“Королі корупції” – як клан Амосових заробляє на державному університеті.

В Україні палає черговий медичний скандал. В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун відсторонила від роботи ректора Національного медичного університету Катерину Амосову.

Конфлікт між Амосовою та МОЗ розпочався ще 20 лютого. Фото: УНІАН та РБК

Причина – невиконання прямих обов’язків. Київський медуніверситет під керівництвом Амосової став єдиним в країні, де тестування КРОК не склали студенти-стоматологи 3-го курсу.

Без цього іспиту їх не можуть перевести на наступний курс. Не склали тому, що університет не уклав договір про це з Центром тестування, який проводить іспити в усіх медичних ВНЗ країни.

Досить довгий час Супрун критикували саме за бездіяльність та покривання ректорки Амосової. Але після відсторонення Амосової проти міністра МОЗ розпочали справжню війну.

Медунівер почав страйкувати. Щоправда, страйк оголосили не студенти, а… керівництво університету.

Фото Олександри Чернової, Громадське телебачення

Члени Уряду отримали смс з погрозами: у разі незвільнення Супрун забастовка стане безстроковою.

На бік Амосової стали народні депутати, а перевзуті у нові партійні прапори “За життя” регіонали на чолі з Рабіновичем погрожували заблокувати роботуМіністерства охорони здоров’я, якщо Амосову не відновлять на посаді ректора.

У хід пішли навіть тітушки, які напали на мирний мітинг студентів, що закликали до відставки Амосової.

Схоже, своя армія тітушок є не лише в екс-регіоналів, але й у відомих лікарів та очільників медичних закладів.

Чому ж раптом через ректора університету, яку не звільнили, а відсторонили за невиконання її прямих обов’язків з організації процесу навчання студентів, піднявся такий галас?

Що об’єднало Богомолець, Рабіновича, Шурму, Мусія, Кириченка та Антонищака в боротьбі за Амосову?

Кругова порука.

Вона існує не лише в політиці, але й в медицині. І об’єднує всіх: лікарів, які йдуть лікувати за покликом кишені, а не серця; ректорів та їх родини, одіозних депутатів та навіть суддів.

ГРОШІ

Катерина Амосова все життя працює у Національному медичному університеті.

Якщо відкрити її декларацію, стане зрозуміло, що родина ректорки, на відміну від вишу, яким вона керує, не бідує.

Три BMW, дві квартири, будинок на 500 квадратів, земля під Києвом та майже три з половиною мільйони на рік доходу від “великої фарми” за клінічні випробування.

Для збільшення натисніть на зображення

Левову частину доходу Амосової та її чоловіка, який працює завідувачем кафедри хірургії в університеті дружини, складає дохід від фармацевтичних компаній.

Клінічні випробування проводять на базі лікувальних закладів або медуніверів і коштують мільйони, тобто можуть стати хорошим джерелом для завжди недофінансованих медичних бюджетів.

Керівництво клінік чи навчальних баз, де проводять випробування, виступає лише посередником – просто домовляється про їх проведення, а самі дослідження проводять у робочий час, із залученням ресурсів університетів, працівників та пацієнтів лікарень.

Але, як бачимо з декларації Амосової, подружжя добре на цьому заробляє, на відміну від університету, де обоє працюють, бо якраз вишу банально не вистачило грошей заплатити за іспит студентів.

Клініки, де тривають дослідження, як от “Головний військовий клінічний госпіталь” або Олександрівська лікарня столиці, отримують за свою роботу теж копійки.

Саме через оці надприбутки від кліндосліджень проти Амосової та її чоловіка Мішалова іще у 2015 році відкрили кримінальне провадження за статею “зловживання службовим становищем”.

У справі фігурують 10 (!) фармацевтичних компаній, від яких у 2014-2017 роках подружжя отримувало гроші, “що в декілька разів перевищують суми коштів, що отримує університет”, йдеться в судовій ухвалі. Слідство триває уже 2 роки.

Дохід від клінічних досліджень не завадив Катерині Амосовій виписуватисамій собі надбавки і отримувати декілька окладів одночасно – від сумісництва посад у власному виші.

Для збільшення натисніть на картинку

Впродовж 2014-2015 років Амосова сама собі встановила ряд надбавок без відповідного погодження з МОЗ, а ще одночасно з посадою ректора перебувала на посаді завідувача кафедри університету, що прямо суперечить закону.

