Ламати не завжди легше, ніж будувати! В Чернігові ніяк не можуть позбутися залишків радянської доби. В центрі міста стоїть обідраний та побитий з усіх боків постамент, на якому колись був розташований пам’ятник Леніну. Бетонний моноліт, як ту ріпку в казці, ніяк не можуть витягнути з землі.
У центрі Чернігова вже майже чотири роки стоїть похмура бетонна тумба – це все, що залишилось від пам’ятника «вождю пролетаріату». Самого Леніна скинули з постаменту ще у лютому 2014-го. З ним теж було непросто – вождя не могли повалити понад три години, настільки міцно він був закріплений.
Пам’ятник Леніну ставили в далекому 1967-му. Тоді не пожаліли матеріалу ні на скульптуру вождя, ні на постамент.
«Висота, згідно з документацією цього постаменту – 6 метрів, і, власне, бронзовий пам’ятник Леніна – 5,1 метра. Тобто вага дуже велика. І це правильно було зроблено, що такий міцний і потужний постамент. Тому що це, по-перше, безпека. Щоб воно, не дай Бог, не звалилося. А по-друге, щоб вітер, інші катаклізми його не збили», – розповідає представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області Сергій Бутко.
«Він не повинен більше стояти! Потрібно приводити до ладу місце»
Наприкінці 2017 року місцева влада нарешті вирішила прибрати бетонну конструкцію в центрі міста. Роботи з демонтажу почали ще 5 грудня. Зняли гранітне облицювання. І на тому, власне, все і зупинилось. Бетонний постамент виявився «не по зубах» чернігівським комунальникам.
«Взяли гідромолот. Але коли почали довбати цей постамент – почала ламатися техніка», – пояснює начальник управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради Ярослав Куц.
Досвідчений будівельник Микола Сидоренко про бетонний постамент з-під Леніна розповідає – наче книгу читає. Каже, що конструкція така, що через 50 років вона стала тільки міцнішою. Розібрати її буде не просто.
«Тут у нас, бачите – синій бетон, а тут світліший. Значить, робився фундамент до цього місця – один бетон. А потім вже тут арматура йде – ось видно арматуру. Зварювалось і далі робилась опалубка, і вище бетонувалось», – говорить будівельник Микола Сидоренко.
Він має кілька пропозицій з демонтажу конструкції. Але спочатку, каже, потрібно дізнатись, скільки метрів постаменту перебуває в землі.
«Де слабший бетон – можна пригнати сюди компресор, відбійний молоток – і розбивати. А де арматура – тоді газорізаком зрізати. Кругом оббити. Потім потрібно техніку – і тросом, «на ізлом» його, щоб повалити. Тільки з усіх сторін потрібно оббити та перерізати арматуру», – пояснює майстер.
Та Чернігівські комунальники вирішили власну техніку більше не ламати, а запросити фахівців із спеціальним обладнанням.
«Вирішили найняти фахових людей, які алмазним тросом все це поріжуть на кубики. Ми їх завантажимо і вивеземо. Після цього ми будемо обкопувати цей фундамент, дивитись – наскільки там в глибину. І вже тоді вертикально гідромолот повинен спрацювати. Але якщо не вийде гідромолотом вертикально, тоді вже знову ж таки – різати», – зазначає Ярослав Куц.
Робота алмазним тросом може обійтись місту у півмільйона гривень. До того ж потрібен час на проведення необхідних тендерів через «Прозоро». А містянам вже набридла ця сіра бетонна маса в центрі Чернігова!
«Ні, мені не подобається. Щось же треба робити!» – обурюється мешканка Чернігова Тетяна.
«Він не повинен більше стояти! Оскільки вже облупили навколо – потрібно приводити до ладу місце», – говорить чернігівець Микола Гавришенко
Точних строків, коли нарешті приберуть постамент, комунальники не називають. Пояснюють – все залежатиме від швидкості проведення тендерних процедур.