БІЗНЕСОВІ ІНТЕРЕСИ МІСЬКОГО ГОЛОВИ ЧЕРНІГОВА ПРОНИКЛИ В УСІ МІСЦЕВІ СФЕРИ

Активіст, правозахисник, громадський діяч Олександр Гашпар – особистість у Чернігові дуже відома. Принаймні в колі тих, хто живе соціально-активним та громадсько-політичним життям у місті.

Його позиція щодо місцевої влади завжди безапеляційна та інколи навіть дуже сувора, але справедлива.

Нещодавно Олександр Гашпар був гостем ефіру Громадського радіо.

Розмову, яка відбулась у стідії між ним та ведучими Іриною Ромалійською та Тетяною Курмановою, приводимо нижче.

Ірина Ромалійська: Коли почали «гуглити», знайшли, що вас представляють і журналістом, і активістом, і місцевим політиком. А як ви себе ідентифікуєте?

Олександр Гашпар: Передусім я себе ідентифікую як громадський активіст, правозахисник.

Ірина Ромалійська: Поясню нашим слухачам, чому ми «гуглимо» нашого гостя за кілька хвилин до ефіру. Замість нього мав бути голова Чернігівської облдержадміністрації Валерій Куліч, але зранку зателефонував його прес-секретар і сказав, що пан Валерій захворів, і пообіцяв, що він завітає до нас уже в київську студію. Олександре, розкажіть, чим ви займаєтеся? В чому цей громадський активізм?

Олександр Гашпар: Це почалося ще в далекому 2004 — 2005, коли мені відмовили в реалізації законного права на безкоштовний проїзд у громадському транспорті. На той час я був особою з інвалідністю. Я їм показав, що так робити погано, це може призвести до судових справ, відшкодування матеріальної і моральної шкоди. Потім були справи щодо сумісництва Чернігівського міського голови у 2012 році. Там мене уже затягнуло.

У місті відбувається дуже багато речей, які потребують реагування з боку громадськості, розголошення цієї інформації. Враховуючи те, що засоби масової інформації у Чернігові підконтрольні певним особам, які не бажають цього розголошення, то потрібно знаходити майданчики. У даному випадку ним стала моя сторінка у Фейсбуці — особистий блог, де я розказував цю правду про деякі речі, про оборудки певних осіб.

Тетяна Курманова: Я знаю, що ви висвітлюєте тему суду, який розпочався над Владиславом Атрошенком. Почалися розслідування у справі про притягнення мера міста до адміністративної відповідальності. Нагадайте, про що саме ідеться.
Олександр Гашпар: Я її не висвітлюю, я був ініціатором цієї справи, тому що за моєю заявою НАЗК розпочало перевірку і підтвердило факт конфлікту інтересів, про що склало відповідні протоколи, які направило до суду. Чернігівський міський голова Владислав Атрощенко був ще з 98 року бізнесменом.

Бувши народним депутатом, він зустрічався з мером Києва. В статусі народного депутата «5 канал» підписував його як голову наглядової ради ПАТ «Київхліб». НАЗК не побачило в цьому ніяких порушень. Хоча Закон України «Про статус народного депутата» забороняє входити до складу акціонерних товариств, метою яких є отримання прибутку.

Проблема в тому, що його бізнесові справи дуже переплелися зі справами місцевого самоврядування, свого часу вони перепліталися з державними справами. Людина знала, чому складає мандат народного депутата і йде на посаду міського голови. Відбулася фінансова децентралізація.

У людини є купа підприємств, які можна залучити і перерозподілити цю фінансову децентралізацію на користь власних підприємств. Тому він пішов на посаду міського голови. Є дуже багато фактів про те, що його бізнесові інтереси проникли в усі місцеві сфери. Візьмемо сферу житлово-комунального господарства. Фірма, співзасновник якої є його бізнес-партнером, почала різко опікуватися ліфтовим господарством. Колишній монополіст витісняється з ринку, обслуговуванням ліфтів займається фірма, яка має опосередкований стосунок до міського голови.

Те саме у впровадженні електронного квитка. Цим запровадженням займатиметься фірма, яка також має стосунок до міського голови. Є його товариш по бізнесу, по партії, який зараз отримує дуже гарні підряди. Якщо відбувається реконструкція якогось скверу, парку, то в процесі розроблення проектної документації комерційна пропозиція надходить від єдиної компанії — саме того товариша.

Ірина Ромалійська: Коли я згадую про мера Чернігова в Києві, мені кажуть: «Плитка же».

Олександр Гашпар: Це, мабуть, про тротуарну плитку. Він став опосередковано власником двох асфальтних заводів у 2016 році, тому у нас в Чернігові 28 числа відбудеться аукціон на найдорожчу дорогу України. Ідеться про відрізок від мосту до Катерининської церкви.

Відрізок довжиною 3,2 кілометра хочуть відремонтувати за 108 мільйонів гривень, тобто в середньому 34 мільйони за один кілометр. Міську дорогу ремонтують в три рази дорожче, ніж дорогу державного значення.

Ірина Ромалійська: Ми розпочали з того, що ви розповідали історію про конфлікт інтересів. Спочатку НАЗК не побачило порушення. Що відбувалося далі?

Олександр Гашпар: Було три звернення до НАЗК. Спершу це було стосовно його суміщення посади народного депутата і голови правління ПАТ «Київхліб». Потім НАЗК самостійно виявило у минулому році, що він невчасно задекларував майнові зміни. Направлений протокол суд не задовольнив і закрив провадження у зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Майже на кожному виконкомі міський голова оголошує про конфлікт інтересів.

Ірина Ромалійська: Це процедура, яка має бути за законом. Якщо мер міста чи секретар міської ради пов’язаний з якимось питанням, то він має публічно оголосити про конфлікт інтересів.

Олександр Гашпар: Так. Він навіть не має брати участь в обговоренні і голосуванні за це питання при засіданні виконавчого комітету. У 2016 році всупереч цим положенням він не оголосив про конфлікт інтересів, брав участь в обговоренні цього питання і голосуванні за нього. НАЗК склало два протоколи і направило їх до суду.

Ірина Ромалійська