Абсолютна більшість населення України (88%) вважають, що необхідно встановити державний нагляд за законністю рішень органів місцевого самоврядування. Такі дані соціологічного дослідження, здійснених КМІС та Центром «Соціальні індикатори» на замовлення Програми Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні».
Втім думки щодо того, хто має здійснювати цей нагляд, різняться.
32% кажуть, що це має буть прокуратура. Стільки ж – за спеціально створений орган виконавчої влади.
Майже 20% переконані, що такий нагляд має здійснювати місцева державна адміністрація (до внесення змін до Конституції), або префект (після внесення змін до Конституції).
91% опитаних кажуть, що потрібно встановити відповідальність органів місцевого самоврядування за бездіяльність, яка привела до негативних наслідків.
А от рішення про дострокове припинення повноважень місцевої ради рішення має прийматись на місцевому референдумі (38,7%), суд чи місцева адміністрація (по 19%) або ж Верховна Рада України (6,3%).
Опитування проводилось методом інтерв’ю з респондентами в домогосподарствах, де вони проживають. Польовий етап дослідження тривав з 3 по 19 листопада 2017 року. У рамках дослідження проведено 2040 інтерв’ю у 110 населених пунктах України. Статистична похибка для вибірки 2040 респондентів (з імовірністю 0,95 і за дизайн-ефекту 1,5) не перевищує: 3,3% для показників, близьких до 50%, 2,8% для показників, близьких до 25 або 75%, 2,0% для показників, близьких до 12 або 88%, 1,4% для показників, близьких до 5 або 95%, 0,7 для показників, близьких до 1 або 99%.
Як відомо, питання державного контолю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування обговорюється вже декілька років. Кілька варіантів проектів відповідних законопроектів викликали критику. Зокрема, з боку Асоціації міст України.