісна тушонка, тонни пального, які зникли з місць зберігання та з’явилися в інших місцях без жодного обліку – такими є результати внутрішніх перевірок, що тривають у Збройних силах України. Міністр оборони Степан Полторак уже звільнив із посад та позбавив звань і пільг військових керівників, яких підозрюють у розкраданні та в покриванні неякісних поставок. Частина військових експертів говорить про період «внутрішніх землетрусів» у Міноборони, які, на їхню думку, дійсно мають на меті приборкати корупцію. Однак інша частина, а також низка волонтерів та громадських активістів не вірять у реальну боротьбу з корупцією у відомстві, а припускають, що насправді останній скандал мав відвернути увагу від більш масштабних зловживань.
Багатомільйонних збитків завдали Збройним силам України посадовці, які опікувалися постачанням до підрозділів ЗСУ в Південному регіоні продовольства, пального та інших матеріальних засобів. Такі факти порушень та зловживань виявили службові перевірки на місцях.
Міністр оборони України Степан Полторак заявив журналістам, що за результатами цих перевірок притягнули до відповідальності посадовців 46-го Об’єднаного центру забезпечення Південного регіону в Одесі та Об’єднаного центру забезпечення ЗСУ в Києві.
Я з такими офіцерами служити не буду!… Я позбавляю керівника 46-го Об’єднаного центру Євгена Короля всіх військових офіцерських звань, вихідної допомоги та пільгСтепан Полторак
«Я з такими офіцерами служити не буду!… Я ухвалив рішення: я позбавляю керівника 46-го Об’єднаного центру Євгена Короля всіх військових офіцерських звань, вихідної допомоги та пільг. Так само позбавляю звань та пільг керівника складу пально-мастильних матеріалів цього центру Андрія Мосунова, старшого офіцера центрального управління забезпечення пально-мастильними матеріалами ЗСУ Дмитра Ізваріна», – заявив Степан Полторак журналістам одразу після оприлюднення результатів перевірки.
Крім того, він понизив у посаді начальника відділу зберігання пального та пально-мастильних матеріалів складу пального та мастильних матеріалів 46-го Об’єднаного центру забезпечення майора Олександра Ляляєва та начальника Центрального управління забезпечення пально-мастильними матеріалами Збройних сил України тилу ЗСУ полковника Руслана Кубаля.
За його словами, звільненнями з посад та позбавленням звань справа не обмежиться: матеріали перевірок Міноборони надало військовій прокуратурі для подальшого реагування.
Напередодні Степан Полторак особисто зустрівся з головним військовим прокурором Анатолієм Матіосом.
Пізніше міністр оборони повідомив журналістам, що комісія Міноборони викрила у 46-му Об’єднаному центрі нестачу: дизельного пального різних марок не дорахувалися майже 204 тонни, бензину А-92 не вистачало 2,5 тонни, попередня оцінка збитків – понад 6,4 мільйони гривень. Крім того, на складах виявили не обліковані пально-мастильні матеріали: тобто посадовці могли їх могли реалізувати задля особистої вигоди, пояснюють учасники перевірки. Йдеться про понад 34 тонни дизельного пального, 2,6 тонни авіапального і майже 1 тонну бензину.
Військовий експерт Геннадій Карп’юк назвав ці події масштабною антикорупційною кампанією міністра оборони. Від її початку прізвища порушників у відомстві перестали звично приховувати, пише експерт у своєму аналізі подій.
«Міністерство оборони оголосило посилення наступу на посадові зловживання. Кількість фактів їх публічного викриття значно зросла, приховувати прізвища та масштаби проблеми перестали… Адже зловживання, що таким чином «спливли», просто непристойно виходять за рамки, звичні навіть для нашого обивателя», – зазначає експерт.
Нині є ознаки зменшення корупції у лавах керівництва ЗСУ та спроби реальної боротьби з нею, але про масштабне очищення наразі не йдеться, стверджує у коментарі Радіо Свобода активіст ветеранського руху, почесний голова Товариства ветеранів АТО Кирило Сергеєв.
