“Президент або в схемі, або його ніхто вже не боїться”: Чому армію і досі продовжує “годувати” людина Януковича

“Президент або в схемі, або його ніхто вже не боїться”: Чому армію і досі продовжує “годувати” людина Януковича

Що пов’язує Віктора Януковича, Юру Єнакіївського і українську армію? Їжа, а точніше – харчування військових. Хто і скільки заробляє на армійських продуктах? (Програма «Грошi» за 19 лютого 2018 року на телеканалі «1 + 1»).

Паралельно з судовим процесом про державну зраду Януковича, українська армія отримала нового-старого постачальника продуктів. Того самого, який годував військових за часів злочинної влади.

У чому ж сенс таких «реформ»?

У цінах, тому що постачальники продають продукти для армії в 5-7, а то і в 10 разів дорожче, ніж ці продукти коштують на базарі. Куди ж йде різниця? Очевидно, в кишені армійських чиновників, які патронують цю схему. Наприклад, Петро Порошенко збирався рубати руки за крадіжки в армії. Але так як цього не відбувається, то президент або в схемі, або його ніхто вже не боїться.

Реформа року і навіть десятиліття, яка докорінно змінить солдатську кухню

Точніше, мала б змінити. В рамках реформи передбачалося перехід на нову систему забезпечення армії продуктами. Але вже з самого початку компанії реформатори програють битву головному ворогові України – захмарною корупції.

Журналісти перевірили каталог, за яким конкурсанти цього року будуть постачати продукти в армію. І побачили неймовірне нахабство.

 


Наприклад, картопля по 9 гривень 50 копійок, тоді як на ринку вона коштує в середньому 4 гривні. Буряк для військових по 20 гривень, а на ринку – максимум по 6 гривень. Звичайнісінька пшенична крупа по 27 гривень, молоко за 30 замість 15 гривень, і так далі.

Через ненаситниі апетити чиновників в погонах і комерсантів українські військові і далі сидітимуть на крупах, тушонці і макаронах.

Що ж поміняють в армійському харчуванні?

Дві принципові речі: по-перше, скасують систему аутсорсингу. Тобто готувати їжу будуть сторонні фірми, найняті безпосередньо військовим керівництвом. Постачати продукти будуть все ті ж комерсанти, але не будь-що, а по так званим каталогам. Це і є друга зміна. Все повинно бути красиво і смачно. Ось так.

А насправді, коли військові частини залишають генерали, виглядає все ось так:


Чому ж така різниця?

ТОВ «Воєнторг» – найбільший постачальник української армії. Його генеральним директором є Андрій Усенко. Він уже приблизно років 10 – при всіх міністрах – годує солдат. Саме його фірма вдало продає військовим за 50 те, що коштує 10.

Звичайно, хтось може розповідати, що в армію поставляються найякісніші і найдорожчі продукти, тому ціни в каталогах набагато вище, ніж на ринках. Але в податковому звіті чорним по білому написано, що, наприклад, пластівці, які «Воєнторг» закуповує по 9 гривень, продає армії по 18 гривень. Кефір «Військторгу» обходиться 13.75 гривень, а для армії він коштує вже 32 гривні. Гречка куплена за 27, а продана вже за 44 гривні. І ковбаса, куплена за 40 гривень, продана за 120 …

Такі величезні накрутки спостерігаються по кожному продукту. Усенко виправдовується, що вони, можливо, помилилися. Але ця помилка може коштувати державі більше 280 мільйонів гривень.

Саме стільки «Воєнторг» зі своїми божевільними каталогом виграв на недавньому тендері Міноборони. У закупівлях брали участь 7 фірм.

За вивіскою «Воєнторгу» ховаються люди, які дуже давно вже заробляють на військових. Сама компанія з’явилася в 2015 році і була зареєстрована на одеситку Ольгу Матковський, а потім перейшла в руки до Валентину Кухареві, Олександру Савченку і Андрію Усенко.

Усенко – колишній військовий, але зі Збройними силами його пов’язує ще дещо. Він є керівником фірм «Провідна продовольча компанія ЗС» та ТОВ «Адмет-Груп». Ці компанії отримували левову частку підрядів на харчування армії ще за часів Януковича. Після того, як Адмет-груп перестало везти в тендерах, на зміну їй прийшла фірма «Геус Груп», теж одна з великих годувальниць армії часів Януковича. Керував нею Олександр Савченко, він же директор нинішнього «Воєнторгу». В оборонному відомстві кажуть, що їм все одно, кому йдуть їх мільйонні підряди.

Через істотно завищені ціни на продукти в каталозі, в кілька разів, військові будуть змушені харчуватися найдешевшими і простими продуктами. І всі ці перепілки, червона риба та ікра з каталогу в такому випадку виглядають як насмішка над солдатами. Хоча, за каталогом, на столі у військових повинні бути і стейки з яловичини, і форель.

 


На питання журналістів, чи дійсно на столі у наших військових є такі делікатеси, Усенко сказав, що за фактом червону рибу військові частини не замовляють, але людина повинна бути щасливий від того, що має теоретичну можливість її замовити …

Це було б весело, якби мова не йшла про наших захисників. Поки армійці на передовій обороняють країну, чиновники і комерсанти в тилу шукають способи, як на них заробити.

Які б реформи і яка влада не проводила б, харчування військових залишається однією з головних корупційних годівниць української армії.