Лондонська аналітична група каталогізувала докази російського втручання в битву під Іловайськом, які будуть використані в Європейському суді з прав людини.
Агентство Forensic Architecture опублікувало на своєму сайті свідчення участі росіян та російської військової техніки в битві під Іловайськом.
Використовуючи технології машинного навчання та комп’ютерного зору, а також безліч робіт розслідувачів та репортерів, Forensic Architecture зібрали, за їх словами, найбільш всебічну базу доказів присутності російських військових та російської техніки в Україні.
Загалом вдалося зібрати докази присутності майже 300 одиниць російської військової техніки поблизу Іловайська та Луганська. Усі ці свідчення: супутникові знімки, відео, фото, — в інтерактивному вигляді доступні на субдомені агентства — ilovaisk.forensic-architecture.org. Відеоогляд праці дослідників має україно- та російськомовні субтитри.
Тепер ці дані мають додати до позову українських добровольців проти Російської Федерації в ЄСПЛ.
Оскільки Росія заперечує наявність її збройних сил на сході України, цей факт потрібно доводити в суді. Forensic Architecture, за дорученням Центру адвокації ЄСПЛ, — об’єднали всі вагомі докази в єдиний каталог.
«Докази російського військового втручання мають бути щонайсильнішими. (…) Якщо ви просто переглядаєте онлайн-відео, ви точно не знаєте, чи не є воно підробленим, тож подібні комплексні проекти дуже корисні», — говорить у коментарі для Guardian директор із правових питань Центру адвокації ЄСПЛ Джессіка Ґаврон.
FA вперше використали машинне навчання для швидкого «просіювання» приблизно 2 500 годин зйомок, опублікованих на YouTube в період загострення під Іловайськом. Комп’ютер навчили розпізнавати кадри з високою ймовірністю наявності на них танків, щоб дослідники мали змогу використовувати їх для подальшого розслідування.
Зокрема, розслідувачі акцентують увагу на танку Т-72Б3, який введено в експлуатацію 2012-го року, і який використовується виключно російською армією.
«У теперішньому вигляді, такі технології можуть допомогти нам виявити деякі речі, які за інших обставин ми би впустили», — говорить Лаклен Кермод з Forensic Architecture.
Проте Кермод зазначає, що технології ніколи повністю не замінять верифікацію фактів людьми, хоча в майбутньому вони ймовірно зможуть знаходити кадри з конкретними моделями військових транспортних засобів чи іншого озброєння з-поміж годин відео.
Джессіка Ґаврон говорить, що є багато випадків сумнівного використання подібних технологій, у результаті чого порушуються права людини. «Тож важливо показати, як їх можна використовувати й для виявлення порушення прав», — сказала Ґаврон.
Російська техніка на Донбасі не мала розпізнавальних знаків, проте на кузови транспортних засобів були нанесені плями білої фарби. Дослідники припускають, що саме так росіяни вирішили маркувати свої сили на сході України.
Як пише Шон Волкер, українські добровольці також позиваються до ЄСПЛ й проти України — за невдале планування операції під Іловайськом. Однак суд спершу має розглянути консолідовані позови України проти Росії, а потім перейти до скарг фізичних осіб.