З чого складається місцевий бюджет та як брати участь в бюджетному процесі – такі питання розглядались на тренінгу «Місцевий бюджет», який провів Центр «Доброчин» 26 березня 2018 року.
Існує поширений стереотип, що в бюджеті можуть розібратися тільки фінансисти, економісти, юристи, аудитори, але аж ніяк не освітяни, вихователі, пенсіонери, громадські активісти чи працівники підприємств. Звісно, це далеко не так і це досить легко спростувати. Бюджетна тема не є зовсім простою, але вона не така вже й складна.
Під час заходу учасники докладно розглянули такі питання як формування місцевого бюджету та бюджетну децентралізацію, зокрема її особливості в Чернігівській області. Громадяни мають знати та вміти визначати – куди, скільки та з якою метою витрачати громадські кошти. Місцевий бюджет стосується потреб громади та його жителів. Всі громадяни повинні проявляти принаймні мінімальний інтерес до фінансової політики громади, оскільки мова йде про використання надходжень з податків, які вони сплатили, і, що важливіше, ці рішення вплинуть на їх повсякденне життя.
Учасники активно долучились до обговорення існуючих інструментів моніторингу бюджетного процесу та механізмів залучення до формування бюджету.
Крім обговорення форм участі громадян у бюджетному процесі, учасники тренінгу на основі конкретних прикладів вчилися оцінювати ефективність використання бюджетних коштів. Для цього вони об’єдналися в групи і пропонували свої шляхи визначення індикаторів оцінки. Розуміючи, що складність «бюджетної науки» для пересічного громадянина є надійним тилом для казнокрадів, активісти підкреслили важливість розширення участі громадськості у бюджетному процесі.
Загалом тренінг відбувся в дружній атмосфері. Як організатори, так і учасники залишилися задоволеними від проведеної роботи, а також здобули знання як сприяти та забезпечувати участь мешканців громад в формуванні, реалізації та плануванні бюджету.
Проект «Новим громадам – нові підходи до бюджетного процесу» реалізується Центром Доброчин в рамках програми «Публічні бюджети від А до Я: інформування, активізація та залучення громадянського суспільства», що виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з Фундацією польсько-української співпраці ПАУСІ за фінансової підтримки Європейського Союзу.