Судова реформа триває. Один з її кроків — реорганізація місцевих судів. Замість існуючих на території області 20 районних і двох міськрайонних шляхом злиття зробили 11 окружних.
До Бахмацького окружного суду увійшов Борзнянський районний суд, до Ічнянського — Талалаївський.
До Козелецького — Бобровицький та у Козелецькому районі.
Корюківський окружний суд діятиме у Корюківському та Сновському районах.
Менський — у Коропському, Менському, Сосницькому районах.
Ніжинський працюватиме у місті Ніжин, Ніжинському та Носівському районах.
Новгород-Сіверський окружний суд — у місті Новгороді-Сіверському, Новгород-Сіверському та Семенівському районах.
Прилуцький окружний суд — у Прилуках, Варвинському, Прилуцькому та Срібнянському районах.
Ріпкинський окружний суд — у Городнянському і Ріпкинському районах.
Чернігівський окружний суд — у Куликівському та Чернігівському районах.
Скорочення посад суддів при реорганізації не передбачено. Та не всі суди позитивно ставляться до оптимізації. Наприклад, у деяких випадках із трьох судів створюється один, тобто замість трьох голів судів і трьох керівників апарату буде по одному. А ще, як буде один суд, доведеться суддям таємним голосуванням обирати голову окружного суду на три роки. І тоді з’явиться інтрига.
Хто очолить? Можливо, голова того райсуду, до якого приєднали сусідні, звісно, якщо його оберуть. Юридично посада голови — адміністративна. І він не має права впливати на прийняття суддями рішень. Проте всі знають: буває таке, що по важливому дзвінку чи проханню голова може натякнути судді, яке рішення має бути прийняте. В ідеалі подумки суддя може послати голову під три чорти, якщо не на три букви (це вже як захоче). І зробити все по букві закону та на власний розсуд. Та якщо не хоче нажити собі неприємності, то дослухається. І, наприклад, якщо санкція від 7 до 15 років тюрми, дасть 7, а то і нижче нижчої межі від того, що просить прокурор. Чи у цивільній справі прийме неоднозначне рішення. Не сподобалося якійсь із сторін — іди оскаржуй в Апеляційний суд.
— Які наслідки має це реформування для людей? їм доведеться їздити з Борзни у Бахмач до суду? Витрачати гроші на дорогу?
— У кожному райцентрі суд залишається, — заспокоює Ніна Цигура, виконуюча обов’язки голови Срібнянського районного суду. — Судді і надалі розглядатимуть справи на місцях. Якщо є причини, за якими людина не може з’явитися на засідання, можна провести спілкування з нею у режимі відеоконференції. Автоматизований розподіл справ буде проводитися в окружному суді. Матеріали пересилатимуться. Штатної чисельності працівників судів ще не оприлюднювали. Поки що працюємо, як і раніше.
Роботу окружні судді почнуть не раніше проведення усіх організаційно-підготовчих заходів. А на це піде не менше ніж рік, а то і більше часу.
Автор: Валентина Остерська, тижневик «Вісник Ч» №3 (1654), 18 січня 2018 року, gorod.cn.ua