Бюджетне фінансування партій: хто, куди і скільки витратив у 2017 році (аналіз звітів)

Півмільярда гривень виділили з бюджету на розвиток партій у 2017 році. Партії витратили їх на зарплати, рекламу та сувеніри. Тим часом офіційна фінансова підтримка від громадян і бізнесу значно скоротилась порівняно з 16 роком.

У 2017 році Блок Петра Порошенка (Партія Солідарність) отримав 112 млн грн держфінансування. Половина пішла на утримання регіональних осередків партії (67,6 млн грн). 14 млн пустили на рекламу, з яких 6 – партійна газета, а 3 – реклама на телебаченні.

Багато уваги БПП приділило соціальним дослідженням, сплативши майже два мільйони гривень новоствореним фірмам, які відсутні за місцем реєстрації та не відповідають за контактними телефонами. “Рін-компані” та “Інституту системного аналізу”, прописані в одному офісі та отримали 0,7 та 1,1 млн відповідно за дослідження соціальної думки.

Ще понад мільйон отримала громадська компанія колишнього соратника Саакашвілі Георгія Вашадзе за розробку проектів щодо децентралізації.

У 2017 році партія провела внутрішній та зовнішній фінансові аудити. Внутрішній за 330 тисяч БПП замовило у компанії заступника керівника Державного управління справами Сергія Прилипка “Імона-аудит”. Зовнішній – за 384 тис грн робила компанія, пов’язана із екс-очільником СБУ та охоронцев Віктора Януковича Ігорем Калініним “УПК-Аудит ЛТД”.

“Народна” підтримка партії відрізняється нерівномірністю. Найбільше внесків зробили мешканці Харківської та Донецької областей. У решті регіонів суми у декілька разів менші. Така ж нерівномірність зберігаєтсья і на рівні регіону: з усіх внесків мешканців Київської області 90% належать селу Бурти (Кагарлицький р-н) і місту Кагарлик.

Народний фронт

Партія Арсенія Яценюка отримала 113 млн бюджетних грн, з яких 23 млн грн пішло на рекламу. На зарплати та оренду офісу партія витратила 61 млн грн.

Нарфронт продовжив орендувати офіс в сестри нардепа партії “Відродження” Антона Яценка. За 2017 рік Дар’я Яценко отримала від партії-конкурент 8 млн грн. Ще 8 млн грн отримав за інший офіс ще один народний депутат партії “Відродження” Валерій Писаренко.

Опозиційний блок

Оппоблок отримав з бюджету 48 млн грн. Зазначимо, бюджетне фінансування партія взяла після того, як публічно від нього відмовилась.

Однак ключова проблема залишилася з недержавними коштами. У 2016 році понад 11 млн грн партії перерахували фірми з ознаками фіктивності, прописані в перукарні і на держпідприємстві. Один із власників компанії-спонсору у спілкуванні з журналістами під запис заперечив наявність у нього бізнесу і тим більше фінансування Оппозиційного блоку.

Самопоміч

Загалом з бюджету на “Самопоміч” пішло 102 млн грн, половина з яких за гендерну квоту. 18 мільйонів партія вклала в рекламу.

З особливостей витрат – зарплати. Роком раніше представники партії переконували, що майже усі, хто працює на політсилу – волонтери.

Цього року зарплатний фонд склав 17 мільйонів.

Радикальна партія

Річне офіційне фінансування “Радикальної партії” Олега Ляшка склало 38 млн грн, з яких третина пішла на піар.

Найменше радикали втратили на оренду офісу в БЦ “Карнегі”, по сусідству з “Нарфронтом”. Олег Ляшко власник цієї нерухомості і надає її своїм однопартійцям безоплатно.

Його колега, нардеп-радикал і бізнесмен Сергій Рибалко – не такий великодушний. За офіс РПЛ в Дніпрі пов’язана з ним компанія “Наутілус-2006” отримала від радикалів півтора мільйона гривень.

З витрат партії зник відомий броньований Каділлак Олега Ляшка, вартістю в 4 млн грн. Минулого року партія оплачувала 6,5 тис грн щомісяця за оренду цієї машини. У 2017 авто у фінзвіті не згадується.

Позабюджетну підтримку радикалів здійснюють вони самі. Загальна сума внесків від депутатів РПЛ – понад мільйон гривень. В першу чергу – Сергій Скуратовський (399 тис грн). 144 500 грн надав радикалам засновник громадського руху “Ми разом” Олександр Юраков.

БЮТ

За 2017 рік партія отримала 29 млн грн з бюджету. Кардинальні зміни із донорами відбулись у “Батьківщини” Юлії Тимошенко.

У 2016 році центральний офіс партії прозвітував про 7,5 млн  грн від громадян. Згідно звіту партії, внески надходили в один і той же час однаковими платежами по кілька тисяч гривень від жителів Київської області. Як показало розслідування, багато внескодавців не знали про те, щось жертвують Тимошенко. Ще частина виявились пенсіонерами, які лише сміялись від припущення, що вони перераховували тисячі гривень на партійну діяльність. Щодо внесення неправдивої інформації до звіту партії відкрита кримінальна справа.

І з лютого 2017 року будь-які внески від громадян на Батьківщину припинилися взагалі. У партії переконують, що вони самі відмовляються від грошей громадян.

“В нас був лист НАЗК, де вони вказували певні зауваження, тому ми віддали питання внесків на області і попросили на деякий час зробити паузу, щоб ми врегулювали, впорядкували питання членських внесків”, – зазначив заступник голови партії Іван Крулько.

У 2017 році головними позабюджетними донорами партії стали фірминаближені до голови Київського обласного осередку Батьківщини Костянтина Бондарєва. Понад півтора мільйони гривень на партію Тимошенко перерахувала ціла низка фірм. Одна з яких прописана у офісі ломбардів “Дешева готівка”. Раніше кіпрська-фірма засновниця цих ломбардів заплатила майже 2,5 млн грн безпосередньо чоловіку Юлії Тимошенко.

 Мар’яна Мотрунич “
 Фінанси партій: хто і як витрачає бюджетні мільйони” для програми “Наші гроші з Денисом Бігусом”