«Коли в державі тотальна корупція, то й армія не буде винятком. Була це показуха чи ні? Важко сказати. Але карати військове командування за корупцію однозначно треба. Немає жодного способу приборкати корупцію, якщо винних у ній не будуть викривати і садити. Часто представники української влади, з одного боку, визнають, що корупція є, говорять, що з нею треба боротися. З іншого – їм не хочеться садити власних друзів. Але з таким підходом нічого не вийде», – констатує Кирило Сергеєв.
При цьому він визнає, що ситуація в ЗСУ таки змінюється на краще, хоча й не так швидко, як цього б хотілося.
«Насправді з 2014 року в армії дуже змінилася ситуація, зменшилися й масштаби корупції. На низку посад прийшли ті, хто служить не для галочки, а має бойовий досвід та переконання і готовий за них боротися. Але, на жаль, ці люди ще не змогли докорінно вплинути на ситуацію, і крадійництво в армії залишається», – заявив активіст ветеранського руху Радіо Свобода.
Волонтер Юрій Касьянов, який не лише допомагає армії, а й моніторить процес реформування та боротьби з корупцією в ЗСУ, вважає, що виявлені та позбавлені звань і посад крадії – це насправді дрібні порушники. І скандал, створений довкола них, може мати на меті відвернення суспільної уваги від більш масштабних зловживань, пояснює Юрій Касьянов Радіо Свобода.
Покарали дрібних порушників, порівняно з масштабами, у яких діють їхні керівники. Хоча, звісно, вкрасти в армії навіть тонну бензину в час війни – це вже зрадаЮрій Касьянов
«Чим більше грошей армія отримує на паливо та інші ресурси – тим більше розкрадають. Бо закупками займаються ті самі. Від часу, коли армія не була потрібна і хороші люди пішли, лишилися пристосуванці. Останні виявлені факти – це розкрадання кількох тонн бензину і двохсот чотирьох тонн дизпального. І це просто смішно, адже реальні масштаби корупції в армії вимірюються не тоннами. Так, основні кошти крадуться на етапі закупівель, коли завищується ціна товарів та послуг і різниця становить сотні мільйонів гривень. І ці гроші йдуть ланцюжком угору, а також СБУ, військовій прокуратурі та іншим контрольним органам. Діляться з усіма. Це «компанійщина» у чистому вигляді, коли покарали дрібних порушників, порівняно з масштабами, у яких діють їхні керівники. Хоча, звісно, вкрасти в армії навіть тонну бензину в час війни – це вже зрада. Але таким чином, імовірно, в Міноборони відвели очі громадськості від якихось інших, більш масштабних фактів розкрадання майна та корупції у Збройних силах», – вважає волонтер. Щоправда, доказів своїм словами про гроші, що «йдуть ланцюжком угору, а також СБУ, військовій прокуратурі та іншим контрольним органам», він не навів.
Нині Збройні сили України через фактичну війну, яку ведуть проти України російські війська на Донбасі, отримують найбільше фінансування від початку незалежності, і воно щороку зростає.
Утім, найбільша корупція у Міноборони стосується не постачання пального чи продовольства, а будівництва житла до військових, повідомляють Радіо Свобода компанії, які беруть участь у такому будівництві. Так, зі словами керівника ТОВ «Будкапіталсервіс» Євгена Пінчука, посадовці Міноборони намагаються занизити ступінь готовності недобудованого житла і відповідно завищити витрати, потрібні на добудову. Це означає необґрунтовані витрати з бюджету кількох тисяч гривень на кожен квадратний метр житла, що будується, стверджує забудовник.
Щоправда, в управлінні житлового забезпечення Міноборони такі заяви спростовують. Зокрема, заступник начальника квартирно-експлуатаційного управління Збройних сил України Олександр Чергінець на запитання Радіо Свобода зауважив, що наразі дія цих та інших корупційних схем у відомстві припинена.
Радіо Свобода продовжує відстежувати факти зловживань та корупційні схеми у Збройних силах України.