Конституційний суд виявив, що в проект пенсійної реформи включена чергова спроба урізати довічне грошове утримання суддів.
У зв’язку з цим в. о. голови Конституційного суду Віктор Кривенко направив звернення до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та голови Верховної Ради Андрія Парубія, повідомляють на сайті КС.
Кривенко відзначає, що пенсійна реформа передбачає єдиний підхід до обчислення пенсій і, відповідно, зміну законодавчого врегулювання питання пенсійного забезпечення суддів.
“У своєму рішенні від 8 червня 2016 року […] КС визнав неконституційними положення законів України щодо зменшення розміру щомісячного довічного утримання судді […] Рішення і висновки, прийняті КС є обов’язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені […] Прийняття законів, інших правових актів або їх окремих положень у редакції, аналогічній тій, яку було визнано неконституційною, є неприпустимим”, – ідеться в зверненнях.
КС у 2016 році також визнав неконституційним положення про встановлення максимального розміру щомісячного довічного грошового забезпечення судді, припинення його виплати суддям у відставці на період їх роботи на певних посадах, скасування права судді на перерахунок призначеного раніше довічного забезпечення.
Кривенко у своєму зверненні зазначає, що належне матеріальне та соціальне забезпечення суддів є гарантією їх незалежності, що може впливати на здійснення справедливого правосуддя і реалізацію права кожного на захист судом.
Нагадаємо, що поняття “щомісячне довічне грошове утримання” і “пенсія” відрізняються. На ЩДГУ мають право судді, які пропрацювали на посаді не менш ніж 20 років і мають бездоганну репутацію. Саме ЩДГУ виплачується не з коштів Пенсійного фонду, а з фондів державного бюджету.
Суддя, який має право на ЩДПУ, отримує від 80% до 90% (залежно від стажу роботи на посаді судді) суми грошової винагороди, яку він отримував у період своєї діяльності. Це набагато більше за пенсію пересічного громадянина, тому в 2015 році було прийнято рішення знизити рівень ЩДПУ до 60% від заробітку й обмежити його 10 прожитковими мінімумами (для осіб, які втратили працездатність) – 10 740 гривень.
У 2016 році Конституційний суд визнав, що це рішення суперечить Основному закону.
У мотивувальній частині рішення КС наголошено, що матеріальне забезпечення суддів після виходу у відставку є не привілеєм, а засобом конституційного забезпечення їхньої незалежності.
ДЖЕРЕЛО: “УКРАЇНСЬКІ НОВИНИ”