За законопроект про відновлення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування проголосували 289 нардепів. За брехню про статки у деклараціях тепер передбачаються штрафи і специфічне обмеження волі.
Журналісти Радіо НВ обговорили ухвалений законопроект із керівником Центру протидії корупції Віталієм Шабуніним.
— Навряд чи. Максимум, що ми отримаємо — це місію від МВФ, яка дасть сигнал, що Україні можна позичати гроші під дуже великий відсоток через ризики. МВФ не буде не тільки через цю проблему.
— Він не вирішує і питання покарання за брехню в деклараціях, не кажучи про КСУ. Давайте спершу про меншу проблему, про брехню в деклараціях. Як було раніше? Раніше, якщо депутат або посадовець брехав більше, ніж на 500 тисяч гривен, йому загрожувала найбільша санкція у два роки тюрми. Тюрма — це позбавлення волі.
Зараз же депутату треба збрехати на понад 9 мільйонів гривень. І навіть при такій брехні він отримає не тюрму, а обмеження волі. У чому різниця? Позбавлення волі – це тюрма, колонія. Тюремні роби, нари, камери, обмеження соціальних контактів. Подумати посидіти. Обмеження волі – це гуртожиток, з якого можна відлучатися за дозволом керівника. А через півроку взагалі час від часу з’являтися в гуртожитку для відповідної відмітки. Колосальна різниця.
Із таким «покаранням» стаття просто не працюватиме. Проблема не вирішена навіть на рівні покарання за брехню в декларацію.
— Саме тому документ називають компромісним?
— Компромісним із ким? Депутати між собою вирішили, що для них це компроміс. Тільки я нагадаю, що в Україні за дрібні крадіжки в тисячу гривень саджають до трьох років.
— А крадіжка куртки за 800 гривень з манекену несе комусь пряму загрозу? Бо це реальний кейс. Десь сімнадцятирічна дівчинка вкрала з манекену куртку, і їй зараз до трьох років тюрми загрожує.
КСУ написав у своєму рішенні, що кримінальне покарання за брехню в декларації є надмірним. По-перше, обмеження волі – це теж кримінальне покарання. Тому якщо формально підійти, то Рада порушила рішення КСУ. Але чому Рада дозволила собі порушувати рішення? Бо КСУ взагалі не має права визначати, це злочин чи не злочин. Це виключні повноваження Верховної Ради. КСУ може сказати: «Це злочин, але формулювання цього злочину суперечить Конституції». КСУ не має права визначати небезпечність діяння.
— Тоді що далі робити? Чи є шанс, що ми повернемося саме до позбавлення волі і до вирішення цієї конституційної кризи?
— Президент подавав законопроект, де було передбачено позбавлення волі – тюрма. Європейська солідарність подавала проект аналогічний. Голос подавав проект, де також тюрма. Причому всі вони голосували за без тюрми, а потім розказували, що ми дуже хочемо і ми обов’язково потім посилимо. Побачимо, як посилять.
Але тепер є інша, більша проблема. Конституційний Суд — це робочий суд. А це означає, що якщо вони зберуться на своє засідання, Антикорупційний Суд може «вбити» незаконне збагачення, ринок землі, відкрити колишнім власникам можливість повертати свої банки. В першу чергу, Приватбанк — Ігорю Коломойському. І це взагалі не вирішено. Шостий тиждень тривають кризи, а парламент так і не спромігся хоча би заблокувати роботу цього шаленого шредера під назвою КСУ.
— І трохи більше трьох тижнів до нового року. Чи встигнуть вони це зробити?
— У них лишився один парламентський тиждень, а до сих пір так звана робоча група навіть законопроект не розробила. Ця робоча група — це обман. Її єдина мета — це забирати час, затягувати його. Тому що робоча група по декларуванню, це та сама робоча група, що працювала чотири тижні, а в підсумку зал голосував інший законопроект. Не той, який вони зареєстрували.
— Якщо МВФ зжалиться, навіть не над владою, а над українцями, над нами, і пришле місію, ми зможемо запозичити кілька мільярдів на зовнішніх комерційних ринках. Це дасть нам як країні можливість протягнути цю зиму, а потім ми просто будемо вибирати зібрані податки наперед. Чергова криза, яка вже в теорії є невирішуваною без західних грошей, це буде вересень, можливо, серпень. Тому зараз у стратегії і в Офіса президента, і в парламенту — пропетляти.
Віталій Шабунін Радіо НВ
Автор: Павло Новіков, Юлія Петрова