Національна школа суддів за підтримки міжнародних донорів, серед яких Анти-корупційна ініціатива ЄС (EUACI), проект ЄС «Право-Justice» та Консультативна місія ЄС в Україні (КМЄС) розпочала ознайомчу та навчальну програму для кандидатів на посади суддів Вищого Анти-Корупційного Суду (ВАКС) та Апеляційної палати ВАКС.
«ЄС докладає багато зусиль у втілення в життя ідеї запуску ВАКС. Зокрема, активним учасником створення ВАКС від самого початку був наш найбільший анти-корупційний проект – EUACI. Фаховість, чесність та незалежність кандидатів на посади суддів є критично важливими рисами для здійснення правосуддя в корупційних справах найвищого рівня. Віримо, що вже незабаром ВАКС запрацює повноцінно, будучи належно укомплектованим кваліфікованим та відібраним у прозорий спосіб персоналом та забезпечений усіма ресурсами, необхідними для реалізації свого мандату», – заявив Голова Представництва ЄС в Україні Хюґ Мінґареллі.
Тритижневу навчальну програму проводитимуть міжнародні та українські експерти, надані проектом EUACI, програмою USAID «New Justice», проектом «Право-Justice», Українсько-Канадським проектом «Підтримка судової реформи» та Національною школою суддів. Цілі програми:
- підготувати суддів анти-корупційного суду для майбутньої роботи
- дізнатися про діяльність спеціалізованих анти-корупційних судів як в країнах ЄС, так і інших країнах, зокрема у Словаччині та Сербії
- обговорити роль спеціалізованих анти-корупційних судів та пов’язаних анти-корупційних установ тощо.
«Створення ВАКС стане важливим доповненням анти-корупційної архітектури, створеної в Україні після Революції Гідності. Не останню роль у цьому відіграв раніше здобутий досвід, зокрема щодо процедури відбору суддів. Надзвичайно важливо було забезпечити максимальну доброчесність кандидатів на посади суддів ВАКС, і я хотів би відзначити, наскільки важливою в цьому процесі була роль Громадської ради міжнародних експертів (ГРМЕ)», – сказав Голова КМЄС Кястутіс Ланчінскас.
Кандидатів на посади суддів ВАКС було обрано з-поміж 113 кандидатів, що успішно подолали етап відбору, активним учасником якого була ГРМЕ. Очікується, що ВАКС запрацює повноцінно до червня 2019 року.
Додаткова інформація
Анти-корупційна ініціатива ЄС в Україні (EUACI) – це найбільший проект в сфері протидії корупції в Україні. EUACI фінансується Європейським Союзом, а Данська агенція з розвитку (DANIDA) спів-фінансує та реалізує його. Проект розраховано на 3 роки (2017-2019), а його загальний бюджет – 15,84 млн євро.
Проект ЄС «Право-Justice» надає підтримку реформи судової галузі, у тому числі її перезавантаження через відбір та атестацію суддів, переформатування судової системи, створення професії приватних виконавців та служби пробації, створення електронних реєстрів та посилення майнових прав. Проект реалізується агенцією «Expertise France» у партнерстві з «Justice Coopération Internationale», литовською Агенцією центрального управління проектами, «DCAF/La Strada-Україна» та «Canal France International». Бюджет проекту: 15,29 млн євро; тривалість: 1 січня 2018 року – 31 грудня 2020 року.
Консультативна місія ЄС в Україні (КМЄС) не має виконавчих повноважень. Місія надає підтримку державним органам України у послідовному реформуванні сектору цивільної безпеки шляхом стратегічних консультацій і практичної підтримки заходів з реформування. Головною метою місії є зробити сектор цивільної безпеки дієвим, підзвітним та таким, якому довіряють громадяни.