Безумовне повернення російської делегації до ПАРЄ при повному нехтуванні Росією вимог організації стане моральною капітуляцією Ради Європи та поширенням непокараного зла.
Про це йдеться у відкритому зверненні українських правозахисних організацій до комітету ПАРЄ з питань процедури, імунітетів та інституційних справ, а також національних делегацій країн-учасниць Ради Європи, яке є у розпорядженні “Європейської правди”.
У понеділок, 3 червня, регламентний комітет ПАРЄ обговорить повноваження національних делегацій, зокрема російської, та може ухвалити рішення, що призведе до повернення російської делегації до роботи в асамблеї. Нагадаємо, Росія не бере участі у сесіях асамблеї з січня 2015 року після застосування серйозного обмеження повноважень її делегації.
“Більше того, ситуація тільки погіршується і прикладів грубих порушень Росією міжнародних стандартів прав людини на окупованій нею території Криму та в зоні збройного конфлікту на Донбасі стає дедалі більше”, – зауважують підписанти звернення.
Серед порушень РФ вони вказують на переслідування правозахисників, журналістів і громадських активістів в Криму, що стало системним явищем. Зокрема, найновіші: наймасовіший арешт в історії окупованого Криму наприкінці березня та затримання двох кримськотатарських активісток Лутфіє Зудієвої та Муміне Салієвої наприкінці травня.
Підписанти наголошують: будь-яка дискусія щодо зняття санкційного тиску з Російської Федерації має починатися з вимоги до Росії звільнити усіх незаконно утримуваних громадян України в Росії та на окупованих українських територіях Криму і Донбасу.
“На засіданні комітету 3 червня та під час червневої сесії ПАРЄ… ми просимо вас звернути увагу, що мова йде не тільки про Російську Федерацію, але й про інші країни-учасниці Ради Європи, яким позбавлення права ПАРЄ накладати санкції просто розв’яже руки, і від яких можна буде чекати посилення політичних переслідувань”, – йдеться у зверненні.
Звернення підтримали 12 українських правозахисних організацій, серед яких “Центр громадянських свобод”, “Об’єднання родичів політв’язнів Кремля”, “Східноукраїнський центр громадських ініціатив”, “Крим SOS” та інші.