План Маршалла передбачає виділення $5 млрд щорічної допомоги Україні
Як заявив віце-прем’єр-міністр Степан Кубів, низка західних урядів, політиків і підприємців ведуть переговори про втілення в життя так званого Плану Маршалла для України.
Він розрахований на десять років і передбачає виділення $5 млрд щорічної допомоги країні. Це допоможе вийти на 6-8% щорічного зростання ВВП. Пріоритетними будуть інфраструктурні проекти, напрямки енергоефективності, цифрової економіки.
Наскільки цей план реальний для України, та з чого потрібно почати, щоб утілювати його в життя, НВ Бізнес запитав у одного з авторів так званого плану Маршалла для України та провідного економіста і стратегічного радника з реформ в Україні.
Андрюс Кубілюс, колишній прем’єр-міністр, а нині депутат парламенту Литви (один з авторів так званого плану Маршалла для України)
Йдеться про інвестування 5 млрд євро на рік у реальний сектор в Україні. Зараз такий план обговорюється в Європарламенті. Можливо, це питання буде також обговорюватися на майбутньому саміті Східного партнерства ЄС. Ми сподіваємося, що буде прийнято рішення дати команду про початок і, можливо, Європейський інвестиційний банк почне опрацювати всі деталі. Ми хочемо, щоб якщо кошти будуть зібрані, то їх інвестували в Україну прозоро, можливо, з якимись інституційними механізмами.
Ці гроші будуть витрачені на дуже важливі проекти в реальних секторах економіки, наприклад, в інфраструктуру, дороги, залізницю, інфраструктуру портів, також підтримку середнього та малого бізнесу і те, що ми називаємо регіональними або муніципальними проектами. Україна має величезний економічний потенціал, багато можливостей зробити життя кращим для всіх українців. Європа готова дати грошей. Але потрібні реформи та боротьба з корупцією. Якщо їх не буде, не буде й інвестицій, а отже, ви будете жити так само погано, як зараз.
Іван Міклош, голова стратегічної групи радників по підтримці реформ в Україні
Україна має потенціал зростання экономіки на рівні 6-7% на рік, довгострокового стійкого зростання. Але для цього необхідні інвестиції. План Маршалла дуже може допомогти. Але найголовніше, залучити прямі іноземні інвестиції. Основною передумовою для цього є продовження реформ, особливо, на мою думку, для підтримки макроекономічної стабільності, поліпшення правопорядку і захисту прав – це ключові. А також, наприклад, дві основні структурні реформи для залучення інвестицій – це прискорення процесу приватизації та реформування земельного ринку. Земельна реформа дійсно може бути сильним інструментом для залучення інвесторів. Якщо все це буде зроблено, якщо буде погоджено з європейською програмою, то я впевнений, що тоді буде залучено велику кількість приватних прямих іноземних інвестицій, і тоді Україна досягне цього зростання.
Якщо Україна не проведе масштабних реформ, інвестицій вона не побачить. Україні потрібно показати, що вона здатна кардинально поліпшити ситуацію. Потрібні кілька прикладів успішної приватизації, залучення прямих іноземних інвестицій, інвесторів з хорошою репутацією. Потрібно досягти реального прогресу в сфері захисту прав власності, дотримання правопорядку, проведення земельної реформи. І це не теорія, а практика Балтійських країн, Польщі, Словаччини, Румунії, інших успішних країн з перехідною економікою. Якщо говорити про приватизацію, то на неї потрібен час. Потрібно почати якомога швидше.