ЄС в Україні: новини співпраці

У лютневому дайджесті ми зібрали кращі статті українських ЗМІ з результатами співпраці України та Європейського Союзу за трьома пріоритетними напрямками: сильніше суспільство, сильніша економіка та сильніше врядування. Також ми розповімо про зусилля ЄС для відновлення повноцінного життя людей на сході України.

Цього місяця читайте про те, як:

для сильнішого суспільства в Україні ЄС допомагає розвивати туризм, науку та інновації

для сильнішої економіки в Україні ЄС надає гранти на енергозберігаючі інновації, співфінансує утеплення шкіл і дитячих садків, вуличне освітлення у малих містах, а також повертає малому та середньому бізнесу до 10% лізингових кредитів на придбання техніки

для сильнішого врядування в Україні ЄС допомагає збільшити відсоток виконання судових рішень і запровадити прозору звітність за використання батьківських коштів у школах

для відновлення сходу України ЄС надав гранти переселенкам з Горлівки і Донецька на ательє з пошиву танцювальних костюмів і магазинчик із виробами ручної роботи

Як ЄС допомагає робити екскурсії в Україні цікавими

В Україні працюють 14 сертифікованих гідів-інтерпретаторів. Їхнє завдання – зацікавити й емоційно залучити відвідувачів музеїв, зоопарків чи заповідників. Це збільшує відвідуваність у рази. Гід-інтерпретатор Наталія Гудкова нещодавно відвідала конференцію з інтерпретації природної та культурної спадщини у Франції завдяки гранту від програми ЄС «Культурні мости». І ділиться враженнями про кращі світові практики в професії та розповідає, де в Україні можна відвідати найцікавіші екскурсії, запосиланням.

ЄС підтримує реформу науки в Україні

У 2017 році європейські експерти провели аудит системи науки та досліджень в Україні за програмою «Горизонт 2020» і надали 30 рекомендацій. МОН звітує, що зроблено за два роки: створили Нацраду з питань розвитку науки і технологій, Національний фонд досліджень, розробили процедуру оцінки університетів і наукових установ для подальшого фінансування досліджень, створили мережу з 40 контактних пунктів «Горизонт 2020», українські установи знову беруть участь в програмі EUREKA тощо. Детальніше читайте тут.

ЄС розвиває енергоефективність в Україні 

Системи нагріву повітря, будматеріал з конопель, домашні електростанції та «розумні» будинки – читайте про українські стартапи, що виграли від 3 до 50 тис. євро від програми ЄС «Інноваційні ваучери», запосиланням.

Ініціатива ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти» компенсує до 80% вартості проектів з утеплення будівель, модернізації теплопостачання та реконструкції вуличного освітлення в маленьких містах України. Які 17 міст вже отримали гранти, читайте тут.

У 2017 році в Україні ухвалили закони про енергоефективність у будівлях та облік і виставлення рахунків за теплоенергію, і ринок електричної енергії. Експерти програми EU4Energy допомагали їх розробляти. Також ЄС фінансує проекти з модернізації газової, електроенергетичної та нафтової інфраструктури. Які саме, читайте тут.

ЄС компенсує лізингові кредити для МСБ в Україні

Ініціатива EU4Business спільно з «ОТП Лізинг» та ЄБРР запустили кредитну лінію для малого і середнього бізнесу у розмірі 324 млн грн (10 млн євро) на придбання сільгосптехніки, вантажних автомобілів тощо. Ще 1 млн євро виділив ЄС на повернення клієнтам лізингової компанії 10% фінансування. На кінець 2018 року вже видали 82 млн грн кредитів. Більше запосиланням.

Україна впроваджує догляд за дітьми-сиротами за європейським зразком
ЄС фінансує ініціативу з прозорих бюджетів шкіл 

За 2014–2016 роки батьки вклали в українські школи майже мільярд гривень. Куди витратили – невідомо, адже єдиної і детальної звітності немає. У 2015 році херсонські активісти створили онлайн-систему Open School in UA, де відкриті надходження та витрати батьківських коштів у школах. Зараз у системі вже 277 шкіл і дитсадків із 12 областей. Проект фінансує Антикорупційна ініціатива ЄС. Більше читайте тут.

.
Експерти проекту ЄС: реформа виконання судових рішень в Україні сповільнилася​

Перші приватні виконавці у нас з’явились у 2017 році. Зараз їх лише 122. І хоча виконання судових рішень зросло з 5–6% до 18%, цього недостатньо – у країнах ЄС виконують 50–70% рішень. Для успішної реформи Україні потрібні 2 тисячі виконавців і політична воля держави, вважають міжнародні експерти проекту ЄС «Право-Justice». Більше за посиланням.

ЄС надає гранти вимушеним переселенцям на відкриття бізнесу

Після переїзду з Донецька до Бердянська Наталія Солов’ян почала шити танцювальні костюми. Завдяки гранту від проекту ЄС «Містки громадської активності» вона придбала обладнання і відкрила невеличке ательє «Легенда». Читайте, як тепер на її сукні вишикується черга, за посиланням.

До війни Валентина жила у Горлівці, де керувала складами на машинобудівному заводі. Тепер у неї торгова точка «Лавка рукоділля» у Павлограді. Завдяки гранту від ЄС вона купила ноутбук, принтер, сканер і програму для діловодства. Тепер Валентина мріє про власну студію. Більшетут.

\