Правозахисники пояснили, як переселенці під час карантину можуть отримати меддопомогу без довідки ВПО

Правозахисники наголошують, що переселенці, які не мають довідки внутрішньо переміщеної особи (ВПО) та реєстрації на підконтрольній території України, все одно мають право на отримання медичної допомоги у медичних закладах країни. Це особливо актуально зараз, коли в Україні діють карантинні заходи через пандемію коронавірусу.

Про це повідомляє чат-бот «Юридичний порадник для переселенців», розроблений фахівцями благодійного фонду «Право на захист».

Зокрема, до правозахисників звернувся переселенець з Донбасу із запитанням: «Переселенець, з 2015 року проживаю у Києві. Довідку, що я переселенець, не отримував, «прописаний» досі на непідконтрольній території у Луганській області. Цікавить таке питання: чи можуть мені під час карантину надати медичну допомогу без довідки переселенця? Якщо ні, то підкажіть, як наразі оформити таку довідку».

Як пояснюють фахівці, навіть якщо громадянин поки не отримав «довідку переселенця» та не підписав декларацію з сімейним лікарем, він все одно має право звернутися до комунального/державного закладу здоров’я, який надає первинну медичну допомогу, зокрема, за консультацією лікаря щодо симптомів ГРВІ або COVID-19.

«Разом з тим якщо Ви вперше звертаєтесь до певного медичного закладу, але зареєстровані в іншому населеному пункті, бажано завчасно (приблизно за 30 хв) підійти до реєстратури цього медичного закладу з документом, що посвідчує особу (наприклад, паспортом громадянина України), для написання заяви на ім’я головного лікаря про поставлення на медичний облік», – радять правозахисники.

Крім того, для уникнення складнощів у подальшому доступі до безоплатної медичної допомоги фахівці також радять подбати про укладання декларації із сімейним лікарем. Наразі підписати її можна безпосередньо у медичному закладі, проте є можливість передзаповнити документ онлайн на сайті https://helsi.me/. Для укладання декларації необхідно надати ідентифікаційний код та документ, який посвідчує особу (наприклад, паспорт громадянина України, а для осіб, які не досягли 14-річного віку – свідоцтво про народження).

Фото: Facebook Юридичний порадник для переселенців

Правозахисники також нагадали, про базові положення законодавства України, які гарантують надання громадянину медичної допомоги:

Так, стаття 49 Конституції України зазначає, що кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування.

Згідно із ст. 38 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» кожний пацієнт, який досяг 14-ти років і який звернувся на надання йому медичної допомогу, має право на вільний вибір лікаря, якщо останній може запропонувати свої послуги, та вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій. Кожен пацієнт має право, коли це виправдано його станом, бути прийнятим у будь-якому закладі охорони здоров’я за своїм вибором, якщо цей заклад має можливість забезпечити відповідне лікування.

Разом з тим відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа має право на надання необхідної медичної допомоги в державних та комунальних закладах охорони здоров’я. Слід зазначити, що відповідне право не може бути обмежено, зокрема, за умови відсутності:
– оригіналів документів, що посвідчують особу,
– довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи,
– реєстрації місця проживання («прописки») взагалі або на підконтрольній уряду України території,
– укладеної декларації з сімейним лікарем тощо.

Більш того, відповідно до Закону України «Про екстрену медичну допомогу» на території України кожен її громадянин та будь-яка інша особа мають право на безоплатну, доступну, своєчасну та якісну екстрену медичну допомогу.

Згідно з Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», наказом МОЗ від 25.02.2020 року №521 носії збудників особливо небезпечних інфекційних хвороб, зокрема, COVID-19 підлягають обов’язковому медичному нагляду і карантину.

Нагадаємо:

  • Правозахисники пропонують вжити низку конкретних заходів щодо надання медичної допомоги на контрольних пункта в’їзду-виїзду (КПВВ) аби зменшити смертність громадян, які перетинають лінію розмежування на Донбасі.

«Юридичний порадник для переселенців»