Згідно з останніми змінами, для виходу на пенсію українці зможуть купувати страховий стаж у необмеженій кількості.
У новому законодавстві пенсійний вік не підвищується, але з’явилися вимоги до страхового стажу. Якщо людина офіційно пропрацювала 25 років, вона зможе вийти на пенсію в 60, якщо ж її стаж становить від 15 до 25 років, пенсійний вік підвищується до 63, а якщо менше 15, тоді пенсію дадуть тільки в 65.
З 2018 року мінімальний страховий стаж для виходу на пенсію в 60 років складе 25 років. Уже після 2018 року вимогу мінімального страхового стажу щорічно буде збільшуватися на рік, тому 2028 року остаточним вимогою для призначення пенсії буде 35 років страхового стажу.
Як зазначив заступник міністра соцполітики Микола Шамбір, до прийняття законопроекту про пенсійну реформу існувало обмеження на покупку всього 2 років стажу. Тепер же цих обмежень немає.
“Якщо людині 60 років і стаж становить 24 роки і 9 місяців, наприклад, то вона зможе допрацювати необхідний період і вийти на пенсію в тому віці, коли допрацює цей стаж. Другий варіант: якщо людина не працює і їй не вистачає стажу, то його можна докупити – заплатити за ті періоди, коли не було внесків”, – пояснює Шамбір.
Таким чином, якщо у людини не вистачає стажу, вона може піти до відділення Пенсійного фонду та підписати угоду про те, що купує відсутні місяці, а після просто заплатити страхові внески.
Заступник міністра уточнив, що зараз мінімальний страховий внесок становить 704 грн на місяць – 22% від мінімальної зарплати в 3200 грн, але для покупки стажу ця сума множиться на 2, в підсумку, місяць стажу обійдеться українцям в 1408 грн. А за рік стажу доведеться віддати 17 тис. грн.
Експерти вважають, що покупка декількох місяців стажу досить вигідна для українців. Зокрема, таку думку висловив голова бюджетного комітету громадської ради Міністерства фінансів Тарас Козак.
“Це вигідно, якщо ви купуєте 1-3 місяці. Тому що ви оплатите один раз і тут же отримаєте пенсію, яка буде дорівнює цього платежу. А такі пенсії ви будете отримувати автоматично. Якщо ж не купити [стаж, – ред.], то ви просто не отримаєте пенсію”, – зауважив Козак.
А ось покупка року стажу і більше – ініціатива витратна. Тому що у людей, які вже знаходяться без роботи і їм не вистачає певної кількості часу для отримання пенсії, навряд чи знайдеться 17 тис. грн.
Важливо розуміти, що поняття “страховий стаж”, яке з’явилося в Україні з 1 січня 2004 року, не повністю відповідає поняттю “трудовий стаж”.
Для того, щоб робочий місяць зарахували до страхового стажу, сума внеску до Пенсійного фонду повинна бути не меншою, ніж мінімальний страховий внесок (тобто на даний момент не менше 704 грн). Якщо ж людина працювала на половину мінімальної зарплати, тоді страховий стаж буде нараховуватися не за місяць, а тільки за ті дні, за які було сплачено страхові внески.
До страхового стажу також входить відпустка по догляду за дитиною до трьох років, а ось служба в армії сюди не зараховується. Якщо ви вчилися у ВНЗ до 2004 року, цей період автоматично зарахується вам в трудовий і страховий стаж. А ось всі, хто вчився пізніше, таких привілеїв не отримають. Варто зазначити, що весь трудовий стаж, який був отриманий до 1 січня 2004 року, зараховується як страховий.
За фактом, страховий стаж залежить не від кількості відпрацьованих днів або місяців, а від того, чи була заплачена потрібна сума внесків до Пенсійного фонду, яка знімається з заробітної плати при “білому” працевлаштуванні.