Експерти Чернігівського Ресурсного центру з розвитку місцевої демократії та представники місцевої влади і активісти Новобілоуської ОТГ обговорили проект Статуту громади та розвиток освітньої мережі на зустрічі 19 лютого 2020 року.
Експерти пояснили, що Статут має бути простим, доступним та логічно структурованим. Більше уваги має бути зосереджено на участі громади у здійсненні влади. Олександр Підгорний зазначив, що наразі «Ми розробили структуру і працюємо над змістовою частиною. Якщо ми говоримо про участь членів територіальної громади у місцевому самоврядуванні, значить ми у Статуті маємо опрацьовувати такі механізми, які би забезпечили участь жителів у самоврядуванні».
Учасники активно долучились до обговорення і підкреслили, що територіальна громада повинна мати якнайширші права, і Статут має це зафіксувати, але не можна виходити за рамки чинного законодавства та Конституції.
Питання якості освіти наразі є актуальним для громади, яка створилась в минулому році. Для забезпечення якості потрібно розуміти як ефективно управляти освітою у громаді і що потрібно самій громаді. Юрій Паперний підкреслив важливість розробки стратегічного плану розвитку освітньої мережі, із чітким прорахунком спроможності громади її утримувати у майбутньому.
Учасники також розглянули варіант, за яким система освіти в ОТГ залишається без змін. В такому разі можливо очікувати наступні наслідки:
По-перше, належна якість освіти буде забезпечуватись переважно в одному закладі. По-друге, продовжиться неефективне витрачання коштів місцевого бюджету. Це може мати критичні наслідки, оскільки щороку зменшується державна допомога ОТГ, відповідно у найближчій перспективі громади мають розраховувати лише на власні ресурси. Бюджетом витрачаються значні кошти на утримання неефективної освітньої мережі, за якої на навчання дітей в напівпорожніх приміщеннях виділяється значний фінансовий ресурс. А це може підірвати стійкий розвиток та фінансову стабільність громади.
Учасники зустрічі погодилися, що потрібно робити спільні перші кроки для нарощування потенціалу освітнього простору всієї громади, брати спільну відповідальність та впроваджувати плани в життя.
Метою проекту «Діалог для трансформації конфліктів в громадах», що здійснюється Центром «Доброчин» за підтримки Програмної ініціативи МФВ «Демократична практика”, є забезпечення активної участі місцевого населення у впровадженні реформ із використанням механізмів місцевої демократії та медіацію конфліктів.