ЯК ВІДВЕСТИ ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ ПІД ОСББ

Пропоную Вашій увазі декілька порад по цьому питанню

Насамперед слід почати з того, що визначити, який це будинок – новозбудований чи старої забудови. Від цього великою мірою залежатиме, хто є реальним власником чи користувачем земельної ділянки під будинком та прилеглої території.
Зокрема, якщо будинок будувався давніше, а ОСББ створено на підставі останніх змін законодавства (на заміну ЖЕКу чи управлінській компанії), то скоріш за все ці землі не надавались у користування та належать до земель міста.
Якщо ж будинок щойно збудований, то найбільш ймовірно, що земельна ділянка перебуває на правах оренди в забудовника. Це можна з’ясувати як безпосередньо в забудовника, так і отримати вказану інформацію в органах влади.
Не виключено, що збудувавши будинок забудовник з радістю розірве договір оренди вказаної земельної ділянки. Адже після введення будинку в експлуатацію і передачі його на баланс ОСББ, ця ділянка є для нього тягарем зайвих витрат.
Оскільки орендар земельної ділянки зобов’язаний платити орендну плату аж до моменту офіційного розірвання договору оренди.
Отож, з чого слід почати. Ось декілька послідовних дій, які треба зробити:

1. ВИЗНАЧІТЬ ПЛАНОВІ МЕЖІ ТЕРИТОРІЇ ДЛЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ БУДИНКУ
Як правило, це територія під будинком та прибудинкова територія, яка необхідна для нормального обслуговування потреб мешканців.
Слід відзначити, що це може бути як територія, яку забудовник орендував в процесі спорудження будинку, так і дещо більша чи менша територія. Якщо земельна ділянка яка перебувала в оренді забудовника є вже сформованою (тобто їй присвоєно окремий кадастровий номер та вона відображається на електронній публічній кадастровій карті), то процедура оформлення цієї ділянки для ОСББ є дещо простішою.
Якщо ж для ОСББ необхідна територія, яка не співпадає з межами цієї ділянки, то процедура ускладнюється.

2. ЗАМОВТЕ І ОТРИМАЙТЕ ДОВІДКУ ПРО ПРАВОВИЙ СТАТУС
Після цього, Вам потрібно виготовити цифрову топозйомку вказаної території. Ці послуги надаються відповідними землевпорядними організаціями, які замовляють відповідні вихідні дані такого знімання у Львівській міській раді.
Маючи на руках топозйомку земельної ділянки, Вам слід звернутись в управління Держгеокадастру для отримання довідки про правовий статус ділянки. У цій довідці буде вказано, хто є власником та користувачем ділянки, яку Ви плануєте відвести для ОСББ.
Якщо на ділянці є сторонні землекористувачі, Вам необхідно буде отримати нотаріальну згоду на вилучення ділянки з їхнього користування.

3.ПІДГОТУЙТЕ ДОКУМЕНТИ НА ВІДВІД ЗЕМЛІ
Для цього Вам необхідно звернутись у ЦНАП та подати відповідний пакет документів. Як правило, крім вже зазначеної топозйомки та довідки про правовий статус, Вам потрібно буде долучити статут ОСББ, копії документів про власність співвласників, рішення ОСББ про намір закріпити за собою вказану територію і інші документи.

4. ПРИЙНЯТТЯ МІСЬКОЮ РАДОЮ РІШЕННЯ ПРО ВІДВЕДЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
Поданий Вами пакет документів аналізується, та на його основі міською радою готується проект відповідної ухвали про відведення землі. Прийняття ухвали – дуже важливий етап. Однак це лише половина шляху. Після одержання ухвали про відвід Вам потрібно буде звернутись за виготовленням і затвердженням проекту землеустрою.

5. ВИГОТОВЛЕННЯ ПРОЕКТУ ЗЕМЛЕУСТРОЮ ПРО ВІДВІД ЗЕМЛІ
Цей документ виготовляється землевпорядними організаціями. Ця процедура може тривати від декількох тижнів до декількох місяців. На цьому етапі погоджуються межі із сусідніми користувачами а також одержуються погодження відповідних органів. Після цього Вам необхідно буде подати ще один пакет документів на сесію місцевої ради.

6. ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ ПРОЕКТУ ЗЕМЛЕУСТРОЮ ТА НАДАННЯ ДІЛЯНКИ У ВЛАСНІСТЬ
Це рішення приймається на сесії ради більшістю голосів. Після прийняття рішення та його підписання – земельна ділянка переходить у власність чи користування ОСББ. Оскільки ст..42 Земельного кодексу, передбачає можливість оформлення власності під багатоквартирними будинками безоплатно, то в більшості випадків заявник вказує саме набуття ділянки у власність.

 АДВОКАТСЬКЕ БЮРО АНДРІЯ ВОЛИНЦЯ