Австрійсько-італійський консорціум і Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності) розпочали новий однорічний проект Twinning «Розвиток відновлюваної енергетики в Україні», що фінансується ЄС, для сприяння сталому розвитку «чистої» енергетики в Україні. У межах проекту експерти ЄС нададуть рекомендації Держенергоефективності та іншим заінтересованим сторонам щодо приведення українського законодавства у відповідність до європейського, поділяться досвідом стосовно збільшення частки відновлюваних джерел енергії і стимулювання «зелених» інвестицій. Про це заявили на урочистому відкритті проекту 20 травня 2019 року в Києві.
«Зараз ЄС лідирує у глобальному переході до чистої енергії. Наші держави-члени мають досвід підтримки сталого розвитку відновлюваної енергетики та визначення найкращих шляхів інтеграції відновлюваних джерел енергії в енергетичний ринок. Ми прагнемо принести цей досвід в Україну і допомогти Україні у створенні необхідних основоположних умов для розкриття свого величезного потенціалу у сфері відновлюваної енергетики», – заявив Йоганнес Баур, перший радник Представництва ЄС в Україні.
Партнери проекту разом розроблятимуть проекти змін до українського законодавства, щоб привести його у відповідність до положень Директиви ЄС про відновлювані джерела енергії і спільно працюватимуть над реалізацією урядових планів дій у сфері відновлюваної енергетики. Зокрема, проект підготує низку рекомендацій, спрямованих на зменшення існуючих регуляторних та нерегуляторних бар’єрів у секторі, зокрема ті, які пов’язані з доступністю інформації для широкого загалу. Проект також розробить методологію збору даних та допоможе покращити організацію звітування в рамках Національного плану дій з відновлюваної енергетики. У ході проекту буде організовано декілька відкритих семінарів та заходів для заінтересованих сторін.
Проект Twinning «Розвиток відновлюваної енергетики в Україні» виконують австрійський енергетичний регулятор E-Control, Енергетичне агентство Австрії, Агентство екології Австрії, Міністерство сталого розвитку та туризму Австрії та італійський дослідницький інститут EURAC Research у партнерстві з Держенергоефективності. Грант на реалізацію проекту становить 1 мільйон євро, строк реалізації – 15 місяців.
«Австрія, країна з однією з найбільших часток відновлюваної енергетики в Європейському Союзі, ставить перед собою амбітну мету – у 2030 році отримувати 100% енергії з відновлюваних джерел. І ми дуже раді поділитися своїм досвідом і знаннями з Держенергоефективності», – заявив Вольфґанґ Урбанчич, виконавчий директор австрійського енергорегулятора Е-Control.
«Енергетична незалежність України є ключовим питанням національної безпеки. Завдяки законодавчим змінам, впровадженим протягом останніх 5 років, у відновлювану енергетику України вже інвестовано близько 2,5 мільярдів євро. Я впевнений, що наша співпраця з Австрією та Італією буде успішною. Ми зацікавлені в європейському досвіді, технологіях, інноваціях та інвестиціях для розвитку відновлюваної енергетики», – додав Сергій Савчук, голова Держенергоефективності.
Нова директива ЄС з відновлюваної енергетики встановлює обов’язкову мету – як мінімум 32% всієї енергії в ЄС до 2030 року має вироблятися із відновлюваних джерел. Протягом останніх декількох років відновлювана енергетика в Україні динамічно розвивається внаслідок законодавчих змін. Частка «чистої» енергії в кінцевому енергоспоживанні в Україні збільшилася у 1,5 рази: із майже 4% у 2014 році до 6,7% у 2017 році. Уряд затвердив Енергетичну стратегію України з цільовим показником – 25% енергії з відновлюваних джерел до 2035 року.
Додаткова інформація: Twinning є інструментом Європейського Союзу для інституційної співпраці між установами держав-членів ЄС та державними установами в країні-бенефіціарі. Проекти Twinning ґрунтуються на рівноправному підході, який об’єднує досвід та знання з держав-членів ЄС та країн-бенефіціарів.