У Верховну Раду внесли проект закону про національну безпеку, який дозволить консолідувати в Україні сектор національної безпеки і сектор оборони, що в умовах агресії Росії проти України вкрай необхідно.
Про це в інтерв’ю “Апострофу” розповів народний депутат і військовий експерт Дмитро Тимчук.
“Якщо говорити про ключові норми, то ми, нарешті, об’єднуємо поняття сектора національної безпеки і сектора оборони. З огляду на те, що з 2014 року у нас не було відпрацьовано необхідну взаємодію між збройними формуваннями, розвідувальним співтовариством країни, спецслужбами, правоохоронцями, то це питання вкрай важливе. Історично у нас склалася певна конкуренція між силовиками. Відповідно, було досить проблематично налагоджувати якийсь тісний контакт. у цьому не було катастрофи в умовах мирного часу, проте вона трапилася, коли в 2014 році ми стали жертвою агресії з боку Російської Федерації”, – говорить він.
За словами Тимчука, новий законопроект дозволяє організувати цю взаємодію.
“По-перше, намагаючись переформатувати сектор національної безпеки, ми приходимо до того, що в законопроекті на концептуальному рівні закладено цю взаємодію. По-друге, необхідний демократичний цивільний контроль. Ми досить чітко прописуємо поняття і принципи цього контролю. Не менш важливо, ніж цивільний контроль, формулювання загроз, які існують або потенційно можуть виникнути для національної безпеки України. У поданому автором законопроекті, на думку комітету, ці пункти були недостатньо чітко і широко сформульовані, але їх на даний момент зафіксовано в тій редакції, яку пропонує комітет”, – пояснює нардеп.
Крім того, в законопроекті прописано ще один важливий момент. Так, діяльність СБУ, згідно з документом, буде контролювати не тільки президент, як було раніше, а й парламент.
“Одна з серйозних статей у початковій версії законопроекту, яка викликала дебати і критику з боку європейської спільноти, стосувалася Служби безпеки України. У документі було прописано, що контроль над СБУ здійснює тільки президент України. У редакції комітету це положення розширено до того, що і парламент здійснює контроль над СБУ”, – уточнює Тимчук.
До того ж, за словами координатора групи “Інформаційний опір”, в законопроекті передбачається створення Об’єднаного оперативного штабу (ООШ), який буде функціонувати не тільки у воєнний, але й у мирний час.
“Він бере на себе функцію управління міжвидовими або міжвідомчими силами і засобами, які застосовуються в тій чи іншій операції. При цьому в умовах мирного часу ООШ не залишається без роботи, оскільки буде керувати нашими миротворчими контингентами. Як відомо, Україна з самого початку своєї незалежності веде досить-таки серйозну миротворчу діяльність”, – роз’яснює військовий експерт.