Вимір мобільності у громадській думці: результати опитування

opytuvannya

Ми відібрали дані, які стосуються питання мобільності, у дослідженні громадської думки, проведеному Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Київським міжнародним інститутом соціології з 16 по 28 серпня 2018 року. З повними даними дослідження можна ознайомитися за посиланням.

Цінності

Вільне пересування людей за кордон посіло третє місце серед основних переваг, яких очікують в Україні від можливого  вступу до ЄС – цю опцію вибрали 26% респондентів. Вільний рух поступився очікуванням підвищення життєвого рівня людей (38%) і сприянню боротьбі з корупцією (27%).

Прикметно, що в 2018 році частка людей, що вважають перевагою вільне пересування, зменшилась порівняно з попередніми роками, що, можливо, пов’язано зі вже досягнутим безвізовим режимом.

Так само зменшилися очікування щодо академічної мобільності – якщо у 2015 р. потенційну перевагу від членства в ЄС для вільнішого доступу молоді до навчання у європейських університетах відзначали 34%, то у 2018 р. – тільки 21%.

Очікування переваг, пов’язаних з мобільністю, мають суттєвий регіональний розподіл. Вільне пересування людей за кордон з набуттям членства в ЄС очікує 31% мешканців Заходу, 30% на Півдні, 28% в Центрі, і лише близько 5% на Сході.

Запровадження безвізового режиму з країнами ЄС важливим для себе вважають 48% українців і цей показник зріс протягом року (в червні 2017 р. таких було 39% опитаних, в жовтні 2017 р. – 42%, а у грудні 2017 р. – вже 46%). В регіональному вимірі запровадження безвізу з ЄС важливіше для жителів західного регіону (74%), ніж для мешканців Центру (48%) й надто – Півдня (29%) та Сходу (33%).

Абсолютна більшість населення (60%) вважає, що Україні важливо продовжувати проєвропейські реформи, навіть якщо ЄС не надаватиме державі перспективу членства. У регіональному розрізі найбільше поділяють думку про необхідність продовження проєвропейських реформ безвідносно до перспектив отримання членства в ЄС саме жителі Заходу (загалом 78%) та Центру (67%), тоді як помітно менше таких серед жителів Сходу (48%) та Півдня (38%).

Страхи

Обидва найбільші страхи громадян України щодо євроінтеграції пов’язані з питаннями мобільності – це посилення еміграції українців за кордон (46%, 1 місце) та ймовірність припливу іноземців і мігрантів (26%, 2 місце).  При цьому можливої еміграції українців за кордон найбільше побоюються на Півдні (58%), а також в Центрі (47%) і на Сході (43%), тоді як на Заході цим занепокоєні тільки 33%.

Практика

За останній рік база потенційних користувачів безвізового режиму значно зросла – тепер біометричний закордонний паспорт має кожен четвертий громадянин (24%). Згідно з офіційною статистикою, біометричні паспорти мають вже понад 10 мільйонів осіб. Нагадаємо, в жовтні такі паспорти були тільки в 13% респондентів.

Найбільше власників паспортів нового зразка серед мешканців Заходу – 41%, в Центрі та на Сході таких 18%, і на Півдні – 14%.

Крім того,  протягом року дещо поменшало громадян, що взагалі не мають закордонного паспорта – з 66% в червні 2017 р. до 60% станом на серпень 2018 р.

За останній рік дещо зросла мобільність українських громадян до країн ЄС: із 12% у жовтні 2017 року до майже 17% станом на серпень 2018 року. При цьому частіше до країн ЄС за останні 2 роки виїздили саме жителі Заходу (34%), тоді як помітно рідше – жителі Центру (12%), Півдня (10%) та Сходу (8%) України

Зросла протягом року також і готовність подорожувати до країн ЄС в найближчому майбутньому. Так, в жовтні 2017 р. про свої наміри поїхати до країн ЄС протягом наступного року заявляли 19% українських громадян, а вже в серпні 2018 року – 24%. Так само, як і в питанні мобільності, більшу готовність до поїздок в ЄС демонструють мешканці Заходу (39%) та до певної міри Центру (24%), тоді як меншу – жителі південних (17%) та східних (11%) регіонів країни

Основною метою поїздок українців до країн ЄС є відпочинок (туризм) – 61% (при цьому в жовтні 2017 р. з цією метою до ЄС збирались тільки 49% респондентів). Багато українських громадян наразі збираються до країн ЄС і задля працевлаштування за кордоном (27%), для здійснення робочих поїздок (24%) та відвідування родичів (20%).

Найбільш популярним серед українців видом транспорту для здійснення подорожей до країн ЄС виступає автобусний транспорт (47%). Водночас значна частина населення планує діставатись країн ЄС літаком (36%) або автомобілем (23%), тоді як 18% опитаних віддають перевагу потягам, а ще 11% із оптимальним для себе видом транспорту не визначились.

Опитування проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Київським міжнародним інститутом соціології за підтримки проекту «Громадська синергія», що фінансується Європейським Союзом та виконується Міжнародним фондом «Відродження».