Прокуратура для легітимності

 Служба фінансових розслідувань повисла в повітрі, а податкова — без повноважень

 Що буде з податковою міліцією та якими є перспективи запровадження Служби фінансових розслідувань? Це гострі запитання, які сьогодні стоять перед українським бізнесом та суспільством у цілому. Про міфи та реальність дізнаємося від експертів.

Бути чи не бути

Створення СФР жваво обговорювали під час VІ податкового форуму Асоціації правників України. Експерти переконували, що реформа принесе багато позитиву для українського бізнесу та суспільства в цілому. Хоч є й певні негативні очікування.

Законопроект про створення служби зареєстрований у парламенті вже більше ніж рік, але, на жаль, не просувається. Натомість лунають політичні заяви про напрацювання нових документів із цього приводу.

Серед очікуваних змін — скорочення на 15 тис. чисельності силовиків. До нової інституції передбачають набрати 2000—3000 кваліфікованих працівників, які б займалися аналітикою.

За рахунок цих ресурсів планують запобігати злочинам у фінансовій сфері. Адже нині вчинені правопорушення, так би мовити, наздоганяють. Статистика показує, що доведення справ такого роду до кінця є нульовим.

Умовний строк дістають 3—4% осіб. А держава тим часом щороку зазнає збитків на десятки мільярдів гривень. Та й серед злочинців часто можна побачити самих же податківців.

Прозорий конкурс

Акцент у новому відомстві мають намір робити на підвищенні аналітичної функції детективів і

невтручанні в господарську діяльність підприємців до встановлення факту скоєння злочину. У подальшому хочуть унеможливити застосування фізичного впливу на підприємців, так звані маски-шоу. Запорукою повинна стати відсутність власного силового підрозділу.

На думку експертів, майбутня служба може бути створена за дуже схожими лекалами, що й нинішня податкова міліція, а зміни стосуватимуться хіба що декларування в законі відходу від залякування бізнесу. За таких обставин досягти цього можна буде хіба що за умови набору працівників майбутнього відомства за прозорими конкурсними умовами.

Така перспектива не сильно заспокоює. Найбільший ризик — те, що під гарними гаслами створять або неефективний, або підконтрольний Президентові орган.

Необґрунтовані документи

Експерти говорять, що залишати ситуацію такою, як тепер, не можна. Адже в нинішньої ПМ фактично

немає повноважень.

Щоправда, керівник відділу митного, адміністративного права та супроводження зовнішньоекономічної діяльності в ЗАТ «Фоззі рітейл» Артем Ярмола зазначив, що податкова міліція нікуди не поділася, а й далі працює через процесуальні нюанси, використовує прокуратуру. Слідчі дії виконуються через прокурорів, інколи ті можуть навіть викликати до себе на допити. Далі надходять звернення в суди щодо надання доступу до документів, проведення обшуків.

«Не всі суди сприймають позицію, що в податкової міліції відсутні повноваження, і в принципі задовольняють такі прохання. Дужне часто доводиться розглядати необґрунтовані документи з ПМ», — наголосив А.Ярмола.

Він сподівається, що СФР не буде такою. Проте для цього треба, щоб слідчі мали дійсно фахову підготовку й займалися не якимись дрібними питаннями, а розслідували справи, де є великі ухилення від сплати податків.

Також А.Ярмола переконаний, що потрібно набирати до відомства переважно нові кадри. Що стосується старих працівників, то має бути скрупульозне тестування на професійну придатність. І головне, щоб керівництво було принципово новим, щоб не зберігати старі тенденції, які тягнутимуть на дно.

Втім, на думку експертів, якби проект, що передбачає створення СФР, таки ухвалили, то для його впровадження потрібно було б десь 6—8 місяців. Самі ж нардепи впевнені, що найближчим часом не варто розраховувати на появу нової служби (не кажучи вже про час, що знадобиться на її укомплектування). Швидше за все, за зареєстрований законопроект у Верховній Раді не проголосують.

КОМЕНТАР ДЛЯ «ЗіБ»:

Владислав СОКОЛОВСЬКИЙ,
керуючий партнер АК «Соколовський і партнери»:

— Потрібно негайно приймати закони, щоб

остаточно вирішити питання з податковою міліцією. Нині її працівники використовують прокурорів, щоб надати своїм діям легітимності. Останні подають клопотання до слідчих суддів про проведення обшуків, надання дозволу на тимчасовий доступ до документів. Так тривати далі не може. Тож треба повертати повноваження податкової міліції, хоч особисто я проти цього. Підтримую створення окремої Служби фінансових розслідувань чи податкової поліції — органу, який би став новим аналітичним правоохоронним.

Андрій РЕУН,
керівник податкової практики ЮФ Evris:

— На мою думку, податкова міліція працює сьогодні поза законом. І до ухвалення закону про Службу фінансових розслідувань ПМ не повинна викликати людей на допити й вести кримінальні справи. Сподіваюся, що законопроект усе ж таки приймуть. Він би був корисним та важливим.