ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» з 2013 року координує та посилює спроможність мережі 13 РЦ. Наразі вони успішно діють на базі партнерських громадських організацій у Дніпропетровській, Волинській, Львівській, Миколаївській, Рівненській, Чернівецькій, Чернігівській, Херсонській, Кіровоградській, Одеській, Луганській та Донецькій областях (підконтрольні Україні території), в місті Києві.
РЦ надають консультації, проводять навчання, сприяють громадській участі в розвитку громади, забезпечують створення та роботу органів самоорганізації населення, сприяють діалогу НУО з органами місцевої влади, адвокатують інтереси громади, а також просувають зміни до політики щодо місцевої демократії та сприяють впровадженню реформи.
Причорноморський центр розробив оптимізацію освітніх закладів Присіваської ОТГ
Організація відпрацювала алгоритм оптимізації освітніх закладів Присіваської об’єднаної громади. Ця ініціатива була реалізована на запит керівництва громади у тісній співпраці з освітянами та пройшла широке громадське обговорення в усіх селах ОТГ. В листопаді – грудні відбулось 5 зустрічей з мешканцями громади, в яких взяли участь близько 180 осіб, серед яких були як представники влади громади (голова та заступники, депутати, працівники відділу освіти), так і батьки, найбільше зацікавлені в реформуванні галузі.
Освітня галузь Кочубеївської ОТГ вийшла на новий рівень
Велика увага у стратегії Кочубеївської ОТГ, яку затвердили два роки тому, була приділена освіті, адже це одна з галузей, яка прямо впливає на спроможність, розвиток та щасливе майбутнє громади. Експерти Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень допомагали кочубеївцям розібратись, чого не вистачає для виконання стратегічних цілей в сфері освіти, які документи та управлінські рішення необхідно прийняти. І сьогодні ми бачимо реальний результат: 8 з 10 оперативних стратегічних цілей, що стосуються освіти, виконано чи знаходиться в стані виконання, а кочубеївській школі можуть позаздрити не тільки інші ОТГ, а й деякі міста.
Медична галузь – болюче питання для багатьох ОТГ. Кочубеївська громада чи не єдина в області взяла на себе відповідальність та прийняла медицину на баланс, в той час, які інші громади залишили цю галузь на балансі району або взагалі закрили медичні установи. Чи виправдався ризик? Це питання обговорили експерти Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень спільно з представниками медицини в приміщенні кочубеївської амбулаторії сімейної медицини 17 січня.
Громадська рада з’ясує, чому послуги в Херсоні такі дорогі
На своєму останньому засіданні Громадська рада при Херсонському міському голові розглянула питання щодо необґрунтовано завищених цін, які використовують в своїй діяльності розпорядники бюджетних коштів, тобто департаменти та управління міськвиконкому. Саме по цим цінам вони надають нам медичні, освітні послуги, ремонтують дороги, будинки, школи, прибирають місто, доглядають за зеленими зонами тощо.Під час засідання член громадської ради, експерт Ресурсного центру Володимир Молчанов навів декілька прикладів.
Члени ГР вимагають припинити використання бюджетних коштів на капітальний ремонт багатоповерхівок
28 січня відбулось чергове засідання Громадської ради при Херсонському міському голові. На порядку денному стояло 4 питання, одне з яких титульні списки на капітальний ремонт багатоповерхівок. Члени громадської ради підтримали програму, яка удосконалить цю процедуру та дозволить мешканцям будинків самим обирати підрядників по виконанню робіт.
Менська громада на фінішній прямій обговорення Плану розвитку освітньої мережі
Експерти Центру «Доброчин» продовжують роботу з реформування освітніх мереж в Менській та Сновській об’єднаних громадах задля забезпечення належної якості освіти. 18 січня 2019 року в Менській громаді робоча група вже обговорювала деталі Плану реформування освітньої мережі, базуючись на попередньому аналізі існуючої освітньої мережі та враховуючи напрацьовані критерії якості освіти. Тільки завдяки реформи освітньої мережі можна забезпечити однаковий доступ до якісної середньої освіти усім жителям громади. Тому важливо розробити стратегічний план розвитку освітньої мережі, із чітким прорахунком спроможності громади її утримувати у майбутньому.
Сновська громада працює над посиленням потенціалу освітніх мереж
Інформаційна зустріч «Як забезпечити повноцінну освіту усім дітям громади?» пройшла в місті Сновськ. Цього разу учасниками зустрічі стала керівна ланка освітніх закладів громади. Розмова була доволі важка. Директора навчальних закладів не вважали, що потрібні якісь зміни і від реформи очікували лише збільшення власних повноважень. У ході дискусії вони починали самі розуміти, що значні права не даються просто так. Потрібно все рахувати і бути господарем, а не споживачем. А головне враховувати перспективи розвитку і власного закладу. І громади в цілому. А вони, що стосується освітянської галузі, не такі вже і радужні.
Посада депутата не вимагає профільної освіти, але потребує належних знань. Щоб допомогти обранцям громади розібратися в нюансах закону про місцеве самоврядування, експерт Ресурсного центру із розвитку місцевої демократії Михайло Шелеп відвідав Литовезьку ОТГ. Також, під час цієї зустрічі, присутнім було презентовано аналіз регламенту Литовезької сільської ради, який потребує вдосконалення. Під час заходу присутні депутати та представники сільської ради цікавилися особливостями підготовки запитів, звернень, проектів рішень, механізмів активізації населення та зазначили, що врахують рекомендації щодо вдосконалення регламенту.
Одне з таких навчань було проведене у Жидичинській громаді. Під час заходу експерт Центру Михайло Шелеп розповів присутнім про нюанси доступу до публічної інформації, особливості регламенту ради, практику використання інструментів демократії у діалозі між владою та громадою.
В Поромівській ОТГ обговорили шляхи розвитку їх освітньої мережі
13 січня відбулася зустріч експертів Ресурсного центру із розвитку місцевої демократії з представниками Поромівської ОТГ задля обговорення шляхів розвитку їх освітньої мережі. «Це була досить цікава розмова. Мені імпонує, що наші пропозиції фактично були підтримані. Вони розуміють, що коли говориш про вдосконаленню мережі, то головне – не гроші, а якість освіти. Наприклад, вони погоджуються з тим, що в малокомплектній школі важко дати якісну освіту. Вони готові йти навіть на непопулярні кроки, готові співпрацювати, говорити і це дуже важливо для добробуту громади», – ділиться своїми враженнями експерт Ресурсного центру із розвитку місцевої демократії Сергій Пазюк.