Цей епізод діяльності ректорки Національного медуніверу також є в кримінальний справі.

ЗВ’ЯЗКИ

Але набагато більших втрат зазнав медичний університет від переплати за ремонт корпусів.

У 2016 році через завищення вартості будівельних робіт на 12,6 млн грн відкрили кримінальне провадження.

Тоді головним підрядником для ремонту корпусів обрали компанію ТОВ “Будівельно-проектна фірма Україна”, керівником якої є Ляшук Костянтин Володимирович.

За дивним збігом обставин, людина з таким же ПІБ була помічником народного депутата Станіслава Довгого, батька одіозного екс-секретаря КМДА, а нині народного депутата з “Волі народу”, Олеся Довгого.

РОДИНА

Дочка ректорки Амосової – теж медик. Вона не стала будувати кар’єру на відстані й після випуску лишилася працювати старшим лаборантом під крилом матері та на кафедрі тата.

Під час навчання як “найкраща студентка” медичного університету була занесенав Книгу почестей НМУ ім. Богомольця. Нічого такого, просто – так типово…

КЛАН ЗА КЛАН

Кілька днів тому Катерина Амосова через суд відновилася на посаді ректора університету.

Поновила Амосову представниця типового суддівського клану – суддя  Васильченко Ірина Петрівна.

Її чоловік Олег Щоткін – теж суддя з Господарського суду Київської області. Саме він ухвалював сумнівні рішення, через які держава, фактично, віддала газове родовище нардепу-втікачу Олександру Онищенку.

Мати Ірини Васильченко – теж екс-суддя, з 2006 по 2016 рік працювала у окружному адміністративному суді Києва. Вона задекларувала 12 стадіонів “Олімпійський” – більше 8 гектарів землі.

АДМІНРЕСУРС

Якщо гроші на проведення іспиту медуніверситету бракує, то на відбілювання репутації керівництва вони завжди знайдуться.

У лютому виш оголосив тендер на “висвітлення діяльності університету в ЗМІ” вартістю понад три мільйони гривень.

Кошти виділили на створення і розміщення статей або сюжетів на ТВ, радіо у пресі та в онлайн-виданнях без позначки “реклама”.

Тобто державний навчальний заклад, яким керує Амосова, хоче витратити 3,11 млн грн бюджетних коштів на “джинсу” про свою відмінну роботу.

За даними журналістів та системи “Прозорро”, більше на власний піар не шкодує тільки мерія Дніпра.

ЩО ДАЛІ?

Уже три медичні клані повстали проти Супрун та команди МОЗ.

Першою не витримала “баба Оля” – нардеп від БПП та керівник профільного комітету у ВРУ Ольга Богомолець, яка виступила з нищівною критикою медреформи Супрун і всіляко перешкоджала її голосуванню в Раді.

Потім до критиканів приєднався відомий кардіохірург Борис Тодуров, очільник державного Інституту серця, у дитячому відділення якого активісти нещодавно знайшли Крисіна – керівника тітушок, обвинуваченого у вбивстві журналіста.

Тепер і сама Катерина Амосова, родина якої повним складом працює в Національному медичному університеті.

Амосова не перша, яка розпочала війну з новою командою МОЗ.

До цього критиком реформи виступила Ольга Богомолець та Борис Тодуров.

На жаль, наша медицина із системи охорони здоров’я перетворилася на систему захисту персональних статків, на середньовічну феодальну систему, де місця передають у спадок і йдуть війною на тих, хто загрожує утриманню влади та контролю над своїм королівством.

Саме у такі маленькі феодальні королівства і перетворилися найбільші лікарні краіни – за своєю системою поборів, які ієрархічно піднімаються до верхівки, своєю системою охорони, яку зараз виконують тітушки та коаліціями з іншими впливовими феодалами, якими виступають політики та правоохоронці.

Звичайні лікарі в цій системі перетворюються майже на безправних кріпаків, які мають платити за те, щоб вступити до вишу, випуститися з нього, отримати місце, а потім все життя платити данину головному лікарю-феодалу за місце в цій системі.

Олександра Устінова, член правління “Центру протидії корупції”.

P.s./ 6 березня Міністерство охорони здоров’я вдруге відсторонило Катерину Амосову з посади ректорки, поки комісія міністерства перевіряє документи.