На Українській правді вийшла новина про заяву Представниці Президента у Верховній Раді пані Ірини Луценко, про те що громадські організації погодились замінити е-декларування «учасників антикорупційних заходів» на додаткову публічну звітність для всіх 77 тисяч громадських організацій.
Хотілось би звернутись до представників влади – не треба вводити людей в оману. Законопроекти Президента №6675 та №6674, які заміняють е-декларування антикорупціників на додаткову звітність для всіх – НЕ БУЛИ підтримані громадським сектором.
Реформатори
Буквально на днях, вийшла заява найбільшої і найпотужнішої коаліції громадських організацій – Реанімаційного пакету реформ, де чітко вказано, що законопроекти Президента потрібно доопрацювати після висновків Венеційської комісії, а для виправлення помилки з е-декларуванням громадських активістів доречно використати законопроект №6271, авторства народних депутатів, який скасовує е-декларування «антикорупційників» без жодних додаткових вимог.
Правозахисники
Є заява найбільшої української правозахисної коаліції «Правозахисний порядок денний», де розкритиковані законопроекти АП, оскільки вони є не просто дискримінаційними, а й можуть поставити під загрозу роботу правозахисних організацій на окупованих територіях, змусивши оприлюднити інформацію про всіх хто фіксує порушення прав людини. А саме завдяки їх роботі міжнародна спільнота отримує інформацію про злочини російських окупантів, що забезпечує підтримку України.
Європейські партнери
Законопроекти Адміністрації Президента ще восени проаналізували експерти Ради Європи, і назвали норми в них надмірними та дискримінаційними. Такої жорсткої звітності, яку пропонує АП українським громадським організаціям не існує в жодній країні Євросоюзу.
Міжнародні експерти
Не кращої думки про законопроекти №6675 №6674 і у Вашингтоні. Експерти Міжнародного центру некомерційного права (ICNL) озвучили що в цих законопроектах багато ризиків. Міжнародні експерти прямо вказали, що хоч частина норм і збігається з вимогами уряду США до великих американських благодійних фондів, але ці вимоги не можна переносити в іншу країну без врахування контексту в якому вони запроваджувались. І що в США для благодійних фондів, що мають бюджет менше 50 тис доларів застосовується набагато менша звітність ніж вимагає АПУ.
Реальна оцінка
Законопроекти Адміністрації Президента це намір вирішити проблему з е-декларування громадських активістів, шляхом створенням нової проблеми з додатковою звітністю для всіх громадських організацій.
АП може звичайно спробувати переламати через коліно думку громадськості, і банально примусити громадські організації до того варіанту, який вони хочуть. Проте не треба в такому випадку говорити, що це зґвалтування прав людини відбувається за взаємної згоди.
Вихід з ситуації
Якщо ж влада має щирі наміри виправити помилку з е-декларуванням громадських активістів, як її представники неодноразово запевняли – потрібно не придумувати велосипед, і не дурити людей.
Потрібно просто підтримати в парламенті законопроект №6271. І нарешті перестати бачити в громадянському суспільстві ворогів, а побачити рівноправних партнерів.