Рада ввела обмеження на поштові пересилки 100 євро. Цілили у новомодні контрабандні схеми, а влучили, як завжди, в звичайного споживача. Оголошена «велика перемога» у боротьбі із силами зла. «Ціна держави» детально розібралась з тим, що насправді відбулось з посилками.
Верховна Рада України прийняла у другому читанні законопроект № 9260 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», внесений Урядом.
Серед іншого, проект Закону був покликаний врегулювати питання «поштового імпорту», а саме створити умови для відслідковування і припинення схем контрабандного ввезення товарів з використанням так званих поштових операторів.
Як працює ця схема?
На сьогоднішній день в Україні діє норма, згідно з якою товари, які надходять у міжнародних поштових або експрес-відправленнях, не оподатковуються, якщо їхня вартість не перевищує 150 євро.
Ця норма закону дозволила вибудувати схему, якою користуються «тіньові» рітейлери. Офшорна фірма купує партію китайського товару, наприклад електроніки. Контейнер надходить на склад у Польщі, де по документах розбивається на «посилки» для підставних громадян України.
В Україні, користуючись пільгою для громадян у 150 євро, товарна партія проходить митний контроль і може їхати на реалізацію в магазини. До бюджету нічого не сплачується!
При цьому, ця послуга лише для «обраних». Ви не зможете отримати чи відправити звичайну посилку таким оператором. В нього немає відділень, і він не відправляє посилки за кордон. Він створений лише для перевалки через кордон імпортних товарних партій.
Звичайно, митники таких операторів не чіпатимуть, бо в них є «ярлик від хана».
Що пропонувалося Урядом в першій редакції законопроекту?
- Запровадити необхідність операторам подавати електронний реєстр з переліком посилок, їх вмісту, вартістю та даними отримувача. Електронний реєстр прискорив би контроль посилок (за 2017 рік надійшло 30 млн посилок, тому проведення контролю паперових документів є неефективним), а також дозволив би аналітикам оперативно виявляти схеми;
- Можливість для операторів сплачувати податки з посилок, вартість яких перевищує ліміт, та в подальшому стягувати їх з отримувачів для прискорення доставки;
- Заміна обмеження безподаткового ліміту на перші три посилки на місяць обмеженням по вартості (зі 150 до 100 євро).
Що ми отримали в Законі?
Зниження ліміту на отримання посилок з-за кордону зі 150 до 100 євро, що зачепить хоча і незначний, але сегмент громадян, які замовляють доволі дорогі товари на закордонних сайтах. До речі, 100 євро – це, по суті, мінімальна заробітна плата.
Водночас, «схемники» аж ніяк не постраждають! Оскільки для них обов’язок подавати митниці електронні реєстри з переліком посилок і їх отримувачами запроваджується лише з 2021 року.
Тому контрабандисти й надалі возитимуть комерційні партії «iPhone», декларуючи їх як нібито посилки, які слідують на підставних осіб, ще й по «липовій» ціні.
Народні депутати напередодні виборів вирішили не спокушати долю і відстрочили ще на 3 роки електронні реєстри, які мали з’явитися в Україні ще 2007 року.
За 3 роки контрабандне лоббі стане ще багатшим і міцнішим, і існує висока ймовірність, що у 2021 «протисне» нову відстрочку, шантажуючи владу і тримаючи людей як живий щит.